2022 Conference Program: Sunday, February 20

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.
7:00am-8:00am
Continental Breakfast (Philadelphia Ballroom)
8:00am-10:00am
Conference Panels: Session 9 (see below for room assignments)
10:15am-12:00pm
Conference Panels: Session 10 (see below for room assignments)

February 20, 2022, 8:00-10:00am

Session 9-1 : Stream 11A: The Contemporaries

Location:
Independence A
Chair:
Victoria Juharyan, Middlebury College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
William S Nickell, University of Chicago
Title:
An Issue of the Journal: Volume 55 of Sovremennik, January 1856
Panelist:
Bella Grigoryan, University of Pittsburgh
Title:
Tolstoy’s Childhood-Boyhood-Youth and the Russian Media of the 1850s
Discussants:
Donna Orwin, University of Toronto

Session 9-2 : Stream 12A: Carceral States in Slavic and East European Studies: Roundtable

Location:
Independence B
Chair:
Isabel Lane, Boston College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Robyn Jensen, Pomona College
Title:
Comparative Carceral States: Teaching Russian and African-American Prison Literature
Panelist:
Megan Kennedy, University of Wisconsin-Madison
Title:
An Overview of the Wisconsin Prison Humanities Project
Panelist:
Holly Myers, University of Delaware
Title:
On Day 1: Convincing Skeptical Students to Study Gulag Lit
Panelist:
Irina Meier, University of New Mexico
Title:
Teaching and Understanding Russian Prisoners Through the Concepts of Sin and Sainthood

Session 9-3 Roundtable: Kino and Russian Rock: Collaboration and Culture Learning through an Online Game

Location:
Independence C
Organizer:
Dianna Murphy, University of Wisconsin-Madison
Chair:
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Discussants:
Anna Tumarkin, UW-Madison
Irina Walsh, Bryn Mawr College
Molly Godwin-Jones, University of Hawaii at Manoa
Nila Friedberg, Portland State University
Sofiya Asher, IU Bloomington
Susan Kresin, University of California - Los Angeles

Session 9-4 Roundtable: Testing and Assessment for Online and Face-2-face Teaching

Location:
Salon 3
Organizer:
Olga Mukhortova, Defense Language Institute
Chair:
Olga Mukhortova, Defense Language Institute
Discussants:
Elizabeth LEE Roby, Friends School of Baltimore
Iryna Kaplun, Johns Hopkins University
Olga Mukhortova, Defense Language Institute
Tetyana Dzyadevych, New College of Florida
Veta Chitnev, UBC
Yana Polyakova, Defense Language Institute FLC

Session 9-5 Panel: "The Sluice Gates of Janus: Mythology and Mythopoesis in Platonov's Foundation Pit"

Location:
Independence D
Organizer:
Charlie Smith, University of Illinois at Chicago
Chair:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania
Panelist:
Brad Underwood, Northwestern University
Title:
"When Creation Loses its Charm: Disenchantment and (Authentic) Reenchantment in Platonov's Foundation Pit"
Panelist:
Lucas Plazek, University of California, Berkeley
Title:
"The Foundation Pit as Parodic Socialist Realism: A Paratext to the Production Novel"
Panelist:
Charlie Smith, University of Illinois at Chicago
Title:
"Modern Surrealist Myth in Platonov's Foundation Pit"
Panelist:
Jillian Pignataro, Northwestern University
Title:
"Platonov's Failed New Soviet Man in The Foundation Pit"
Discussants:
Dominick Lawton, University of California Berkeley

Session 9-6 : Early Twentieth-Century Poetry

Location:
Salon 4
Chair:
Emily Wang, University of Notre Dame
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Sarah Matthews, University of Southern California
Title:
“Mne bylo trudno / Vnov’ oshchushchat’ vse telo, ruki, nogi…” Embodiment in Form and Content in Vladislav Khodasevich’s Poetry
Panelist:
Zachary Deming, Columbia University
Title:
“In the Beginning There Was the Word”: Lyric, Logos, and Dialogism as Communion in the Mandel’shtamian Image
Panelist:
Elizaveta Dvortsova, University of Southern California
Title:
A Complicated Illusion of Simplicity: The Contradiction between Form and Content in Vvedensky
Panelist:
Olga Khometa, University of Toronto
Title:
Late Modernism in Russian Literature of the 1930s: The Poetics of the Grotesque in Eduard Bagritskii and Osip Mandelstam.

