2020 Conference Program: Friday, February 18

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.

Download the Program as PDF       Download the Abstracts as PDF 

7:00am-6:00pm
Badge and Program Pickup for Preregistered Attendees & Onsite Registration for Unregistered Attendees (Gallery Foyer)
7:00am-8:00am
Continental Breakfast (Gallery 1)
9:00am-4:30pm
Exhibit Hall (Gallery 1)
8:00am-10:00am
Conference Panels and Streams: Session 1 (see below for room assignments)
10:00am-10:30am
Coffee Break in Exhibit Hall (Gallery 1)
Generously co-sponsored by the University of California-San Diego Russian, East European, and Eurasian Studies Program, the University of California-Berkeley Department of Slavic Languages and Literatures, and the Yale University Department of Slavic Languages and Literatures
10:15am-12:00pm
Conference Panels and Streams: Session 2
12:30-1:30pm
North American Association of Teachers of Polish (Gallery 3A)
Translation Workshop: Avvakum's Life (Gallery 2)
RLJ Editorial Board Meeting (Gallery 3B)
SEEJ Editorial Meeting (Balboa 1)
1:30pm-3:30pm
Conference Panels and Streams: Session 3
Advanced Seminar with Alyssa Gillespie (Gaslamp 3)
International Association of Teachers of Czech (Boardroom 1)
Forum: "The state of the field thirty years after the 1990 conference" (Organized by the AATSEEL Executive Council) with AATSEEL's current leadership and former Presidents: Caryl Emerson, Mark Lipovetsky, Sibelan Forrester, Sarah Pratt, Benjamin Rifkin, Gabriella Safran, Barry Scherr, Thomas Seifrid, and Michael Wachtel (Gallery 2)
3:30pm-4:30pm
Graduate Student Committee Meeting (Boardroom 1)
4:00pm-6:30pm
ACTR Board Meeting (Boardroom 1)
4:30pm-6:30pm
Conference Panels: Session 4

7:00pm-9:00pm
President's Reception and Awards Ceremony (Palm Terrace, 6th floor)
Generously co-sponsored by the Princeton University Department of Slavic Languages and Literatures, the Columbia University Department of Slavic Languages, the Stanford University Department of Slavic Languages and Literatures, and the Amherst Center for Russian Culture
9:00pm-10:00pm
Graduate Student Reception with Mark Lipovetsky (Palm Terrace, 6th floor)
9:00pm-11:00pm
Narrative Feature: LISTOPAD: A Memory of the Velvet Revolution, plus Q&A with film producer Jeffrey Brown. (Gallery 2)
Petr, Jiri and Ondrej are an unlikely trio of friends. An artist, a hockey player and a music trader, the boys survive Communism by playing sports, drinking beer, chasing girls and listening to underground music. But they are bound together by their common desire for freedom and, on a cold, dark night in November, Petr, Jiri and Ondrej join the front lines of a student demonstration in the streets of Praha. Face-to-face with the riot police, the boys are forced into a momentous decision: stand up against the Communist regime or give in to a system that has silenced their families for generations.

February 7, 2020, 8:00-10:00am

Session 1-1 : Tolstoy as Reader (I)

Location:
Balboa 4
Chair:
Victoria Juharyan, Middlebury College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Amy Ronner, St. Thomas University School of Law
Title:
Ivan Ilyich versus Ippolit Terentyev
Panelist:
Katya Hokanson, University of Oregon
Title:
Tolstoy as Reader and Interlocutor: Madame Blavatsky, Taraknath Das and Mohandas Gandhi: Non-violence, For and Against
Discussants:
Robin Feuer Miller, Brandeis University

Session 1-2 : Soviet Literary Institutions (I)

Location:
Gallery 2
Chair:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Olga Nechaeva, University of Pennsylvania
Title:
The Gorky Institute of Literature: on the Emergence of a New Class of Soviet Writers in the 1930s - Early 1940s
Panelist:
Maya Kucherskaya, National Research University HIgher School of Economics
Title:
“Stop Writing About Moonshine!”—How Rural Correspondents Were Trained in the 1920s
Panelist:
Benjamin Musachio, Princeton University
Title:
‘Dom tvorchestva pisatelei’ and ‘Literaturnyi fond’: A Dubulti Dom Case Study
Discussants:
Galin Tihanov, Queen Mary University of London

