AATSEEL
 
 

2013 AATSEEL Conference Program

Scroll down for Panels

Many special events are being planned 2013 AATSEEL Conference, including the Keynote Address by Russell Scott Valentino, Indiana University, Bloomington, New Frontiers for Translation in the 21st Century (The Globe, The Market, The Field), In honor of the life and work of Michael Henry Heim; Advanced Seminars by Stephanie Sandler (Harvard University), on contemporary Russian poetry, and Yuri Tsivian (University of Chicago), on Russian cinema; and a Featured Workshop, by Thomas Garza (University of Texas-Austin), on intensive language instruction.

On Thursday, January 3, we offer a two-hour Job Interviewing Workshop, as well as a reception for graduate students to meet senior faculty. AATSEEL’s 2013 workshops include sessions on Dynamic Assessment (Rimma Ableeva), Digital Humanities (Quinn Dombrowski), Translation (Sibelan Forrester), Cognitive Science and its Implications for Teaching (Serafima Gettys and Iwona Lech), and The Russian National Corpus (Ekaterina Rakhilina). Our featured poets are Katia Kapovich and Irina Mashinski. A panel on poet-scholars/scholar- poets will combine a reading and a conversation on the links between creative writing and scholarship (Polina Barskova, Anna Glazova, and Eugene Ostashevsky).

2013 Program at a Glance

Thursday, January 3, 2013

3:00pm-7:00pm Exhibitor Set-Up (Adrienne Salon)
5:00pm-7:00pm Conference Registration (Ballroom Foyer)
5:00pm-6:00pm AATSEEL Program Committee Meeting (Ipswich Room)
7:00pm-9:00pm Job Interviewing Workshop: Chair, Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
David Powelstock, Brandeis University (Concord Room)
Ingrid Kleespies, University of Florida, Anna Berman, McGill University
7:00pm-9:00pm AATSEEL Executive Council Meeting (Lexington Room)
9:00pm-10:00pm Reception for Graduate Students (Elevator Foyer, 4th floor)

Friday, January 4, 2013

7:30am-6:00pm Conference Registration (Ballroom Foyer)
8:00am-10:00am SLAVA/Olympiada Breakfast (Chatham Rooom)
9:00am-4:30pm Exhibit Hall (Adrienne Salon)
8:00am-10:00am Conference Panels: FRI-A
10:00am-10:30am Complimentary Coffee Break in the Exhibit Hall sponsored by American Councils for International Education: ACTR/ACCELS (Adrienne Salon)
10:00am-12:00pm SEEJ Editorial Board Meeting (Ipswich Room)
10:30am-12:15pm Conference Panels: FRI-B
12:15pm-1:45pm Language Coordinators' Luncheon (Location TBD)
12:30pm-1:30pm Coffee with Leading Scholars: Jason Merrill, Michigan State University (Lexington Room)
1:45pm-3:30pm Conference Panels: FRI-C
4:00pm-6:30pm American Council of Teachers of Russian (ACTR) Board Meeting (Chatham Room)
4:30pm-6:30pm International Association of Teachers of Czech (IATC) Meeting (Lexington Room)
Graduate Students' Committee Meeting (Ipswich Room)
Conference Panels: FRI-D
Advanced Seminar led by Stephanie Sandler, Harvard University (Marlborough Room)
5:00pm-7:00pm Reception Hosted by Princeton University in Honor of Leonard Babby (Cape Cod Room)
7:00pm-9:00pm Conference Panels: FRI-E
Featured Workshop with Thomas Garza, University of Texas, Austin (Plymouth Room)
Russian Poetry Reading. Featured Poets: Katia Kapovich, Irina Mashinski (Concord Room)
9:00pm-11:00pm AATSEEL President’s Reception and Awards Ceremony (Grand Ballroom)

Saturday, January 5, 2013

7:30am-5:00pm Conference Registration (Ballroom Foyer)
8:00am-10:00am Conference Panels: SAT-A
9:00am-10:00am Coffee with Leading Scholars: Christina Bethin, SUNY Stony Brook (Ballroom A)
9:00am-4:30pm Exhibit Hall (Adrienne Salon)
10:00am-10:50am AATSEEL Members' Meeting (Grand Ballroom)
11:00am-12:00pm Keynote Address by Russell Scott Valentino, Indiana University (Grand Ballroom)
12:00pm-1:00pm Coffee with Leading Scholars: Sibelan Forrester, Swarthmore College (Lexington)
1:15pm-3:00pm Conference Panels: SAT-B
3:15pm-3:45 pm Complimentary Coffee Break in the Exhibit Hall sponsored by Arizona State University/NovaMova International Language School joint summer programs in Advanced Russian (Adrienne Salon)
3:15pm-5:00pm Conference Panels: SAT-C
5:00pm-7:00pm Conference Panels: SAT-D
5:00pm–7:00pm ACTR Members' Meeting (Chatham Room)
7:00pm-9:00pm Poet Scholars/Scholar Poets (Concord Room)
Conference Panels: SAT-E
9:00pm-11:00pm Reception Hosted by Indiana University (Cape Cod Room)

Sunday, January 6, 2013
8:00am-10:00am AATSEEL Executive Council Meeting (Lexington Room)
9:00am-11:00am Conference Panels: SUN-A
11:00am-12:00pm AATSEEL Program Committee Meeting (Ipswich Room)
12:00pm-2:00pm Advanced Seminar led by Yuri Tsivian, University of Chicago (Marlborough Room)
Conference Panels: SUN-B

Conference Panels

Friday, January 4, 8:00-10:00am (FRI A)

FRI A-1 Panel: Pushkin's Poetics of History (Martha's Vineyar Room - Front)

Organizer: Stephanie Richards, University of Texas-Austin
Chair: Molly Thomasy Blasing, Wellesley College

Panelist: Stephanie Richards, University of Texas-Austin
Title: Sud’ba Lichnosti – Sud’ba Kultury: the Crisis of the Middle Ages as Seen Through Pushkin’s "Skupoi rytsar’" 

