2019 Conference Program: Friday

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.
7:00am-5:00pm
Badge and Program Pickup for Preregistered Attendees & Onsite Registration for Unregistered Attendees (Maurepas Prefunction, 3rd floor)
7:00am-8:00am
Continental Breakfast (Ile de France Prefunction, 3rd floor)
9:00am-4:30pm
Exhibit Hall (Bridge and Ile de France Prefunction, 3rd floor)
8:00am-10:00am
Conference Panels and Streams: Session 1 (see below for room assignments)
9:45am-10:15am
Coffee Break in Exhibit Hall (Ile de France Prefunction, 3rd floor)
10:15am-12:00pm
Conference Panels and Streams: Session 2
10:30am-12:15pm
RLJ Editorial Board Meeting (Muses)
12:00-1:30pm
North American Association of Teachers of Polish
Translation Workshop
1:00pm-3:30pm
ACTR Board Meeting
1:30pm-3:30pm
Conference Panels and Streams: Session 3
SEEJ Editorial Meeting
(Muses)
International Association of Teachers of Czech
3:30pm-4:30pm
Graduate Student Committee Meeting
4:30pm-6:30pm
Conference Panels: Session 4
Presidential Panel: A special presentation by Russian architecture expert, William Brumfield (Tulane University): Back to the Future: Reviving Moscow's Avant-garde Architecture (Maurepas)
Advanced Seminar with Nariman Skakov (Stanford University)
Pedagogy Workshop: Russia is CALLing: A Guided Tour of Modern Computer-Assisted Language Learning Tools (Rob Reynolds, Brigham Young University)
7:00pm-9:00pm
President's Reception and Awards Ceremony (Rex, 8th floor)

February 8, 2019, 8:00-10:00am

Session 1-1 : Stream 1A: Acquisition of Vocabulary at the Intermediate/1 to Advanced/2 Levels of Proficiency (I)

Location:
Maurepas
Organizer:
Program Committee
Chair:
Maria Shardakova, Bryn Mawr College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jane F. Hacking, University of Utah
Title:
Measuring phonological vocabulary size: A pilot study
Panelist:
Larisa Moskvitina, Rice University
Title:
Vocabulary: from classification to activation (the language of the mass-media)
Panelist:
Snezhana Zheltoukhova, Stetson University
Title:
“Just Let the Conversation Go on the Tangents: Vocabulary Acquisition through Informal Conversation
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-2 : Stream 2A: Issues in teaching lower-level language courses: strategies and practices (I)

Location:
Ile de France I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Dubinina, Brandeis University
Title:
Integrative Performance Assessment: creating authentic tasks for assessment in beginner Russian classroom
Panelist:
Irene Krasner, DLIFLC
Title:
Skill-Integrated Model for Teaching Lower-Level Russian Courses
Panelist:
Veta Chitnev, UBC
Title:
INTENSIVE RUSSIAN LANGUAGE COURSES FOR BEGINNERS: SOME PROS AND CONS
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-3 : Stream 3A: Moscow Conceptualism (I): Prigov, Poetry, Prose, and Philosophy

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Dominick Lawton, University of California Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Semyon Leonenko, UC Berkeley
Title:
‘Выходит слесарь в зимний двор’: D. A. Prigov’s Nature Lyric
Panelist:
Christina Schwartz, University of California, Berkeley
Title:
Moscow Cycles: Narrative Temporality in Prigov’s Zhivite v Moskve
Panelist:
Daniil Leiderman, Texas A&M
Title:
Dmitri Prigov's "Shimmering": Within the Image and Without It
Discussants:
Lisa Ryoko Wakamiya, Florida State University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-4 : Stream 4A: Corpora Based and Corpora Driven Research and Language Instruction (I): Creating and using language corpora

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Valentina Apresyan, Higher School of Economics
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Mikhail Kopotev, University of Helsinki
Title:
REVITA: A progress test and corpus-driven exercises on Russian
Panelist:
Svatava Škodová, Charles University of Prague
Title:
Comparison of Automatic and Human Evaluation of L2 Texts in Czech
Panelist:
Elena Shmeleva
Title:
Интервенция vs intervention: a corpus-driven analysis
Panelist:
Vance Holthenrichs, Indiana University Bloomington
Title:
Semelfactives and Tense in Russian
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-5 : Stream 5A: Platonov (I)

