2021 Conference Program: Thursday

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.

Download the Program       Download Program Abstracts  

9:00am-11:00am
Conference Panels: Session 5
11:30am-1:30pm
Open Seminar w/ Sunnie Rucker-Chang (University of Cincinnati)
Critical Romani Studies and Central and Southeast European Film
2:00pm-4:00pm
Conference Panels: Session 7
4:30pm-6:30pm
Conference Panels: Session 8

February 25, 2021, 9:00am-11:00am

Session 5-1 Panel: Digital Directions in Russian, Eastern European, and Eurasian Studies: Collaboration, Platforms, Visibility

Location:
Not Assigned
Organizer:
Ian Goodale, University of Texas at Austin
Panelist:
Ian Goodale, University of Texas at Austin and Vladislav Beronja, University of Texas at Austin
Title:
Digital Humanities, Libraries, and the Global Classroom
Panelist:
Joan Neuberger, University of Texas at Austin
Title:
Digital Archives and Other forms of Digital Research
Panelist:
Marijeta Bozovic, Yale University
Title:
Re-Imagining Digital Humanities and Russian and East European Studies after 2020
Panelist:
Andrew Janco, Haverford College
Title:
Machine Learning and Human Expertise in the Slavic Digital Humanities

Session 5-2 : Tackling Russian Grammar

Location:
Not Assigned
Chair:
Maria Shardakova, University of Indiana-Bloomington
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Six, University of Kansas
Title:
Причастия и деепричастия: An Easy Way to Approach Hard Verbal Categories
Panelist:
Natalia V. Parker, University of Leeds, UK
Title:
Facilitating Case Inflection Production among Ab-initio Learners of Russian

Session 5-3 Roundtable: Developing a Proficiency-Oriented Curriculum

Location:
Not Assigned
Organizer:
Cori Anderson, Rutgers University
Chair:
Irina Walsh, Bryn Mawr College
Discussants:
Cori Anderson, Rutgers University
Erik Houle, The University of Chicago
Kinga Kosmala, Northwestern University
Mark Baugher, University of Chicago
Olha Tytarenko, University of Nebraska-Lincoln
Shannon Spasova, Michigan State University

Session 5-4 Roundtable: Reexamining Stagnation

Location:
Not Assigned
Organizer:
Ainsley Morse, Dartmouth College
Chair:
Ainsley Morse, Dartmouth College
Discussants:
Ainsley Morse, Dartmouth College
Aleksey Konakov
Anthony Topoleski, Northwestern University
Igor Gulin
Laura Little, Connecticut College
Thomas Epstein, Boston College

Session 5-5 Roundtable: Learning and teaching indigenous languages of the Russian Federation in the United States

Location:
Not Assigned
Organizer:
Hilah Kohen, University of Pennsylvania
Chair:
Tetyana Dzyadevych, New College of Florida
Discussants:
Anna Gomboeva, University of Virginia
Dylan Charter, Swarthmore College
Hilah Kohen, University of Pennsylvania
Irina Sadovina, Volga State University of Technology
Jessica Kantarovich, University of Chicago
Lenore Grenoble, The University of Chicago
Rossina Soyan, Carnegie Mellon University

February 25, 2021, 11:30am-1:30pm

Session 6-1 : Open seminar with Sunnie Rucker-Chang (University of Cincinnati): Critical Romani Studies and Central and Southeast European Film

Location:
Not Assigned

February 25, 2021, 2:00pm-4:00pm

Session 7-1 Panel: The Art of Cultural Survival: Action, Silence, and Dissent in Russia and Eastern Europe

Location:
Not Assigned
Organizer:
Maia Toteva, Texas Tech University
Chair:
Maia Toteva, Texas Tech University
Panelist:
Maia Toteva, Texas Tech University
Title:
Tactics of Cultural Resistance in Soviet and Post-Soviet Russia
Panelist:
Gediminas Gasparavicius, University of Akron
Title:
Subversive Affirmation as a Creative Strategy: Embracing Restrictions in the Art of Slovenian Collective NSK
Panelist:
Frank Boyer, SUNY-New Paltz
Title:
Punishment, Performance, and Practice: A Post-War Polish Artist’s Basic Training

Session 7-2 Roundtable: Working with Beginner’s Russian: Strategies, Additions, Program Formats

Location:
Not Assigned
Organizer:
Tatiana Maslova, University of North Georgia
Chair:
Tatiana Maslova, University of North Georgia
Discussants:
Alexandra Shapiro, University of Georgia
Anastasiya Smith, University of Georgia
Anna Kudyma, UCLA
Anna Shkireva, University of New Mexico
Tatiana Maslova, University of North Georgia

Session 7-3 Roundtable: Teaching Upper-level Courses in a Remote Context: Models from the Flagship Program

Location:
Not Assigned
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Discussants:
Anna Alsufieva, Portland State University
Anna Tumarkin, UW-Madison
Kirsten Rutsala, Virginia Tech
Nila Friedberg, Portland State University
Victoria Hasko, University of Georgia