Panelist: Alyssa Gillespie, University of Notre Dame
Title: Historical Distance as Poetic Laboratory: Pushkin’s Experiments in Charting the Poetic Self 

Discussant: Caryl Emerson, Princeton University

FRI A-2 Panel: Rereading the Early Dostoevsky (Cape Cod Room)

Organizer: Katherine Bowers, University of Cambridge
Chair: Jenne Powers, Wheelock College

Panelist: John Lyles, College of William and Mary
Title: The Architectonics of Insanity: Tracing Golyadkin’s Descent into Madness 

Panelist: Katherine Bowers, University of Cambridge
Title: Dostoevsky’s Gothic Cityscape: Sublime Anxiety in the Early Petersburg Prose 

Panelist: Yuri Corrigan, The College of Wooster
Title: Dismantling the Intersubjective Self in Dostoevsky’s “A Weak Heart” 

Discussant: Carol Apollonio, Duke University

FRI A-3 Panel: 1920s Russian Literature (Nantucket Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Alexander Burry, The Ohio State University

Panelist: Janneke van de Stadt, Williams College
Title: Fathers, Sons, and Midwives: Maxim Gorky in Isaac Babel's My First Fee 

Panelist: Edward Tyerman, Columbia University
Title: Productive Rhythms”: The Sounds of China through Soviet Ears 

Panelist: Geoffrey Cebula, Princeton University
Title: “Так сочинилась мной элегия”: Elegiac Intonations in Oberiu poetry 

FRI A-4 Panel: The Past in Soviet Literature (Marlborough Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Maria Ivanova, Harvard University

Panelist: Andrew Chapman, University of Pittsburgh
Title: Erecting the Khrushchevka of Acmeism: Sergei Gandlevskii and Aleksandr Blok's “Gorod” Cycle 

Panelist: James (Frank) Goodwin, University of Florida
Title: The Literary Resurrection of "Narodnaia Volia" Martyrs in Late Soviet Russia 

Panelist: Kevin McKenna, University of Vermont
Title: The Tolstoy Connection: The Role of the Russian Proverb in Aleksandr Solzhenitsyn's V kruge pervom 

Panelist: Mihaela-Andreea Pacurar, Harvard University
Title: A Purged Monument: Yuri Trifonov's House on the Embankment 

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI A-5 Panel: Aesthetics and Ethics in Nabokov (Plymouth Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Constantine Muravnik, Yale University

Panelist: Gavriel Shapiro, Cornell University
Title: Nabokov and Tennis 

Panelist: Kira Rose, Princeton University
Title: Nabokov's Shadow‑Line: “Shadow” in Nabokov's Aesthetics and in The Gift 

Panelist: Alisa Ballard, Princeton University
Title: Ethics in an Authored World: Considerations for the Ethics Question in Nabokov's Works 

Discussant: Constantine Muravnik, Yale University

AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI A-6 Panel: Contemporary Russian Film (Sturbridge Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Natalia Chernysheva, UNC-Chapel Hill

Panelist: Elena Clark, UNC Chapel Hill
Title: Peculiarities of the National Character: Finns and Finland in the Films of Aleksandr Rogozhkin 

Panelist: Anastasia Kostetskaya, The Ohio State University
Title: Stalingrad: Visual Memory of the Battle in Russian and German Documentary Film 

Panelist: Mark S. Swift, University of Auckland
Title: Subtexts of Imagery in Aleksandr Sokurov’s Russian Ark (2002) 

Panelist: Justin Wilmes, Ohio State University
Title: National Identity (De)Construction in the Russian New Wave: Kirill Serebrennikov’s Iur’ev Day (2008) and Sergei Loznitsa’s My Joy (2010) AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)
  • DVD player and monitor

FRI A-7 Panel: Writing Yugoslavia: the Cultural Stylistics of Yugoslav Belonging (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Antje Postema, University of Chicago
Chair: Angelina Ilieva, University of Chicago

Panelist: Zdenko Mandusic, University of Chicago
Title: Regarding Socialist Realism: Miroslav Krleza's Version of a Yugoslav Literature 

Panelist: Antje Postema, University of Chicago
Title: A Man with No Country?: Danilo Kis at the Center and Periphery of Yugoslav Authorship 

Panelist: Marina Antic, University of Wisconsin - Madison
Title: Yugoslav Identity in the Post-Yugoslav Space: National Imaginaries, Diasporic Narratives, and Space in Ministry of Pain and No Man's Land

FRI A-8 Panel: Slavic Cognitive Linguistics: Exploring Form-Meaning Relationships (Dedham Room)

Organizer: Laura A. Janda, University of Tromsø
Chair: Laura A. Janda, University of Tromsø

Panelist: Steven Clancy, University of Chicago
Title: A Computational Construction Grammar Approach to Structure and Meaning in Case Marking Systems 

Panelist: Anna Endresen, University of Tromsø
Title:The Choice of Morpheme in Russian Factitive Verbs 

Panelist: Václav Cvrček, Charles University, Prague and Masako Fidler, Brown University
Title: Keyword Analysis with a Usage-Based Perspective: A Preliminary Study in Czech 

Panelist: Anastasia Makarova, University of Tromsø
Title: Attenuation by Means of the Russian Prefixes под- and при- 

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

FRI A-9 Panel: Syntax Papers in Honor of Leonard H. Babby: Argument Structure (Lexington Room)

Organizer: James Lavine, Bucknell University
Chair: Robert A. Rothstein, University of Massachusetts-Amherst

Panelist: James E. Lavine, Bucknell University and Robert Freidin, Princeton University
Title: Accusative Survival in Icelandic: A View from Slavic 

Panelist: Cori Anderson, University of Illinois at Urbana-Champaign
Title: Passivization and Argument Structure in Russian and Lithuanian 

Panelist: Loren Billings, National Chi Nan University; Anna Kibort, University of Cambridge, and Joan Maling, Brandeis University
Title: The Symmetry of (Anti)passives

Panelist: George Fowler, Slavica Publishers and Indiana University
Title: Reconciling Two Leading Recent Accounts of Russian Syntax 