Session 1-3 : Performance After Communism (I)

Location:
Gallery 3A
Chair:
Stephanie Sandler, Harvard University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jason Cieply, Hamilton College
Title:
The ‘Post-Post’ Stiob of Monetochka: Performing in the Media Scape of the Russia of Putin’s Fourth-Term
Panelist:
Daniil Leiderman, Texas A&M
Title:
Cyberpunk Game/Poetry
Panelist:
Natalia Plagmann, Princeton University
Title:
Luminous Bodies and the Architecture of Performance: How to Dance a Lecture Naked
Discussants:
Julie A Cassiday, Williams College

Session 1-4 : Visual Literacies (I)

Location:
Gallery 3B
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Katherine Reischl, Princeton University
Title:
Russian Pedagogies of Color: Matiushin to Karasik
Panelist:
Gabriella A. Ferrari, Princeton University
Title:
Soviet Craft Appeal: The Haptic Ideology of Soviet Illustrated Periodicals
Panelist:
Christina Kiaer, Northwestern University
Title:
Learning to See Production, Learning to See Gender: Rodchenko and Deineka in Cultural Revolution
Discussants:
Roman Utkin, Wesleyan Univestity

Session 1-6 Roundtable: Using Technology in Teaching and Assessment

Location:
Balboa 2
Organizer:
Anna Tumarkin, UW-Madison
Chair:
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Discussants:
Cori Anderson, Rutgers University
Liudmila Klimanova, University of Arizona
Valentina Vinokurova, University of Arizona

Session 1-7 Panel: Open Architecture Curriculum in Government Foreign Language Training Programs

Location:
Balboa 3
Organizer:
Andrew Corin, Defense Language Institute Foreign Language Center
Chair:
Evgeny Dengub, University of Southern California
Panelist:
Betty Lou Leaver, Defense Language Institute-Retired
Title:
The Origins and Theoretical Bases of Open Architecture Curricular Design (OACD): A Step on the Road to Transformative Learning
Panelist:
Irene Krasner, DLIFLC
Title:
Open Architecture for Students at the Novice–Advanced Levels: Assessment Based on the Experience of Defense Language Institute Basic Course Programs
Panelist:
Andrew Corin, Defense Language Institute Foreign Language Center
Title:
The Challenge of the Inverted Pyramid: Open Architecture and Learning Efficiency in Achieving Superior and Distinguished Levels of Proficiency
Discussants:
Jane W. Shuffelton, Brighton High School, retired

Session 1-9 Roundtable: Job Search: Effective Strategies for Grad Students (Organized by the AATSEEL Graduate Student Committee)

Location:
Balboa 1
Organizer:
Anastasia Tsylina, Brown University
Chair:
Ilona Sotnikova, University of Wiscosnin-Madison
Discussants:
Benjamin Rifkin, Hofstra University
Greta Matzner-Gore, University of Southern California
Maksim Hanukai, University of Wisconsin-Madison
Melissa Miller, University of Notre Dame
Victoria Kononova, Lawrence University

February 7, 2020, 10:30am-12:15pm

Session 2-1 : Tolstoy as Reader (II)

Location:
Balboa 4
Chair:
Jinyi Chu, Yale University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lina Steiner, University of Bonn
Title:
Tolstoy as a Reader of Herder
Panelist:
Ruth Wurl, Stanford University
Title:
Reading Radically: Tolstoy, Gender and Radical Fiction
Panelist:
Victoria Juharyan, Middlebury College
Title:
How Tolstoy Read Hegel
Discussants:
Bella Grigoryan, University of Pittsburgh

Session 2-2 : Soviet Literary Institutions (II)

Location:
Gallery 2
Chair:
Maya Kucherskaya, National Research University HIgher School of Economics
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alexander Jacobson, Princeton University
Title:
Material Spiritualism: Vestnik teosofii and Theosophical Publishing under Bolshevik Rule
Panelist:
Laura Little, Connecticut College
Title:
Aping Tradition: Elena Shvarts’s “Chimposiums”
Discussants:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania