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Eric Naiman, University of California, Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lily Scott, UC Berkeley
Title:
Ecological Utopia and Dystopia in Platonov’s “Iuvinil’noe more”
Panelist:
Jason Cieply, Williams College
Title:
Narrating Collective Feeling: Insight from the Original Preface to Andrei Platonov’s For Future Use
Panelist:
Nariman Skakov, Stanford University
Title:
Unlearning Tarabarskii: Platonov's Language in the 1930s
Discussants:
Thomas Seifrid, Univ of So. California

Session 1-6 Panel: Vaginov after Vaginov

Location:
Not Assigned
Organizer:
Ivan Sokolov, UC Berkeley
Chair:
Anastasiya Osipova, New York University
Panelist:
Natasha Kadlec, University of Tartu
Title:
Vaginov’s Ethnographies: Garpagoniana and Leningrad Folklore
Panelist:
Igor Gulin
Title:
Counter-Avant-Garde Messianism, Aesthetic Rituals and Sacrificial Profaning in Konstantin Vaginov’s Prose and Poetry
Panelist:
Ainsley Morse, UC Riverside
Title:
Konstantin Vaginov in the 60s–80s: (Re-)Collecting the Past, Correcting the Present
Panelist:
Ivan Sokolov, UC Berkeley
Title:
Vaginov after the Berlin Wall

Session 1-7 : Stream 7A: Monopoliphonic/polimonologic Tolstoevsky or Spirited in Flesh (I): Friendship, Suicide and Resurrection in Dostoevsky’s Works

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Carol Apollonio, Duke University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Justin Trifiro, University of Southern California
Title:
The Philosophical Problem of Friendship in Dostoevsky's Works
Panelist:
Max Gordon, Northwestern University
Title:
Physical Resurrection in Notes from Underground
Panelist:
Amy Ronner, St. Thomas University School of Law
Title:
Sudden Suicidal Convulsions in Notes from the House of the Dead
Discussants:
Robin Feuer Miller, Brandeis University

Session 1-8 : Contemporary Russian Arts and Culture

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lioudmila Fedorova, Georgetown University
Title:
East vs. West in Post-Soviet Film Adaptations of Anna Karenina
Panelist:
Julian W. Connolly, University of Virginia
Title:
How Well Did "The Seagull" Fly in France
Panelist:
Elizabeth Richmond-Garza, University of Texas at Austin
Title:
Moscow’s Demons: Staging Lermontov in Putin’s Russia
Panelist:
Jacob Lassin, Yale University
Title:
ElitsyMedia: The Russian Orthodox Church and the Creation of a Religious Social Media News Network
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-9 Panel: FROM THE NEW WAVE TO CURRENT CZECH and SLOVAK FILMS

Location:
Not Assigned
Organizer:
Karen von Kunes, Yale University
Chair:
Liana Battsaligova, Yale University
Panelist:
Jan Culik, University of Glasgow
Title:
“Poetics and Semantic Content of Věra Chytilová’s Films in the Normalization Period.”
Panelist:
Karen von Kunes, Yale University
Title:
“Milos Forman’s Non-scripted Approach Culminating into Sophisticated Screenplays.”
Panelist:
Nicholas Hudac, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
Title:
“The Manly Art(s): Boxing and Changing Concepts of Slovak Masculine Identity in Film from 1962 to 2015”

Session 1-10 : Language and Style in 19th-Century Russian Literature

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Adrian Wanner, Pennsylvania State University
Title:
The Multilingual Oeuvre of Elizaveta Kul’man
Panelist:
Jacob Wirt, Northwestern University
Title:
A Prolegomena to Any Future Anecdotes: Problems and Possibilities of Skaz
Panelist:
Daria Eldridge, Stanford University
Title:
Nikolai Leskov's Ethical Image: Stylistics of the Icon in Zapechatlennyi Angel, Adopisnye Ikony, and O Russkoi Ikonopisi
Panelist:
Oxana Tolstonozhenko, Siberian Federal University
Title:
Russian Peasant Writers: Position in Literature at the Turn of XIX – XX Centuries
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 8, 2019, 10:15am-12:00pm

Session 2-1 : Stream 1A: Acquisition of Vocabulary at the Intermediate/1 to Advanced/2 Levels of Proficiency (II)