FRI A-10 Panel: New Digital Tools in the Classroom (Duxbury Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Jason Merrill, Michigan State University

Panelist: Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University
Title: Digital storytelling for lower-level students 

Panelist: Olga Basharina, University of New Mexico
Title:Integrating Computer Technologies into the Language Curriculum 

Panelist: Joan Chevalier, United States Naval Academy
Title: Finding the Murder Weapon – Innovative Approaches to Using Digital Media as Learning Tools 

Discussants: Jason Merrill, Michigan State University and Ekaterina Fleishman, Defense Language Institute

AV Equipment:
  • DVD player and monitor
  • Standard overhead projector (for transparencies), cart, screen
  • LCD/computer projector (computer not provided)

Friday, January 4, 10:30am-12:15pm (FRI B)

FRI B-1 Panel: Golden Age Prose (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Program Committee
Chair: Elena Murenina, East Carolina University

Panelist: Cassio de Oliveira, Yale University
Title: Among Honest Contrabandists: Pechorin as a Rogue Hero in Lermontov’s “Taman’” 

Panelist: Jonathan Perkins, University of Kansas
Title: Narrative Framing and the Russian Fantastic Tale 

FRI B-2 Panel: Late Tolstoy (Marlborough Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Melissa Miller, University of Wisconsin, Madison

Panelist: Nina Bond, Columbia University
Title:Music and Motion in Tolstoy’s The Kreutzer Sonata 

Panelist: Kristina Toland, Bowdoin College
Title: Rozanov’s Fallen Leaves: Undoing Tolstoy’s Path of Life 

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI B-3 Panel: Silver Age Prose and Drama (Plymouth Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Brian Johnson, Swarthmore College

Panelist: Lukasz Wodzynski, University of Toronto
Title: From the Modern Epic to the Modern Romance of Success: Fedor Sologub’s A Legend in Creation 

Panelist: Vladimir Ivantsov, McGill University
Title: Our Two Worlds of Chaos Called Out to Each Other:” Blok’s The Puppet Show and Andreev’s Black Maskers 

Panelist: Inessa Gelfenboym, University of Southern California
Title: Mapping Petersburg’s Androgynous Zones: Sophia Petrovna’s Gender Ambiguity and Its Implications  AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI B-4 Panel: Russian Poetics (Lexington Room)

Organizer: Michael Wachtel, Princeton University
Chair: Sarah Bishop, Willamette University

Panelist: Michael Wachtel, Princeton University
Title: “Liubliu tsezuru na vtoroi stope” — The Role of the Caesura in Russian Poetry 

Panelist: Evgeniy Kazartsev, St. Petersburg State University, Dartmouth College
Title: Микроситуация стиха в проЕе поэтР° 

FRI B-5 Panel: Stalin-Era Literature and Culture (Sturbridge Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Boris Wolfson, Amherst College

Panelist: Anya Hamrick-Nevinglovskaya, University of Illinois, Urbana-Champaign
Title: “The Battle between the Professor and the Poet”: The Soviet Artist and Punitive Psychiatry in M.A. Bulgakov’s The Master and Margarita

Panelist: Jamilya Nazyrova
Title: Two Kislovodsk Stairs: The Evocation of Power in the Design of a Climbable Space 

Panelist: Adrienne Harris, Baylor University
Title: Stalinist Objectives and Invented Suitors: The Role of Romance in World War II Hero Narratives 

Panelist: Timothy Ormond
Title:Samokhvalov – A Periodization of His Illustrations  AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI B-6 Panel: Problems of Literary Translation (Martha's Vineyard Room - Front)

Organizer: Program Committee
Chair: Svetlana Cheloukhina, Queens College, CUNY

Panelist: Ekaterina Turta, University of North Carolina
Title: Alec Brown as Remizov’s Translator and Promoter in Britain 

Panelist: Svetoslav Pavlov, Grand Valley State University
Title: he Style of Pasternak’s Translations of Shakespeare in Comparison to the Style of His Original Writings 

Panelist: Sonia I. Ketchian, Davis Center for Russian and Eurasian Studies, Harvard University
Title: Bella Akhmadulina: To and From Translations 

FRI B-7 Panel: Beyond Estrangement: Gesture and Dance in the Silver Age (Cape Cod Room)

Organizer: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Chair: Edyta Bojanowska, Rutgers University

Panelist: Irina Yakubovskaya, Tufts University
Title: Devalued Trophy of the Tsarist Era: The Return of Alexander Vertinsky to the Soviet Land 

Panelist: David Hock, Princeton University
Title: Lyrae Personae: Blok’s Балаганчик and the Lyrical Touch 

Panelist: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Title: The Rehabilitation of the Dancing Body: Akim Volynskii and Vasilii Rozanov  Discussants: Tim Harte, Bryn Mawr College and Susanna Weygandt, Princeton University

FRI B-8 Panel: Slavic Morphosyntax (Dedham Room)

Organizer: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Chair: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)

Panelist: Gilbert C. Rappaport, University of Texas at Austin
Title: The Grammar of Slavic Honorifics

Panelist: Julia Kuznetsova, University of Tromsø
Title: Constructions Define Aspectual Pairs in Russian  AV Equipment:

  • Standard overhead projector (for transparencies), cart, screen
  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

FRI B-9 Panel: Czech Linguistics (Duxbury Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Masako Fidler, Brown University

Panelist: Václav Cvrček, Charles University, Prague
Title: A Tool for Keyword Analysis in Czech 

Panelist: Lida Cope, East Carolina University
Title: Creating a Digital Archive of Texas Czech: Applied Documentation for the Community, Education, and Research 

Panelist: Inchon Kim, Hankuk University of Foreign Studies, Seoul
Title: Motivations for Possessor Dative Raising in Czech  AV Equipment:

  • Speakers for presentation projected from a computer
  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI B-10 Panel: Heritage Language Learning (Concord Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Svitlana Malykhina, University of Massachussetts, Boston

