2020 Conference Program: Sunday, February 20

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.

Download the Program as PDF       Download the Abstracts as PDF 

7:00am-8:00am
Continental Breakfast (Gallery 1)
8:00am-10:00am
AATSEEL Executive Council Meeting (Gaslamp 3)
8:00am-10:00am
Conference Panels: Session 9 (see below for room assignments)
10:00am-11:00am
AATSEEL Program Committee Meeting (Gaslamp 3)
10:15am-12:00pm
Conference Panels: Session 10 (see below for room assignments)

February 9, 2020, 8:00-10:00am

Session 9-1 : Feminism in Slavic Cultures

Location:
Gaslamp 2
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Juliette Stapanian-Apkarian, Emory University
Title:
Women Breaking Silence: “#MeToo” and Battles for Truth in the Art of the early 20th c. Russian/Soviet Avantgarde
Panelist:
Lejla Marijam, Oglethorpe University
Title:
The Progressive Feminism of Marija Jurić Zagorka’s The Witch of Grič

Session 9-2 Panel: MILAN KUNDERA REVISITED: HIS WORKS IN CZECH AND FRENCH

Location:
Gallery 2
Chair:
Serena Gosden-Hood, Daley College
Panelist:
Karen von Kunes, Yale University
Title:
“Milan Kundera’s The Festival of Insignificance: Binary Opposition of Significance and Insignificance”
Panelist:
Michelle Woods, SUNY New Paltz
Title:
“Tolstoy in Kundera: Aesthetic Affinities, Syntactical Experiment, and Translation”
Panelist:
Lucie Mala, Filozoficka fakulta Univerzity Karlovy
Title:
"Reshaping Milan Kundera’s Image in the Czech Context After 1989"
Discussants:
Serena Gosden-Hood, Daley College

Session 9-3 : Female Spaces of Russian Culture

Location:
Gallery 3A
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Michelle Ort, University of Arizona
Title:
Freedom and Constraint: An Analysis of Female Space in Natal’ia Baranskaia’s Day of Remembrance
Panelist:
Tetyana Dzyadevych, New College of Florida
Title:
The Red Queen (2015) and Russian Beauty (2016): Dangerous Aestheticization of the Soviet Reality
Panelist:
Meghan Murphy-Lee, University of Wisconsin - Milwaukee
Title:
Contemporary Russian Women as Tradition Keepers of Folklore

Session 9-4 : Dostoevsky's Poetics

Location:
Gallery 3B
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Max Gordon, Northwestern University
Title:
Crime and Punishment: Return of the Matricidal Son
Panelist:
Paul Contino, Pepperdine University
Title:
Ivan's Confession and Kenosis: How von Balthasar's Theology Enriches Bakhtin's Study of Dostoevsky's Poetics
Panelist:
Piotr Axer, Brown University
Title:
The only other world' - Elaborating the representations of the void in Demons

Session 9-5 : Screen Adaptations

Location:
Balboa 1
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Aleksandr Grishin, European University at St. Petersburg
Title:
A Knife in the Back of Avant-garde: The Filmic Adaptation of Arkady Averchenko’s “Rat on a Serving Tray” (1963) and Soviet Cultural Policy of the Khrushchev Thaw
Panelist:
Benjamin Jens, University of Arizona
Title:
Dostoevskian Subtexts in the films of Christi Puiu
Panelist:
Sara Ceilidh Orr, Willamette University
Title:
Doomed to Repeat: The Inescapable Storyscape of Wojciech Has’s Saragossa Manuscript

Session 9-6 Roundtable: Two Metaphysical Poetic Traditions: A Roundtable on Comparison

Location:
Balboa 2
Organizer:
Caroline Lemak Brickman, UC Berkeley
Chair:
Sarah Pratt, University of Southern California
Discussants:
Caroline Lemak Brickman, UC Berkeley
Kit Pribble, University of California at Berkeley
Marianne Kaletzky, University of California, Berkeley
Michael Song, University of California, Berkeley

Session 9-7 Panel: Russian Life-Writing in the Long 20th Century: Memory, Trauma & (Auto)fiction

Location:
Balboa 3
Organizer:
Kathryn DeWaele, University of California, Berkeley
Chair:
Daniel Brooks, Smith College
Panelist:
Elena Leonenko, University of Oregon
Panelist:
Kathryn DeWaele, University of California, Berkeley
Title:
“(Re)Construction of a Family History Through Collective Autobiography: Irene Nemirovsky’s Wine of Solitude (1935) and Elisabeth Gille’s Mirador (1992)”
Panelist:
Anastasia de La Fortelle, University of Lausanne
Title:
“Writing As Memory: Testimony Narrative in Russian Post-Soviet Literature”

Session 9-8 Roundtable: Content/project-based approaches in Russian instruction: practice and theoretical reflection