Location:
Maurepas
Organizer:
Program Committee
Chair:
Victoria Hasko, University of Georgia
GROUP PANELISTS:
Panelist:
William J. Comer, Portland State University
Title:
Situating Word Formation in Communicative Language Teaching
Panelist:
Elizabeth LEE Roby, Friends School of Baltimore
Title:
Focus on discourse management through scaffolding group writing activities and interconnected reading, writing and speaking
Panelist:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Title:
Vocabulary acquisition and reinforcement through topical reading, speaking and listening
Panelist:
Evelina Mendelevich, New York University
Title:
Virtual Space: Mastering Vocabulary through Contextual Learning in Intermediate Classroom
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-2 : Stream 2A: Issues in teaching lower-level language courses: strategies and practices (II)

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Tatiana Hamlet
Title:
Using Videos in the Elementary Russian Class
Panelist:
Maria Bondarenko, Université de Montréal and Liudmila Klimanova, University of Arizona
Title:
Social media writing and telecollaboration for Novice Russian L2 leaners
Panelist:
Lara Ravitch, Concordia Language Villages
Title:
Virtual Voyages: An Experiential Language Learning Approach for Novice-level k-12 Russian Contexts
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-3 : Stream 3A: Moscow Conceptualism (II): The Total Art of the Moscow Conceptualist School

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Christina Schwartz, University of California, Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lisa Ryoko Wakamiya, Florida State University
Title:
Ilya Kabakov’s art
Panelist:
Sven Spieker, University of California, Santa Barbara
Title:
“The School in Moscow Conceptualism” (Kabakov, Collective Actions, Zakharov, Albert)

Session 2-4 : Stream 4A: Corpora Based and Corpora Driven Research and Language Instruction (II): Russian grammar through Learner Corpus

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Mikhail Kopotev, University of Helsinki
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ekaterina Vlasova, National Research University Higher School of Economics, Russian Federation
Title:
Semantic factors of case restructuring in heritage Russian: Evidence from the Russian Learner Corpus
Panelist:
Irina KOR CHAHINE, Nice Sophia Antipolis University, France
Title:
Some Russian Prepositional Constructions through Russian Learner Corpus
Panelist:
Olga Eremina, National Research University - Higher School of Economics
Title:
Acquiring indefinite pronouns in Russian as a second language: language corpora as a teaching resource
Panelist:
Ekaterina Schnittke, National Research University, Higher School of Economics
Title:
“Sequence of tenses” in Russian continued: The parallel corpora data
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-5 : Platonov (II)

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Jason Cieply, Williams College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lenora Murphy, Stanford University
Title:
Empty Empires: Conceptualizations of Cold War Power in Platonov’s Noyev kovcheg
Panelist:
Karina McCorkle, University of California at Berkeley
Title:
Horses and the Hive Mind: To Be or Not To Be Conscious in Andrei Platonov's Kotlovan
Panelist:
Erica Camisa Morale, University of Southern California
Title:
Pil'niak, Platonov, and the Pursuit of Happiness
Discussants:
Mark Lipovetsky, University of Colorado at Boulder

Session 2-6 : Stream 6A: AWSS Sponsored Stream: Gender and Sexuality within Slavic Studies (I)

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Natalie McCauley, University of Michigan
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Diana Dukhanova, College of the Holy Cross
Title:
Jesus of Bethlehem: Vasily V. Rozanov’s Christian Theology of Matrimony
Panelist:
Natalie Kononenko, University of Alberta
Title:
Gender and the Representation of Ethnic Identity: Ukrainian-ness on the Canadian Prairies
Panelist:
Irina Sadovina, University of Missouri
Title:
Family Values, Global Spirituality and Neoliberal Practices of the Self in the Vedic Femininity Movement in Russia
Discussants:
Colleen Lucey, University of Arizona
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-7 : Stream 7A: Monopoliphonic/polimonologic Tolstoevsky or Spirited in Flesh (II): The Problem of Gender in Tolstoy and Dostoevsky

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
D. Brian Kim, University of Pennsylvania
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Erman, College of Charleston
Title:
How a Man Killed His Wife: Tolstoy’s “Kreutzer Sonata” and Dostoevsky’s "Notes from the Dead House"
Panelist:
Erica Drennan, Columbia University
Title:
In Defense of Katerina Maslova: Bakhtin and Resurrection
Discussants:
Victoria Juharyan, Princeton University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-8 : Soviet Cinema

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Jason Merrill, Michigan State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Olga Mukhortova, University of Pittsburgh
Title:
Grigorii Aleksandrov and Liubov' Orlova’s Archive and Construction of the first Soviet Stardom
Panelist:
Raymond DeLuca, Harvard University
Title:
Brezhnev's Builders
Panelist:
Robert Efird, Virginia Tech
Title:
Parajanov’s “Perpetual Motion” and the Reorientation of Perspective
Discussants:
Susanna Weygandt, Saint Louis University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-9 Panel: Trauma, Memory and War in South Slavic Contemporary Literatures