Panelist: Evgeny Dengub, Amherst College
Title: Investigating Syntactic Complexity, Accuracy, and Fluency in the Writing of Heritage Speakers of Russian 

Panelist: Irina Dubinina, Brandeis University
Title: Requests in Heritage Russian: A Case Study 

Panelist: Elisabeth M. Elliott, Northwestern University and Nina Wieda, Middlebury College
Title: Russian Heritage Language Course: Content‑Based, One‑Size‑Fits‑All Curriculum, Sociolinguistics, Pedagogically Manifested Proficiency Levels, Enrollments, and Instructor Training  AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

FRI B-11 Roundtable: Balancing Teaching and Research in Academia (Nantucket Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Julia Mikhailova, University of Toronto

Panelist: Jason Merrill, Michigan State University

Panelist: William J. Comer, University of Kansas

Panelist: Jane Hacking, University of Utah

Panelist: Victoria Hasko, University of Georgia

January 4, 1:45-3:30pm (FRI C)

FRI C-1 Panel: Tolstoy’s Influences (Marlborough Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Katya Jordan, University of Virginia

Panelist: Galina Alekseeva, State Museum-Estate of Leo Tolstoy at Yasnaya Polyana
Title:Charles Dickens in Leo Tolstoy’s Universe >

Panelist: Aric Toler, University of Kansas
Title: Anna Karenina’s Faustian Pursuit of Desire 

Panelist: Elizabeth Blake, Saint Louis University
Title: The Experience of Sacred Space in L. N. Tolstoi's Anna Karenina and Gustave Flaubert's Un Coeur simple AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)
  • DVD player and monitor
AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI C-2 Panel: Theories I: Theory of the Novel: On the Margins of the Novelistic Canon (Ballroom A)

Organizer: Program Committee
Chair: Michael Ossorgin, Columbia University

Panelist: Greta Matzner-Gore, Columbia University
Title: A Slumbering Power: Oblomov's Expanding (and Contracting) Minor Characters 

Panelist: Tom Roberts, Stanford University
Title: Ippolit Terent’ev as Forerunner: Contextualizing Fries’ “The Beheading of John the Baptist” in The Idiot  Discussant: Robert L. Belknap, Columbia University

FRI C-3 Panel: Empire and Anxiety in Nineteenth-Century Russia (Cape Cod Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Emily Wang, Princeton University

Panelist: Kathleen Parthé, University of Rochester
Title: For Their Freedom and Ours: Herzen’s Polish Agenda 

Panelist: Edyta Bojanowska, Rutgers University
Title:Tainted Love: Empire in Turgenev's “First Love” 

Discussant: Valeria Sobol, University of Illinois, Urbana-Champaign

FRI C-4 Panel: Rethinking the "New Theater": Perspectives on Silver Age Russian Drama (Chatham Room)

Organizer: Lindsay Ceballos, Princeton University
Chair: Jenny Kaminer, University of California-Davis

Panelist: Lindsay Ceballos, Princeton University
Title: Valerii Briusov's "Zemlia" and the Theater of Convention 

Panelist: Jenya Spallino-Mironava, UNC Chapel Hill
Title: Less is More: Tracing the Development of Chekhov's Art of the Unspoken 

Panelist: Masha Boston, Lawrence University
Title: AAndreev's "Pan-Psikhe" Drama and Modernist Crisis of Identity 

FRI C-5 Panel: The Portrait, the Glass, and the Mirror: Looking through Literature (Nantucket Room)

Organizer: Lynn Patyk, Dartmouth College
Chair: Gabriella Safran, Stanford University

Panelist: Lynn Patyk, Dartmouth College
Title: Terror in Search of a Face: Vsevolod Garshin’s Nadezhda Nikolaevna 

Panelist: Polina Barskova, Hampshire College
Title: Imaging the Siege, Imaging the Siege Se 

Discussant: Ainsley Morse, Harvard University

FRI C-6 Panel: Nabokov and Other Writers (Plymouth)

Organizer: Program Committee
Chair: Svetlana Cheloukhina, Queens College, CUNY

Panelist: Shunchiro Akikusa
Title:Creating Fact between Commentary and Autobiography: Eugene Onegin as Memory’s Rite of Passage 

Panelist: Rachel Trousdale, Agnes Scott College
Title: Mrs. Dalloway and The Defense

Panelist: Priscilla A. Meyer, Wesleyan University
Title: Nabokov and Virginia Woolf’s Orlando  AV Equipment:

  • Standard overhead projector (for transparencies), cart, screen
  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI C-7 Panel: Dystopian Present, Utopian Future and Alternative History in Post-Soviet Prose (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Program Committee
Chair: Ekaterina Fleishman, Defense Language Institute

Panelist: Diane Nemec Ignashev, Carleton College
Title: Victor Martinovich’s Paranoia, re: Contemporary Russophone Culture 

Panelist: Sergey Toymentsev
Title: Retro-future in Post-Soviet Dystopia

Panelist: Tatiana Filimonova, Northwestern University
Title: Exploring the Limits of Empire: Eurasianism in Pavel Krusanov’s The Bite of an Angel (1999) 

FRI C-8 Panel: Folklore and Religion in Russian and East European Culture (Sturbridge Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Ekaterina Turta, University of North Carolina

Panelist: Miriam Shrager, Indiana University, Bloomington
Title: Solar Calendar and Russian Fairy Tales 

Panelist: Yelena Belyaeva-Standen, St. Louis University
Title: Типология икон Богородицы: оР±Ñ€Ð°Ð•Ñ‹ и традиции 

Panelist: Irena Avsenik Nabergoj, Scientific Research Center of the Slovenian Academy of Sciences and Arts
Title: The Search for Love and Identity in Prešeren’s “The Baptism on the Savica”  AV Equipment:

  • CD player
  • DVD player and monitor
  • LCD/computer projector (computer not provided)
  • Speakers for presentation projected from a computer

FRI C-9 Panel: Twentieth-Century Polish Culture (Dedham Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Justyna Beinek, Indiana University