Session 2-3 : Performance After Communism (II)

Location:
Gallery 3A
Chair:
Jason Cieply, Hamilton College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Tatiana Efremova, New York University
Title:
The Post-Soviet Dress Code: Performance, Identity, and the Male Body in Gosha Rubchinsky’s Work
Panelist:
Anastasiya Osipova, University of Colorado, Boulder
Title:
Actor-Creator Pedagody and Vokrug da Okolo’s Feminist Theater
Panelist:
Maksim Hanukai, University of Wisconsin-Madison
Title:
Spectral Performance in Putin’s Russia: The Immortal Regiment and the Party of the Dead
Discussants:
Mark Lipovetsky, Columbia University

Session 2-4 : Visual Literacies (II)

Location:
Gallery 3B
Chair:
Gabriella A. Ferrari, Princeton University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jiyoung Hong, Stanford University
Title:
Phantasmagoria: A Hidden World Lit by Artificial Light
Panelist:
Elizabeth Papazian, University of Maryland
Title:
Realism and Cinematic Literacy
Discussants:
Daria V. Ezerova, Columbia University

Session 2-5 Roundtable: Digitizing A. A. Zaliznjak’s Grammatical Dictionary

Location:
Balboa 1
Chair:
George Fowler, Slavica Publishers; and Indiana University
Discussants:
David J. Birnbaum, University of Pittsburgh
Elise Thorsen, Novetta
Igor Pilshchikov, UCLA
Konstantin Bogatyrev
Robert Reynolds, Brigham Young University

Session 2-6 Roundtable: Roundtable on Publishing (Organized by the AATSEEL Graduate Student Committee)

Location:
Balboa 2
Chair:
Anastasia Tsylina, Brown University
Discussants:
Alexander Burry, Ohio State University
Igor Nemirovsky, Academic Studies Press
Irina Prokhorova, New Literary Observer Publishing House
Yuri Leving, Dalhousie University

Session 2-7 : Joseph Brodsky and Vladimir Nabokov

Location:
Balboa 3
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Adrian Wanner, Pennsylvania State University
Title:
Poetic Self-Translation in the Twentieth Century: Nabokov vs. Brodsky
Panelist:
Zakhar Ishov, Uppsala University
Title:
“Joseph Brodsky and Vladimir Nabokov: Two Radicals of Poetry Translation"
Panelist:
Melissa Azari, University of Wisconsin-Madison
Title:
Telemann, Machine Guns, and a Gap in the Music: Exploring Auditory Images in Natalya Gorbanevskaya’s “Three Poems for Joseph Brodsky”

February 7, 2020, 1:30-3:30pm

Session 3-1 : Forum: The state of the field thirty years after the 1990 conference

Location:
Gaslamp 4
Chair:
Michael Wachtel, Princeton University
Discussants:
Sibelan Forrester, Swarthmore College
Sarah Pratt, University of Southern California
Benjamin Rifkin, Hofstra University
Barry Scherr, Dartmouth College

Session 3-2 : Slavic Sociolinguistics

Location:
Gaslamp 5
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jill Neuendorf, Georgetown University
Title:
Examining the Language Preferences of Residents of Grodno, Belarus in Order to Understand Their Linguistic Profile and Identity
Panelist:
Alla Nedashkivska, University of Alberta
Title:
Native language activism in Ukrainian social media
Panelist:
Masako Fidler, Brown University and Vaclav Cvrcek, Faculty of Arts, Charles University
Title:
Anti-system web portals and their network of meaning: a corpus-based approach in Czech
Panelist:
Ana Petrov, University of Toronto
Title:
Classification and formal adaptation of anglicisms in Czech and Serbian in fashion discourse

Session 3-3 : Tolstoy as Reader (III)

Location:
Balboa 4
Chair:
Elizabeth Geballe, Indiana University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
William S Nickell, University of Chicago
Title:
Na kazhdyi den’: Tolstoy on reading the newspaper
Panelist:
Susan McReynolds, Northwestern University
Title:
Tolstoy as a Reader of Tolstoy
Panelist:
Michael Denner, Tolstoy Studies Journal
Title:
Tolstoy as Editor
Discussants:
Victoria Juharyan, Middlebury College