Location:
Not Assigned
Organizer:
Nora Scholz, Ludwig-Maximilians-Universität München
Panelist:
Antje Postema, University of California, Berkeley
Title:
Panta Rhei: Fluvial Frames of Memory in the Work of Faruk Šehić
Panelist:
Miranda Jakisa, University of Vienna
Title:
Ivo Andrić - Battlefield and lieu de mémoire in Literature and Culture

Session 2-10 : Topics in 19th-century Russian Literature

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Laura Christians, Princeton University
Title:
Pushkin’s Educational Philosophy: A Reexamination of the Treatise “On National Education”
Panelist:
Ulbolsyn Abisheva, Al-Farabi Kazakh National University
Title:
Life of Objects in The Nest of Gentlefolk by I. Turgenev
Panelist:
Valeriia Mutc, Yale University
Title:
Lessons in Productive Passivity: Boredom and Desensitisation in Chekhov
Discussants:
Kirill Ospovat, University of Wisconsin-Madison
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 8, 2019, 1:30-3:30pm

Session 3-1 Forum: Language through History: “Socialism Realised” as a Czech Resource

Location:
Not Assigned
Organizer:
Ilana Seelinger, Institute for the Study of Totalitarian Regimes

Session 3-2 Roundtable: Stream 2A: Issues in teaching lower-level language courses: strategies and practices (III): Russian culture in lower level language courses Roundtable

Location:
Not Assigned
Organizer:
Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
Chair:
Joan Chevalier, United States Naval Academy
Discussants:
Alla Kourova, University of Central Florida
Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University
Lynne deBenedette, Brown University
Miroslava Nikolova, Brown University
Tatiana Hamlet

Session 3-3 : Stream 3A: Moscow Conceptualism (III): Elementary and Everyday Things: Texts and Objects of Moscow Conceptualism

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Nadia Hoppe, University of Illinois Urbana-Champaign
Title:
The Soviet Readymade: Everyday Life in the SZ Group’s “Self Defense Against Things”
Panelist:
Gabriella A. Ferrari, Princeton University
Title:
Role of ornamental language in Soviet propaganda and the work of late Soviet artists such as Irina Nakhova, Timur Novikov and Grisha Bruskin
Discussants:
Sven Spieker, University of California, Santa Barbara
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-4 : Stream 4A: Corpora Based and Corpora Driven Research and Language Instruction (III): Corpora in semantic and pragmatic research

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Elena Shmeleva
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alexei Shmelev
Title:
Corpus‑driven Research (in Synchrony and Diachrony): the Case of the Russian aby
Panelist:
Valentina Apresyan, Higher School of Economics and Alexei Shmelev
Title:
Russian Spatial Adverbs: a Corpus Analysis
Panelist:
Valentina Apresyan, Higher School of Economics and Ekaterina Rakhilina, Higher School of Econimics
Title:
Cognitive Parameters of Space: Frontness (a Corpus Study)
Panelist:
Irina Mikaelian, Pennsylvania State University and Anna Zalizniak, Institute of linguistics,Russian Academy of sciences
Title:
Derivative Meanings of Russian indefinite adverbs: mechanism of pragmaticalization

Session 3-5 Roundtable: Stream 5A: Platonov (III): Roundtable “Khleb i chtenie”

Location:
Not Assigned
Organizer:
Eric Naiman, University of California, Berkeley
Discussants:
Anastasiya Osipova, New York University
Eric Naiman, University of California, Berkeley
Jason Cieply, Williams College
Nariman Skakov, Stanford University

Session 3-6 : Stream 6A: AWSS Sponsored Stream: Gender and Sexuality within Slavic Studies (II)

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jonathan Wurl, Stanford University
Title:
Challenging Masculine Concepts of Emancipation: Avdot’ia Glinka’s Leonid Stepanovich i Liudmila Sergeevna and Grafinia Polina
Panelist:
Natalie McCauley, University of Michigan
Title:
Perverting Rodina-mat’: Surveillance, Sovereignty, and Survival in L. S. Petrushevskaia’s Vremia: Noch’
Discussants:
Hilde Hoogenboom, Arizona State University