Panelist: Przemysław Strożek, Institute of Art Polish Academy of Sciences
Title: Artificial America. Imaging the Roaring Twenties in Polish Avant‑Garde Literature and Art (1918‑1939) 

Panelist: Natalia Vesselova, University of Ottawa
Title: Polish Demons, Yiddish Demonology: Kawalerowicz’s Mother Joan of the Angels and The Dybbuk 

Panelist: Svetlana Vassileva-Karagyozova, Kansas University
Title: The Diseased Generation of the Polish Political Transition  AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI C-10 Panel: Empire, Ideology, and Representation in Russian and Central European Texts (Duxbury Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Barry Scherr, Dartmouth College

Panelist: Nadezda Berkovich, University of Illinois at Urbana-Champaign
Title: The Ethnographic Return to their Own People: Bogoraz and Shternberg >

Panelist: Michael Slager, University of Illinois at Chicago
Title: Cultural Colonization: The Case of Marquis de Custine and the Orientalizing of Russia 

Panelist: Mark Nuckols, Ohio State University
Title: Magyars as “Asiatic Horsemen” in Hungarian and Slovak Narrative  Discussant: Anindita Banerjee, Cornell University
AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

FRI C-11 Panel: Temporal and Spatial Reference (Concord Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Curt Woolhiser, Brandeis University

Panelist: Ekaterina V. Rakhilina and Vladimir A. Plungian, Russian Academy of Sciences
Title: Time and Space in Russian Prepositional Semantics: под “under” 

Panelist: Tore Nesset, University of Tromsø, Anna Endresen, University of Tromsø, Laura Janda, University of Tromsø, Anastasia Makarova, University of Tromsø, Francis Steen, UCLA, and Mark Turner, Case Western Reserve University
Title: Using ‘here’ and ‘now’ to Establish Blended Joint Attention in Russian  AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

FRI C-12 Panel: Syntax Papers in Honor of Leonard H. Babby: Predication and Predicators (Lexington Room). Note that this panel is scheduled for two hours: from 1:45-3:45 pm.

Organizer: James Lavine, Bucknell University
Chair: Catherine V. Chvany, Massachusetts Institute of Technology

Panelist: Barbara H. Partee and Vladimir Borschev, University of Massachusetts-Amherst
Title: Lexical-Semantic Factors in the Genitive of Negation 

Panelist: John Bowers, Cornell University
Title: Genitive of Negation as Inherent Case 

Panelist: John Frederick Bailyn, Stony Brook University
Title: Defending Overt Predicators

Panelist: Stephanie Harves, New York University
Title: The Anatomy of a New Possessor in Russian 

FRI C-13 : Teaching Less Commonly Taught Slavic Languages (Martha's Vineyard Room - Front)

Organizer: Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair: Christopher Harwood, Columbia University

Panelist: Matthew Dame, University of Southern California
Title: Using Games to Teach Czech Word Order 

Panelist: Natalia Dame, University of Southern California
Title:Using Czech Fairy-Tales to Teach Literacy Skills 

Panelist: Eva Eckert, Anglo-American University, Prague
Title: Experiential Language Learning: Teaching Czech to Study Abroad Students in Prague 

Panelist: Christian Hilchey, University of Chicago
Title: Intermediate and Advanced Czech Through Večerníček 

Panelist: Victorija Lejko-Lacan, UCLA
Title: Teaching BCS Grammar in Context

Panelist: Layne Pierce and Mila Saskova-Pierce, University of Nebraska
Title: Learning Communities

Panelist: Filip Zachoval, Iowa State University
Title:he iPad in a Foreign Language Classroom 

Friday, January 4, 4:30-6:30pm (FRI D)

FRI D-1: Advanced Seminar: Contemporary Russian Poetry (Marlborough Room)

Seminar leader: Stephanie Sandler, Harvard University

FRI D-2: Workshop: Breaking Away from Traditional Thinking (Sturbridge Room)

Workshop leader: Serafima Gettys, Lewis University and Iwona Lech, Stanford University

FRI D-3: Workshop: Getting Started in the Digital Humanities (Plymouth Room)

Workshop leaders: Quinn Dombrowski, University of California, Berkeley; Tomas Tasovac, Trinity College; Natalia Ermolaev, Rutgers University; Andriy Danilenko, Pace University; Ronald Frank, Pace University; James West, University of Washington

Friday, January 4, 7:00-9:00pm (FRI E)

FRI E-1: Russian Poetry Reading (Concord Room)

Chair: Sibelan Forrester, Swarthmore College

Featured poets: Katia Kapovich, Irina Mashinski

FRI E-2: Workshop: Intensive Language Instruction (Marlborough Room)

Workshop leader: Thomas Garza, University of Texas-Austin

FRI E-3 Panel: Slavic Sociolinguistics: Language, Culture and Identity (Dedham Room)

Organizer: Program Committee
Chair: George Fowler, Indiana University

Panelist: Andrew Dombrowski, University of Chicago
Title: Linguistic Ecologies of Empire: Russian and Ottoman Perspectives 

Panelist: Eva Eckert, Anglo-American University, Prague
Title: Sociolinguistic Consequences of Migration: A Comparative Study of Migrant, Minority and Foreigner Integration

SAT A-7 Panel: Theories II: Theories of Place: Inscribing the Spaces of Ukrainian and Russian Identity (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University
Chair: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University

Panelist: Julie A. Buckler, Harvard University
Title: The Faberge Imperial Eggs: A Geo-Cultural Mapping 

Panelist: Polina Rikoun, University of Denver
Title: Narrating the Center: Kiev and Moscow in 16th-century Historiography 

Panelist: Rebecca Stanton, Barnard College
Title: The Poetics of Odessa: Tricksters and Looking-Glass Logic 

SAT A-8 Roundtable: Breaking Up is Hard to Do: Russian Women in a Post-Soviet World (Sturbridge Room)

Organizer: Amy Singleton Adams, College of the Holy Cross
Chair: Cynthia F. Simmons, Boston College

Panelist: Amy Adams, College of the Holy Cross
Title: The Face of Women in Post-Soviet Advertising