Session 7-4 Panel: Slavic Horror: Evil Never Rests: Year 2

Location:
Not Assigned
Organizer:
Svitlana Krys, MacEwan University
Chair:
Tetyana Dzyadevych, New College of Florida
Panelist:
Svitlana Krys, MacEwan University
Title:
The Folk Horror Origins of the Ukrainian Gothic
Panelist:
Lev Nikulin, Princeton University
Title:
Gogol's Dead End: Dead Souls as the Culmination of a Horror Poetics
Panelist:
Agnieszka Jezyk, University of Toronto
Title:
From Body Horror to Social Critique: Political Reading of Jan Barszczewski's "Head Full of Screaming Hair"

Session 7-5 Panel: Ukrainian Words in Russian Texts and their English Translations: History and Approaches

Location:
Not Assigned
Organizer:
Carol R. Ueland, Drew University
Chair:
Olha Tytarenko, University of Nebraska-Lincoln
Panelist:
Ludmilla Trigos
Title:
"Negotiating Ukrainian Identity in Biographies of Gogol"Enter paper title
Panelist:
Carol R. Ueland, Drew University
Title:
E: V.I. Yakovenko vs. the Censorship: Ukrainian Words in the ZHZL biography of Taras Shevchenko
Panelist:
Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Title:
Russo-centric English Translations of Taras Bulba: The Colonization Continues.”Enter paper title
Discussants:
Yuliya Ilchuk, Stanford University

Session 7-6 : Russian Poetry Between the 19th and 20th Centuries

Location:
Not Assigned
Chair:
Daria Khitrova, Harvard University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Elizaveta Dvortsova, University of Southern California
Title:
Poetic Oscillation: The Passing of Time in Poems by Fet and Blok
Panelist:
Olga Zolotareva, Princeton University
Title:
The Trickle-Down Effect: The Poison of Alexander Pushkin’s “Upas-Tree” as a Metaphor for Art in Sologub and Balmont
Panelist:
Evan Alterman, Stanford University
Title:
Between Clarism and Hafez, Desire and Distance: the Ghazals of Mikhail Kuzmin

February 25, 2021, 4:30pm-6:30pm

Session 8-1 Roundtable: Gender, Gaze, and the Material World in Soviet Cinema

Location:
Not Assigned
Organizer:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Discussants:
Lilya Kaganovsky, University of Illinois, Urbana-Champaign
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Tatiana MIkhailova, Columbia University
Tim Harte, Bryn Mawr College

Session 8-2 Roundtable: From Global Community to the Common Good: Advanced Language Courses for GenZ Learners

Location:
Not Assigned
Organizer:
Izolda Savenkova, Dickinson College
Chair:
Meredith Doubleday, University of North Carolina at Chapel Hill
Discussants:
Alyssa DeBlasio, Dickinson College
Ekaterina Burvikova, UNH
Irina Filippova, Dickinson College
Izolda Savenkova, Dickinson College
Svetlana Nuss, University of Alaska

Session 8-3 Roundtable: The ACTR Olympiada of Spoken Russian: An opportunity for pre-college and post-secondary collaboration and recruitment

Location:
Not Assigned
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Discussants:
Elizabeth LEE Roby, Friends School of Baltimore
Elizabeth Sandstrom, Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Heather Rice, The University of Texas at Austin
Mara Sukholutskaya, East Central University
Nataliya Ushakova, Staten Island Technical High School

Session 8-4 Roundtable: Russian Dual Language Immersion Programs and Higher Education

Location:
Not Assigned
Organizer:
William J. Comer, Portland State University
Chair:
Lynne deBenedette, Brown University
Discussants:
Brandee Mau, Tooele School District
Brandon Locke, Anchorage School Distriict
Katya Huelsman, Woodburn School District
Lilia Doni, Portland Public Schools
William J. Comer, Portland State University

Session 8-5 Panel: Far From Moscow: The First Five-Year Plan Production Novel on the Soviet Periphery

Location:
Not Assigned
Organizer:
Semyon Leonenko, University of California, Berkeley
Chair:
Emily Laskin, UC Berkeley
Panelist:
Matthew Kendall, University of Illinois at Chicago
Title:
“Balancing Sounds in the Air”: Marietta Shaginyan’s Gidrotsentral’
Panelist:
Mieka Erley, Colgate University
Title:
From Belomor Canal to Vakhsh Canal: Genres and Geographies in the Soviet Carceral Imagination
Panelist:
Semyon Leonenko, University of California, Berkeley
Title:
“Clark Did Not Believe in Socialism”: Reforging the Novelistic in Bruno Jasieński’s Chelovek Meniaet Kozhu
Discussants:
Julia Vaingurt, University of Illinois at Chicago

Session 8-6 : Avant-Garde Arts in Russian and Eastern Europe

Location:
Not Assigned
Chair:
Marijeta Bozovic, Yale University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Nadezda Gribkova, University of Illinois at Chicago
Title:
El Lissitzky and the Mobility of the Deleuzian "Minor"
Panelist:
Ksenia Radchenko, USC
Title:
Pavel Filonov: Between Russian Folklore and the Northern Renaissance.
Panelist:
Hana Stankova, Yale University
Title:
‘More American Than the Most American American’: When Russian and East European Avant-Garde Artists Discovered the New World