February 20, 2022, 10:15am-12:00pm

Session 10-1 : Stream 11B: The Contemporaries

Location:
Independence A
Chair:
Donna Orwin, University of Toronto
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Victoria Juharyan, Middlebury College
Title:
Artistic Feuds and Friendships: Plagiarism Disputes between Ivan Goncharov and Ivan Turgenev
Panelist:
Donna Oliver, Beloit College
Title:
With Friends Like These…: Turgenev, Grigorovich, Druzhinin and the History of “Shkola Gostepriimstva”
Panelist:
Victoria Thorstensson, Nazarbayev University
Title:
Fighting for Belinsky's Legacy: The Contemporary Against Turgenev
Panelist:
Arpi Movsesian, University of California, Santa Barbara
Title:
Dostoevsky’s Hell: The Sovremennik of the 1860s
Discussants:
William S Nickell, University of Chicago

Session 10-2 : Stream 12B: Carceral States in Slavic and East European Studies: Panel

Location:
Independence B
Chair:
Colleen McQuillen, University of Southern California
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Emily Van Buskirk, Rutgers University
Title:
Storytelling and Essays in Grossman’s Everything Flows and Shalamov’s Kolyma Tales
Panelist:
José Vergara, Bryn Mawr College
Title:
Memories of Solovki in Vodolazkin’s Aviator and Prilepin’s Monastery
Panelist:
Simon Garibyan, University of Southern California
Title:
The Poetics of Death in the Prison Letters of Sergei Parajanov”
Panelist:
Yasha Klots, Hunter College, CUNY
Title:
Reading Shalamov and Solzhenitsyn, Geometrically

Session 10-3 Forum: Using Panorama (GUP 2017) in Advanced Language Classroom

Location:
Salon 10
Organizer:
Evgeny Dengub, University of Southern California
Chair:
Benjamin Rifkin, Hofstra University
Panelists:
Ilona Sotnikova, University of Wiscosnin-Madison
Irina Kogel, Davidson College
Izolda Savenkova, Dickinson College
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Melissa Miller, University of Notre Dame

Session 10-4 : Motivation in Language-Learning

Location:
Salon 3
Chair:
Irina Dubinina, Brandeis University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Anna Shkireva, University of Massachusetts
Title:
Authentic Classroom: Investigating The Impact Of Teacher’s Authenticity On Student's Motivation And Persistence
Panelist:
Olga Scarborough, The U.S. Air Force Academy
Title:
Examining Student Motivation for Learning Russian Language
Panelist:
Marina Tsylina, University of Wisconsin-Madison
Title:
FL Russian Learners’ Beliefs about What Kind of FL Writers They Are

Session 10-5 Panel: Humor and Marginalized Identities in Russian Culture

Location:
Salon 4
Organizer:
Fiona Bell, Yale University
Chair:
Veniamin Gushchin, Columbia University
Panelist:
Gabriella Safran, Stanford University
Title:
“Violence and Ethnic Humor in Late Imperial Russian Jokebooks”
Panelist:
Alexey Shvyrkov, Columbia University
Title:
The Trickstar in Putin’s Russia: Gender, Identity and Neo-Conservatism in Manizha’s “Рашн Wуман.”
Panelist:
Fiona Bell, Yale University
Title:
On the Skaz Narration of Sexual Trauma in Alexei Remizov’s Prose
Discussants:
Eliot Borenstein, New York University

Session 10-6 Roundtable: How Biographies are Crafted: The History and Practice of the ZhZL Series

Location:
Independence D
Organizer:
Carol R. Ueland, Drew University
Chair:
Carol R. Ueland, Drew University
Discussants:
Alex Spektor, University of Georgia
Carol R. Ueland, Drew University
Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
Ludmilla Trigos
Radislav Lapushin, UNC at Chapel Hill

Session 10-7 : Twentieth-Century Poetry Crossing Boundaries

Location:
Independence C
Chair:
Catherine A. Ciepiela, Amherst College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Hana Stankova, Yale University
Title:
Not Primitive or Provincial, but Universal: The Anticolonial Poetry of Jean Amrouche and Shamshad Abdullaev
Panelist:
Melissa Azari, University of Wisconsin-Madison
Title:
"A Kind of Buzzing": Nature Sound as Symbol of Poetic Creation in Natalya Gorbanevskaya's Pre-Emigration Poetry
Panelist:
Virginia Zickafoose, Independent Scholar
Title:
Poetry of Michaila Stainova