Panelist: Olga Partan, College of the Holy Cross
Title: Post-Soviet Divas: The Case of Anna Netrebko

Panelist: Maria Ignatieva, Ohio State University
Title: Directing Women in Post-Soviet Theater: Volchek, Yanovskaia, and Roshkovan

Panelist: Vera Shevzov, Smith College
Title: Women and the Orthodox Church

AV Equipment:

  • Speakers for presentation projected from a computer
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT A-9 Panel: Jewish Russian in Speech and Writing (Lexington Room)

Organizer: Gabriella Safran, Stanford University
Chair: Barbara Henry, University of Washington

Panelist: Gabriella Safran, Stanford University
Title: Jewish Argumentation as an Element of Russian Revolutionary Rhetoric 

Panelist: Lenore Grenoble, University of Chicago
Title:The Sociolinguistics of Variation in Odessan Russian 

Panelist: Renee Perelmutter, University of Kansas
Title: The Speakers' Evolving Attitudes towards Israeli Russian: A Sociolinguistic Analysis 

Discussant: Robert A. Rothstein, University of Massachusetts - Amherst

SAT A-10 Panel: Responding to Learner Needs (Plymouth Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Anastasia Sorokina, Temple University

Panelist: Alla Kourova, University of Central Florida
Title: Cultural and Inter-cultural Awareness and Their Role in Informing and Enriching Students’ Communicative Competence 

Panelist: Beata Gallaher, Swarthmore College, University of Pennsylvania
Title: Directness Level of Complaints of Russian Native Speakers and American L2 Learners of Russian 

Panelist: Meghan Murphy-Lee, University of Wisconsin - Milwaukee
Title: The Quality and Quantity of Reader Comprehension Strategies as a Function of Language Proficiency 

Panelist: Paulina De Santis, Defense Language Institute
Title: Developing Russian Language Proficiency via L2 Debates 

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT A-11 Panel: Efficiency in Teaching Russian: New Forms and Approaches (Marlborough Room)

Organizer: Tatiana Akishina, University of Southern California
Chair: Tatiana Akishina, University of Southern California

Panelist: Daria Shembel, San Diego State University
Title: Online Film Course: Integrating Video and Metadata 

Panelist: Oleg Minin, Bard College
Title: TThe Use of the Online Language Learning Communities and Video-conferencing Software to Enhance the Speaking Ability and Listening Comprehension of Learners of Russian 

Panelist: Yuliya Ilchuk, Colgate University
Title: The Use of PRS Clickers in the Russian- Language Classroom 

Panelist: Natalia Dame, University of Southern California
Title: Teaching Through Games: Let the Fun Begin 

Discussant: Tatiana Akishina, University of Southern California

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT A-12 Roundtable: Development and Analysis of Slavic Learner Corpora (Cape Cod)

Organizer: Program Committee
Chair: Maria Polinsky, Harvard University

Panelist: Ekaterina Rakhilina, Russian Academy of Sciences

Panelist: Vladimir Plungian, Russian Academy of Sciences

Panelist: Victoria Hasko, University of Georgia

Panelist: Mikhail Kopotev, University of Helsinki

Panelist: Anna Alsufieva, Portland State University

Panelist: Olesya Kisselev, Portland State University

Panelist: James Wilson, University of Leeds

Panelist: Xiaofei Lu, Pennsylvania State University

AV Equipment:

  • Set-up for LCD projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)


Saturday, January 5, 1:15-3:00pm (SAT B)

SAT B-1 Panel: Golden Age Literature Reinterpreted (Cape Cod Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Olga Partan, College of the Holy Cross

Panelist: J. Douglas Clayton, University of Ottawa
Title: On the Present Calamity of the Russian State: Mirzoev and Pushkin 

Panelist: Gennady Denisenko
Title: Ego Mori – Ergo Creo of Vl. Solovyov’s Syzygy: Quality of Author’s Absent “I” in Poems of A. Pushkin 

Panelist: John Wright
Title: The Devil is in the Desinences: The Neutering of Pavlova’s Religious Poetry in the 20th Century 

SAT B-2 Panel: Freedom and Selfhood in Nineteenth-Century Prose (Nantucket Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Carol Apollonio, Duke University

Panelist: Jenne Powers, Wheelock College
Title:Freedom in the Sentimental Mode: A Reexamination of Two Early Works by Dostoevsky 

Panelist: Vadim Shkolnikov, University of Illinois at Chicago
Title: On Dostoevsky, Hegel, and the Impasse of Underground Freedom 

Panelist: Alina Wyman, New College of Florida, Division of Humanities
Title: he Nameless Female Other in “The Kreutzer Sonata” and “The Meek One”: Personhood and Otherness in Tolstoy and Dostoevsky

Discussant: Brian Johnson, Swarthmore College

SAT B-3 Panel: Soviet Literature of the Early 30s (Martha's Vineyard Room - Front)

Organizer: Program Committee
Chair: Cassio de Oliveira, Yale University

Panelist: Elise Thorsen, University of Pittsburgh
Title: Aleksei Surkov and Territorial Consciousness in the Soviet Interwar Period 

Panelist: Katya Jordan, University of Virginia
Title: Kaverin’s Artist Unknown: An Unrepentant Painter Re‑Painting the World 

Panelist: Conor Klamann, Northwestern University
Title: Wrecking on Dostoevsky Street: Erenburg’s The Second Day and the Suicidal Intelligentsia 

SAT B-4 Panel: Spectacles of Empire (Dedham Room)

Organizer: Anindita Banerjee, Cornell University
Chair: Rebecca Stanton, Barnard College

Panelist: Ingrid Kleespies, University of Florida
Title:Settlers and Titans: Inhabiting the Russian Frontier in Sergai Aksakov’s A Family Chronicle and Ivan Goncharov’s Frigate Pallas

Panelist: Katya Hokanson, University of Oregon
Title: Ritualizing Empire: Spectacles of Travel in the Periphery 

Panelist: Anindita Banerjee, Cornell University
Title: From Imperial Mysticism to Total Art: Encountering Nikolai Roerich through Rabindranath Tagore 