Session 3-4 : Soviet Literary Institutions (III)

Location:
Gaslamp 4
Chair:
Olga Nechaeva, University of Pennsylvania
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Galin Tihanov, Queen Mary University of London
Title:
I(M)LI: Towards an Institutional History of the Soviet "World Literature" Project
Panelist:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania
Title:
Literary Value in the Age of Three Worlds
Discussants:
Serguei Oushakine, Princeton University

Session 3-5 Roundtable: Successful Strategies for Teaching Large-Enrollment Classes

Location:
Balboa 1
Organizer:
Anastasiia Gordiienko, University of Arizona
Chair:
Kathleen Scollins, University of Vermont
Discussants:
Anastasiia Gordiienko, University of Arizona
Benjamin Jens, University of Arizona
Christopher Caes, Columbia University
Elena Murenina, East Carolina University
Lauren Nelson, Pritzker College Prep
Suzanne Thompson, University of Arizona
Tetyana Dzyadevych, New College of Florida

Session 3-6 : Visual Literacies (III)

Location:
Gallery 3B
Chair:
Katherine Reischl, Princeton University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Juliet Koss, Scripps College
Title:
How to Read a City in Construction: Moscow Infographics, 1938
Panelist:
Carlotta Chenoweth, United States Military Academy
Title:
Slogans, Graphs, and the Calendar for 1925: Dora El’kina’s Down with Illiteracy
Panelist:
Robert Bird, University of Chicago
Title:
Model Literacy
Discussants:
Amelia Glaser, UC San Diego

Session 3-7 : Approaches to Teaching Slavic Languages

Location:
Balboa 2
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Aleksey Novikov, The Oxford College of Emory University
Title:
Russian Learner Corpus: Corpus design and Creation of Usage-inspired Pedagogical Materials
Panelist:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Title:
Language Variation and Czech Language Pedagogy
Panelist:
Rimma Ableeva, Coastal Carolina University and Olga Thomason, University of Georgia
Title:
Dynamic Assessment and the Diagnostic Power of Mediating Prompts

Session 3-8 : Vocabulary Instruction and Verbs of Motion in Learning Russian

Location:
Balboa 3
GROUP PANELISTS:
Panelist:
William J. Comer, Portland State University
Title:
Russian’s Most Frequent Words and Vocabulary Instruction
Panelist:
Irina Six, University of Kansas
Title:
Context Approach to Teaching Verbs of Motion
Panelist:
Valentina Soboleva, Defense Language Institute and Olga Popova, Defense Language Institute Foreign Language Center and Alena Makarava, DLIFLI
Title:
Aspectual morphology of Russian verbs: A list of verbs for beginner-level learners

Session 3-9 Panel: Graduate Invitational Panel: "The Most Important of the Arts": Depicting, Negotiating, and Rewriting Power in Post-/Soviet Film

Location:
Gaslamp 1
Organizer:
Anastasia Tsylina, Brown University
Chair:
Evan Alterman, Stanford University
Panelist:
Dustin Condren, University of Oklahoma
Title:
Body, Actor, Image, Statue: Maksim Shtraukh and Vladimir Mayakovsky in the dispute over an onscreen Lenin
Panelist:
Daria V. Ezerova, Columbia University
Title:
Powers of Horror: Genre and Social Criticism in Contemporary Russian Cinema
Panelist:
Lindsay Ceballos, Lafayette College
Title:
“Postpunk Tsoi: Hegemonies and the Artist in Serebrennikov’s Summer”
Discussants:
Daria Khitrova, Harvard University

Session 3-10 Panel: The Anima Undone: Vectors of Affect in Late Russian Modernism