Session 3-7 : Stream 7A: Monopoliphonic/polimonologic Tolstoevsky or Spirited in Flesh (III): Aphorisms, Circularity and Topic Modeling in Tolstoy

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Victoria Juharyan, Princeton University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Michael A. Denner, Stetson University
Title:
Circularity in Tolstoy's ‘Master and Man’
Panelist:
Jinyi Chu, Stanford University
Title:
The Aphoristic Way: Tolstoy's Translations of the Dao De Jing
Panelist:
Tatyana Gershkovich, Carnegie Mellon University
Title:
Tolstoy Between Society and Solitude: What Topic-Modeling Reveals About How Tolstoy Thought
Discussants:
Susan McReynolds, Northwestern University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-8 Panel: Memory, Trauma, Space: The Possibilities and Limits of Reconciliation

Location:
Not Assigned
Organizer:
YULIYA ILCHUK, Stanford University
Chair:
Anastasia de La Fortelle, University of Lausanne
Panelist:
YULIYA ILCHUK, Stanford University
Title:
Refugees, Displacement, and Reconciliation in Serhiy Zhadan’s The Orphanage (2017)
Panelist:
Amelia Glaser, UC San Diego
Title:
Dovid Hofshteyn’s Kyiv: From National in Form to International in Content
Panelist:
Ostap Kin, Shevchenko Scientific Society
Title:
Old Elegies in a New City: Poets, Memory and Relocation
Panelist:
Polina Barskova, Hampshire College
Title:
Urban Memory in Marianna Kijanowska's collecction of poetry “Babyn Iar. Holosamy"

Session 3-9 Roundtable: Learning Russian in the Blended Classroom: From Facilitated Activities to Independent Work

Location:
Not Assigned
Organizer:
Snezhana Zheltoukhova, Stetson University
Chair:
Edie Furniss, University of Pittsburgh
Discussants:
Irina Avkhimovich, University of North Georgia
Laura Little, Connecticut College
Linc JEPSON
Natalia Roberts, University of Wisconsin La Crosse
Snezhana Zheltoukhova, Stetson University

Session 3-10 Panel: Content-based Russian Textbooks: theory and practice. This panel is dedicated to the memory of Professor Olga E. Kagan.

Location:
Not Assigned
Organizer:
Anna Kudyma, UCLA
Chair:
Mara Kashper
Panelist:
Benjamin Rifkin, Hofstra University and Anna Alsufieva, Portland State Universitty
Title:
Advanced Russian through History. Content-based language teaching: balancing the content, the form, and the text function
Panelist:
Irina Walsh, Bryn Mawr College
Title:
Teaching with Russian: from Intermediate to Advanced (Kagan, Kudyma, Miller 2014)
Panelist:
Nila Friedberg, Portland State University
Title:
Decoding the 1920s: A Textbook for Advanced learners of Russian
Panelist:
Anna Kudyma, UCLA and Mara Kashper
Title:
Bringing Students from Intermediate to Advanced through Russian films and Art
Discussants:
Svetlana Abramova, University of Washington

February 8, 2019, 4:30-6:30pm

Session 4-1 : Advanced Seminar with Nariman Skakov

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Nariman Skakov, Stanford University
Title:
Reorientalism: Modernist Experimentation in the Stalinist State
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-2 : Pedagogy Workshop

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Robert Reynolds, Brigham Young University
Title:
Russian is CALLing: a guided tour of modern Computer-Assisted Language Learning tools
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-3 : Slavic Linguistics

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Olena Sivachenko, University of Alberta
Title:
Structural and contextual variation of request patterns: The case of native Ukrainian speakers
Panelist:
Eun-Ji Song, Seoul National University
Title:
Russian Verbal Aspect and Intersubjectivity: Aspectual Choice of Represented Directive Speech Act Verbs
Panelist:
Valeriya Chekalina, Baltic Centre of Professional Training and Development
Title:
Spatial Cognition Through the Lens of Russian and Latvian Languages
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-4 : Russian Literature: Traditions, History, and Construction

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
Chair:
Kirill Ospovat, University of Wisconsin-Madison
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Michael Wachtel, Princeton University
Title:
The Beginnings of the Russian Literary Tradition
Panelist:
David Molina, University of Chicago
Title:
Velvet Meadows: A Brief History of "Barkhat" in Russian Poetry
Panelist:
Joseph Nakpil, University of Southern California
Title:
Corporeal Voids: Textual Revelations through the Silhouette Illustrations to Evgenii Onegin
Panelist:
Stuart Goldberg, Georgia Institute of Technology
Title:
Constructing "Abandon": How Grigoryev's "Tsyganskaia vengerka" Is Made