Discussant: Anne Dwyer, Pomona College

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT B-5 Panel: Teaching Varlam Shalamov: Interdisciplinary Approaches to a Multidimensional Writer (Plymouth Room)

Organizer: Laura Kline, Wayne State University
Chair: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley

Panelist: Elena Mikhailik, University of New South Wales, Australia
Title: “Athenian Nights”: Poetry as a Physiological Drive 

Panelist: Irina Nekrasova, Samara State Pedagogical University
Title: Специфика художественного времени и художественного пространства в "колымской эпопее" В.Шаламова 

Panelist: Laura Kline, Wayne State University
Title: A Time for Trauma: Narrative Time in Shalamov’s Kolyma Tales 

Discussant: Val Vinokur, Eugene Lang College / The New School

AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT B-6 Panel: Contemporary Russian Media and Politics (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Program Committee
Chair: Susanna Weygandt, Princeton University

Panelist: Michael Gorham, University of Florida
Title: Glasnost 2.0 or Cyber Curtain? Web‑based Strategies of Political Communication in Contemporary Russia 

Panelist: Lauren Lydic
Title: The Chechen Wars, Ramzan Kadyrov, and Chrystal Callahan: Staging Captives in Literature and Life 

Panelist: Nikita Nankov
Title: Gorbachev’s Book Perestroika i novoe myshlenie dlia nashei strany i dlia vsego mira as a Dystopian Utopia 

SAT B-7 Panel: The Semiotics of Demons in Russian Icons and Literature (Duxbury Room)

Organizer: Raoul Smith, Museum of Russian Icons
Chair: Sarah Pratt, University of South California

Panelist: Dmitriy Antonov, Russian State University for the Humanities
Title: The Damned Trinity: Hell, the Devil and Judas in Old-Russian Iconography and Narrative Sources 

Panelist: Mikhail Maizuls, Russian State University for the Humanities
Title:The gestures of devils in Old Russian iconography: between order and disorder 

Panelist: James West, University of Washington
Title: Provincial Family Portraits and the Influence of Hellmouth on the Portraiture of Dogs 

Discussant: Raoul Smith, Museum of Russian Icons

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT B-8 Panel: Contemporary Czech Literature (Sturbridge Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Eva Eckert, Anglo-American University, Prague

Panelist: Kyuchin Kim, Hankuk University of Foreign Studies
Title: “The World is an Absolute Toy to my Absolute Will.” Ladislav Klíma's Egotism, Ludibrionism, and the Underground Culture of Czechoslovakia Under Soviet Rule 

Panelist: Christopher Harwood, Columbia University
Title: White Horse, Yellow Dragon: A Twenty‑first Century Czech Literary Mystification 

AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT B-9 Panel: Syntax Papers in Honor of Leonard H. Babby: Hybrids and Oddities (Quincy Room). Note that this panel is scheduled for two hours: from 1:15-3:15 pm.

Organizer: James Lavine, Bucknell University
Chair: Vrinda Chidambaram, Princeton University

Panelist: Gilbert C. Rappaport, University of Texas at Austin
Title: You Say ‘Gerund’ and I Say ‘Participle’, You Say ‘Morpholexical’, and I Say ‘Morphosyntactical’ … Let’s Call the Whole Thing Off!

Panelist: Wayles Browne, Cornell University
Title: Participles Come Back to Slovene

Panelist: Asya Pereltsvaig, Stanford University
Title: On Paucal Numerals and Adjectivals in Russian 

Panelist: Steven Franks, Indiana University
Title: A Visit to the Old Curiosity Shop: Bare ni in the Russian Universal Concessive Conditional 

SAT B-10 Panel: Innovative Approaches to Instruction (Marlborough Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Alla Kourova, University of Central Florida

Panelist: Maia Solovieva, Oberlin College
Title: Interpreting Key Words of Russian Culture through Art 

Panelist: Kristin Bidoshi, Union College
Title:Uncle Ivan Meets the Avatar: Teaching Russian Verbs of Motion Online 

Panelist: Tatiana Akishina, University of Southern California
Title: Russian for Professionals, from Intermediate to Advanced: Challenges and Solutions 

Panelist: Alla Nedashkivska, University of Alberta
Title: Developing Linguistic and Professional Competence: an On-line Business Ukrainian Textbook  AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)
  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT B-11 Panel: Making Content the Core in the Intermediate Language Classroom (Concord Room)

Organizer: Lynne deBenedette, Brown University
Chair: Victoria Hasko, University of Georgia

Panelist: William J. Comer, University of Kansas
Title:Moving Content to the Core

Panelist: Lynne deBenedette, Brown University
Title: At the Intersection(s) of Content, Language and Task 

Discussant: Joan Chevalier, United States Naval Academy

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT B-12 Roundtable: Preparing for the Prototype AP® Russian Exam (Chatham Room)

Organizer: Jane Shuffelton, Brighton High School, Rochester, New York
Chair:
Jane Shuffelton, Brighton High School, Rochester, New York C-6

Panelist: Camelot Marshall, American Councils for International Education

Panelist: Elizabeth Sandstrom, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Alexandria, Virginia

Panelist: Nataliya Ushakova, Staten Island Technical High School, Staten Island, New York

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Saturday, January 5, 3:15-5:00pm (SAT C)

SAT C-1 Panel: New Approaches to Gogol (Lexington Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Nina Bond, Columbia University

Panelist: Kiun Hwang, University of Pittsburgh
Title: Collection and Recollection for a Void in Dead Souls 

Panelist: Naomi Olson, University of Wisconsin Madison
Title: Horizontal and Vertical Law in Gogol’s Tale of the Two Ivans 

Panelist: Sara Ceilidh Orr, Ohio State University
Title: “Dreadful Documents”: Language and Being in Two Copyist Tales by Nikolai Gogol l

SAT C-2 Panel: Tolstoy's Major Novels (Cape Cod Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Alexander Burry, The Ohio State University