Location:
Gaslamp 2
Chair:
Ainsley Morse, Dartmouth College
Panelist:
Nadezhda Vinogradova, Northwestern University
Title:
A Sea-Change: Transformations of Mortality through Nature in the ‘Funny-Frightful’ Poetics of Alexander Vvedensky
Panelist:
Brad Underwood, Northwestern University
Title:
Intuitive ‘Horror’ as the Progenitor of Text and Thought in the Works of Leonid Lipavsky and Daniil Kharms
Panelist:
Tetyana Dovbnya, Ohio University
Title:
Laughter Through Tears: The Emotive Power of Travesty in Nikolai Oleinikov’s Poetry
Panelist:
Yelena Zotova, Pennsylvania State University
Title:
Envy as a Pre-Text: Live-Entering and Life-Creation in Konstantin Vaginov’s The Goat Song

Session 3-11 : Advanced Seminar 1: "Travels with the Muse: Pushkin's Inspirational Myths" with Alyssa Dinega Gillespie

Location:
Gaslamp 3

Session 3-12 Panel: Russian Lexical Semantics and Lexicography

Location:
Gallery 3A
Chair:
Veronika Egorova, Harvard University
Panelist:
Irina Mikaelian, Pennsylvania State University and Anna Zalizniak, Institute of Linguistics, Russian Academy of Sciences
Title:
Russian discursive chto-to and kak-to: a corpus-based comparative study
Panelist:
Alexei Shmelev
Title:
Lexical Semantics of the Russian Words for ‘Sadness’ in the Light of Translation
Panelist:
Elena Shmeleva
Title:
An Intertextual dictionary of modern Russian
Panelist:
Ekaterina Rakhilina, Higher School of Econimics and Polina Bychkova, National Research University Higher School of Economics
Title:
Дискурсивные формулы русского языка

February 7, 2020, 4:30-6:30pm

Session 4-1 : Modes of Power and Cultural Politics

Location:
Gallery 2
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lenora Murphy, Stanford University
Title:
Dead but Still Lingering: The Ambiguous Afterlife of Peter the Great in Kharms’s Comedy of the City of Saint Petersburg
Panelist:
MARIIA GORSHKOVA, Stanford University
Title:
Power and Literature: The Case of Modern Russia
Panelist:
Jacob Lassin, Yale University
Title:
Making Orthodoxy "Cool": The Case of the Nikeia Publishing House
Panelist:
George Gasyna, University of Illinois, Urbana-Champaign
Title:
Teaching Gombrowicz in America: enlightenment, tutelage, and immaturity

Session 4-2 : Using Technology and Visual Resources as Pedagogical Tools

Location:
Gallery 3B
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Heather Rice, The University of Texas at Austin
Title:
Building the Village: Creating a Strong Student-Centered Community in the Online Russian Language Classroom
Panelist:
Anastasiya Smith, University of Georgia
Title:
Translation Courses in Russian Language Curriculum: Their place, Necessity, Contents, Goals and Outcomes
Panelist:
Natalia V. Parker, University of Leeds, UK
Title:
Using Comics to Test Grammar in Ab-initio Students' Speech
Panelist:
Olena Sivachenko, University of Alberta
Title:
The effects of podcasting on the acquisition and retention of pragmatic competence by learners of Ukrainian

Session 4-3 Roundtable: Tolstoy as Reader (IV)

Location:
Balboa 4
Discussants:
Bella Grigoryan, University of Pittsburgh
Jinyi Chu, Yale University
Michael Denner, Tolstoy Studies Journal
Susan McReynolds, Northwestern University
Victoria Juharyan, Middlebury College
William S Nickell, University of Chicago

Session 4-4 Roundtable: Performance After Communism (III)

Location:
Gallery 3A
Chair:
Maksim Hanukai, University of Wisconsin-Madison
Discussants:
Julie A Cassiday, Williams College
Luke Parker, Colby College
Mark Lipovetsky, Columbia University
Serguei Oushakine, Princeton University
Stephanie Sandler, Harvard University

Session 4-5 : Music and Politics

Location:
Balboa 1
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Rita Safariants, University of Rochester
Title:
The Dead Can Dance?: Kirill Serebrennikov’s Leto and the posthumous cinematic legacy of Soviet Rock.
Panelist:
Sasha Razor, UCLA alumna
Title:
The Volga Flows Into The Pacific: On Hollywood Sources Of Soviet Musical Comedy
Panelist:
Evan Alterman, Stanford University
Title:
Shostakovich in Turkey and Reflections of the Political, Cultural, and Personal