Session 4-5 : Polish Literature and Culture

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Agnieszka Gutthy, Southeastern Louisiana University
Title:
El principe constante / Książę niezłomny - from Portuguese Prince to Polish Romantic Hero
Panelist:
Alexander Droznin, Harvard University
Title:
Preachers in the Desert: The Mosaic National Epics of Hayim Nahman Bialik, Ivan Franko, and Jan Kasprowicz
Panelist:
Anna Gąsienica Byrcyn, Saint Xavier University
Title:
Polish Artists in Brittany
Panelist:
Andrzej Brylak, University of Illinois at Chicago
Title:
The Prosthetic Writing of Leo Lipski
Panelist:
Randall Rowe, The Ohio State University and Hope Wilson, The Ohio State University
Title:
The Polish Diaspora in Two Rust Belt Communities
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-6 : Late and Post-Soviet Russian Literature and Music

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lyudmila Safronova, KazNPU named after Abai
Title:
A novel-fairy tale "Belka" by A. Kim in the aspect of post-Freudian reading
Panelist:
Valeriia Skvortcova, Macalester College
Title:
Time, Sleep and Philosophy of Solipsism in Pelevin’s Vera Pavlovna’s Ninth Dream and Its English Translation: Ways of Interpreting Realia, Allusions and Time Movement.
Panelist:
Tetyana Dzyadevych, UIC
Title:
Anarchy as Tool to Heal the Wounded Dignity: Sankya by Zakhar Prilepin
Panelist:
Anastasiia Gordiienko, University of Arizona
Title:
Putin's Politics and the Shanson Paradox
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-7 : Tolstoy, Dostoevsky, and Gogol

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jennifer McMahon
Title:
Teaching Heidegger’s Being and Time with the Aid of Tolstoy’s The Death of Ivan Ilych
Panelist:
Olga Khometa, University of Toronto
Title:
The Disintegration of Personality: Literary Parallels Between Dostoevsky's The Double and Gogol's "The Portrait"
Panelist:
Denis Zhernokleyev, Vanderbilt University
Title:
So…What Is To Be Done About Poor Nastasya in Dostoevsky’s The Idiot?
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-8 Roundtable: Building Bridges with Language and Culture in Russia

Location:
Not Assigned
Organizer:
Alla Kourova, University of Central Florida
Chair:
Veta Chitnev, UBC
Discussants:
Alla Kourova, University of Central Florida
Irina Dubinina, Brandeis University
Irina Pidberejna, University of Central Florida
Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University

Session 4-9 : Techniques and Materials in the Language Classroom

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ekaterina Lobanova, American University in Central Asia
Title:
BUILDING EMPATHY IN THE LANGUAGE CLASSROOM
Panelist:
Rimma Ableeva, Coastal Carolina University and Olga Thomason, University of Georgia
Title:
Implementing a Dynamic Assessment Model into a Language Course
Panelist:
Evgeny Dengub, Smith College and UMAss Amherst and Susanna Nazarova
Title:
The gap between authentic language and textbook language in intermediate classroom
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-10 Panel: The Language of Space and the Space of Language in (Post-)Soviet Russian Culture

Location:
Not Assigned
Organizer:
Anastasia de La Fortelle, University of Lausanne
Panelist:
Dominick Lawton, University of California Berkeley
Title:
When New Space Becomes New Form: the Kommunalka and The Master and Margarita
Panelist:
Anastasia de La Fortelle, University of Lausanne
Title:
The metro discourse" in Russian post-Soviet literature
Panelist:
Alexander Burry, Ohio State University
Title:
Space in Contemporary Cinematic Transpositions of Dostoevsky’s Crime and Punishment

Session 4-11 : Late Nineteenth and Early Twentieth-Century Russian Literature

Location:
Not Assigned
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Evan Alterman, Stanford University
Title:
The Hybridity of Hybridity: Composite Space, Time, and Language in Vladimir Korolenko’s Short Fiction
Panelist:
Natasha Kadlec, University of Tartu
Title:
“The same—but not the same”: History, repetition, and mimesis in Belyi and Kharms
Panelist:
Chloe Papadopoulos, Yale University
Title:
(Re-)Reading Leonid Leonov’s Early Prose: “Bubnovyi valet,” “Valina kukla”, “Dereviannaia koroleva”
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.