Location:
Balboa 4
Chair:
Susanna Weygandt, Sewanee: The University of the South
Discussants:
Maria Bondarenko, Université de Montréal
Susanna Weygandt, Sewanee: The University of the South
Vita Kogan, University of Barcelona

Session 9-9 Roundtable: Navigating Complex Texts: Literature Students as “Labyrinth” Scavengers

Location:
Gaslamp 1
Organizer:
David Danaher, University of Wisconsin-Madison, Slavic Langs
Chair:
David Danaher, University of Wisconsin-Madison, Slavic Langs
Discussants:
David Danaher, University of Wisconsin-Madison, Slavic Langs
José Vergara, Bryn Mawr College
Kathleen Scollins, University of Vermont
Meghan Vicks, University of Colorado, Boulder

February 9, 2020, 10:15am-12:15pm

Session 10-1 Panel: Epiphany in Chaos: Andrey Bely's Discontinuous Modernism

Location:
Gallery 3B
Organizer:
Evgeniya Koroleva, Graduate Center CUNY
Chair:
Lindsay Ceballos, Lafayette College
Panelist:
Evgeniya Koroleva, Graduate Center CUNY
Title:
Between Idealism and Romanticism: Andrey Bely's Discontinuous System
Panelist:
Benjamin Stein, Johns Hopkins University
Title:
Unbreakable Promises: The Unity of Obligation in_Petersburg
Panelist:
Tim Langen, University of Missouri
Title:
Discontinuity and Modeling in Andrey Bely’s Symbolism
Discussants:
Colleen McQuillen, University of Southern California

Session 10-2 Panel: The Poetics and Reception of the Czech Forged Manuscripts (RKZ)

Location:
Gallery 2
Organizer:
David L. Cooper, University of Illinois
Chair:
Karen von Kunes, Yale University
Panelist:
David L. Cooper, University of Illinois
Title:
Poetics and Sources of Oral Epic Imitations in the Czech Forged Manuscripts
Panelist:
Anastasia Tsylina, Brown University
Title:
‘The Language of this Bohemian Manuscript is Purely Our Language’: The Reception and the First Translations of the RKZ in Early 19th-century Russia
Panelist:
Andrew M. Drozd, University of Alabama
Title:
Čelakovský and the RKZ

Session 10-3 Panel: African Americans and Stalin: The Visual Culture of Soviet Anti-Racism

Location:
Gaslamp 2
Chair:
Juliet Koss, Scripps College
Panelist:
Robert Bird, University of Chicago
Title:
The Battle for Paul Robeson: Contesting Race in the USSR, 1931-1975
Panelist:
Christina Kiaer, Northwestern University
Title:
"That Coal-black Protege of Joseph Stalin": The Case of Robert Robinson

Session 10-4 : Transformative Experiences

Location:
Gallery 3A
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Olga Ovcharskaia, Stanford
Title:
Polemics about the Russian famine of 1891‒1892 and Chekhov’s short story The Wife
Panelist:
Daria Solodkaia, Independent scholar
Title:
From Scientist to Saint: The Curious Case of the Title Character in Alexander Kuprin’s “Miraculous Doctor”
Panelist:
Tatjana Jovovic, University of Montenegro
Title:
The Unusual Transfer Of The Montenegrin-Japanese War Mythologem From Epic To Contemporary Narrative

Session 10-5 : Russian Symbolism

Location:
Balboa 2
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jeffrey Riggs, UCLA Dept. of Slavic langauges and literatures
Title:
Ivanov the Orphic: Initiatory and Sacramental Theurgy in "Psikheia"
Panelist:
Daniel Brooks, Smith College
Title:
Prima facie: Maksimilian Voloshin’s Critique of Physiognomic Criticism
Panelist:
Yelena Severina, UCLA
Title:
Visions of a Nation in Russian Symbolist Theater

Session 10-7 : Workshop: "Bringing Ukrainian into the Classroom: Utilizing Ukraine’s Primary Database of English Translations of Literature, Documents, and Films”

Location:
Balboa 1
Organizer:
Program Committee

Session 10-8 : Roundtable: Teaching Using Между нами: Adapting to Academic Calendars and Course Delivery Types

Location:
Balboa 4
Chair:
William J. Comer, Portland State University
Discussants:
Joan Chevalier, United States Naval Academy
Lora Wheeler Mjolsness, University of California, Irvine
Maria Shardakova, Bryn Mawr College

Session 10-9 : Eighteenth Century Poetry and Poetics

Location:
Gaslamp 1
Chair:
Ainsley Morse, Dartmouth College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Caroline Lemak Brickman, UC Berkeley
Title:
Problems of Figure in Devich'ia igrushka
Panelist:
Barry Scherr, Dartmouth College
Title:
Derzhavin as a Formal Innovator of His Time and Before His Time
Panelist:
Michael Wachtel, Princeton University
Title:
Radishchev’s ‘Bova’ and Its Place in the History of Russian Folkloric Stylization