Session 4-6 Roundtable: Assessment and Placement for Slavic Languages

Location:
Balboa 2
Chair:
Jason Strudler, Defense Language Institute-Washington
Discussants:
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Cori Anderson, Rutgers University
Erik Houle, The University of Chicago
Jason Strudler, Defense Language Institute-Washington
Lynne deBenedette, Brown University
Mark Baugher, University of Chicago

Session 4-7 Roundtable: Audio-Visual Sources of the Cold War and Pedagogy

Location:
Balboa 3
Organizer:
Curtis Richardson, Western Governors University
Chair:
Curtis Richardson, Western Governors University
Discussants:
Adnan Dzumhur, University of North Carolina at Chapel Hill
Curtis Richardson, Western Governors University
Tatiana Saburova, Indiana University

Session 4-8 : Contemporary Ethnic Literatures and Media

Location:
Gaslamp 4
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Valentina Vinokurova, University of Arizona
Title:
Script, Language, and Identity in Anuar Duisenbinov’s “Iazyk Dovedem”
Panelist:
Alexey Shvyrkov, Columbia University
Title:
Outliving the Collapse: Trauma and Memory in Contemporary Russophone Kazakhstani Literature.
Panelist:
Kozitskaia Iuliia, NRU HSE
Title:
Reflection of the imperial policy of the USSR on the pages of the national press
Panelist:
Ulbolsyn Abisheva, Al-Farabi Kazakh National University
Title:
Life Texts: Documentalist Nature of Ulitskaya' and Yakhina's Novels

Session 4-9 : Tropes of Anxiety: Pictures and Texts

Location:
Gaslamp 1
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Nadia Hoppe, University of Illinois Urbana-Champaign
Title:
“We’re No Moneybags Here!”: Enforcing the Everyday in the Communal Toilet
Panelist:
Donna Oliver, Beloit College
Title:
Consuming Images: Picture Postcards and the Commodification of Russian Literary Culture
Discussants:
Kristin Bidoshi, Union College

Session 4-10 Panel: Sources of Self and Art in Early Nabokov

Location:
Gaslamp 2
Organizer:
Stephen H. Blackwell, University of Tennessee
Chair:
Stephen H. Blackwell, University of Tennessee
Panelist:
Stephen H. Blackwell, University of Tennessee
Title:
The Creative Role of Trees in Nabokov's Early works.
Panelist:
AJ Culpepper, The University of Tennessee, Knoxville
Title:
Geometries of Self in The Defense.
Panelist:
Stanislav Shvabrin, University of North Carolina
Title:
“Adolescent Enamored of Mirrors”: Henri de Régnier, Vladimir Nabokov, and the Narcissus Motif in Despair
Discussants:
Tatyana Gershkovich, Carnegie Mellon University

Session 4-11 : Psychoanalysis and Madness in Russian Literature

Location:
Gaslamp 5
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Nikita Allgire, University of Southern California
Title:
Russian Freudo-Marxism before Frankfurt
Panelist:
Olga Zolotareva, Princeton University
Title:
Breaking the Silence: The Role of the Art of Mental Hospital Patients in Nikolai Vavulin’s Treatise Madness: Its Meaning and Value
Panelist:
Lyudmila Safronova, KazNPU named after Abai
Title:
Dovlatov - Narcissus through Lenses of Psychoanalysis

Session 4-12 Panel: Genre Trouble: Intermediality in Fet, Tsvetaeva, and Platonov

Location:
Gaslamp 3
Chair:
Lyubov Golburt, UC Berkeley
Panelist:
Alex Braslavsky, Harvard University
Title:
The Poetic Consciousness of Afanasy Fet: His Period of Silence and Vechernie Ogni
Panelist:
Veniamin Gushchin, Columbia University
Title:
Poemy/Gor – pishutsya – tak: Line Breaks in Marina Tsvetaeva’s Poema gory and Treating Language Rough
Panelist:
Eva Faraghi, Princeton University