Panelist: David Herman, University of Virginia
Title: Innocents in Tolstoy’s War and Peace 

Panelist: Megan Luttrell, University of Kansas
Title: A Hierarchy of Hues: The Role of Color Imagery in Tolstoy’s Anna Karenina 

Panelist: Alexei Pavlenko, Colorado College
Title: Tolstoy’s Modes of Communication as Moral Indices 

Panelist: Rebecca Stakun, University of Kansas
Title: Anna Karenina as a Gothic Figure

SAT C-3 Panel: “The Beauty and the Beast: Russian Ballet and Bolshevist Culture” (Chatham Room)

Organizer: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Chair: Lynn Garafola, Barnard College

Panelist: Daria Khitrova, UCLA
Title: Two Worlds in Two Words: Stal’noi Skok (1927) on Diaghilev’s Stage 

Panelist: Elizabeth H. Stern, Princeton University
Title: The Russian Ballet That Stayed Home: The Work of Liubov’ Blok in Early Soviet Russia 

Panelist: Tim Scholl, Oberlin College/Helsinki University
Title:Among Aesthetics: Early Soviet Dance Writing and its Interlopers 

Discussant: Elizabeth Kendall, The New School

AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT C-4 Panel: Formalists after Formalism (Marlborough Room)

Organizer: Anne Dwyer, Pomona College
Chair: Anindita Banerjee, Cornell University

Panelist: Anne Dwyer, Pomona College
Title: Memoirs of Russian Formalism

Panelist: Jessica Merrill, Rutgers University
Title: Roman Jakobson and Claude Lévi- Strauss in New York in the 1940s” 

Panelist: Stephanie Hershinow, Rutgers University
Title: The Pre-History of New Formalism

Discussant: Galin Tihanov (Queen Mary, University of London)

SAT C-5 Panel: Teaching Varlam Shalamov II: Interdisciplinary Approaches to a Multidimensional Writer (Martha's Vineyard Room - Front)

Organizer: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Chair: Laura Kline, Wayne State University

Panelist: Josefina Lundblad, University of California-Berkeley
Title: Poetry and Politics: Reading Shalamov’s Poem «Аввакум в ПустоЕерске» Allegorically 

Panelist: Anna Gavrilova, Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Российский университет дружбы народов"
Title:Невоплощённые Еамыслы ШалР°Ð¼Ð¾Ð²Ð° 1950-х годов 

Discussant: Rossen Djagalov, Yale University

SAT C-6 Panel: Russian Émigré Literature (Plymouth Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Jonathan Stone, Franklin and Marshall College

Panelist: Ruth Rischin
Title:The Obshchina on the Soil of Provence. Berberova’s Poslednie i pervye (1930) 

Panelist: Marina Rojavin, Swarthmore College
Title: Table‑talk as literary device in The Reserve of Sergey Dovlatov 

AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT C-7 Panel: Theories III: Theories of the Body (Sturbridge Room)

Organizer: Connor Brian Doak, Northwestern University
Chair: Connor Brian Doak, Northwestern University

Panelist: Jonathan Flatley, Wayne State University
Title: Feeling Communist 

Panelist: Ani Kokobobo, University of Kansas
Title: TThe Grotesque Body and the Late Russian Realism 

Panelist: Justyna Beinek, Indiana University
Title: Body/Text: Representing the Body in Polish Literature and Culture 

Discussant: Nancy Condee, University of Pittsburgh

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SAT C-8 Panel: Semiotics of Demons in Russian Icons and Literature II (Dedham Room)

Organizer:Raoul Smith, Museum of Russian Icons, Clinton, MA
Chair: Sarah Pratt, University of Southern California

Panelist: Mark Pettus, Princeton University
Title: The Hollow Icon: The Demonic in Dostoevsky 

Panelist: Josephine Karg, International Centre for the Study of Culture at Justus-Liebig- University Giessen (Germany)
Title:Mikhail Vrubel’s Demon Series and the Reflection of Icon Painting: Between Orthodox Design and Religious Aestheticism

Panelist: Raoul Smith, Museum of Russian Icons
Title: Demons in the Descent into Hell

AV Equipment:

  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT C-9 Roundtable: Approaches and Issues in Translating Modern Slavic Authors (Martha's Vineyard Room - Back)

Organizer: Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Chair: Carol R. Ueland, Drew University

Panelist: Slava Yastremski, Bucknell University

Panelist: Alla Perminova, Taras Shevchenko Kyiv national university

Panelist: Larysa Bobrova

Panelist: Michael M. Naydan, Pennsylvania State University

SAT C-10 Panel: Russian Morphology and Word Formation (Duxbury Room)

Organizer: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Chair: Gilbert C. Rappaport, University of Texas at Austin

Panelist: Angela Shpolberg
Title: “О яблочниках и юниксоидах”: On the Word Formation of Russian Internet Terms 

Panelist: Irina V. Ivliyeva, Missouri University of Science and Technology (formerly UMR)
Title:O структуре экспериментального словаря глагольных модификаций русского языка (на материале глаголов звучания) 

Panelist: Andrea Sims and Jeffrey Parker, The Ohio State University
Title: Affix Ordering Constraints and the Processing of Russian Derivational Morphology 

AV Equipment:
  • Standard overhead projector (for transparencies), cart, screen
  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SAT C-11 Panel: Linguistics and Language Teaching (Chatham Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Robert Reynolds, The Ohio State University

Panelist: Elena Dimova, University of Montreal
Title:How Can Linguistics Help Language Teaching? Multiple Wh-Questions in Russian as a Foreign Language 

Panelist: Svetlana McCoy-Rusanova, Rutgers University
Title: Птица [ш]астья завтрашнего дня: The Status of “щ” in the Speech of Heritage and L2 Students of Russian 

Panelist: Anastasia Sorokina, Temple University
Title: The Dynamics of Bilingual Mental Lexicon: The Effects of Partial Conceptual Equivalence on Acquisition of Russian as an L2

SAT C-12 Roundtable: Cultures and Languages Across the Curriculum (CLAC) in Slavic (Concord Room)

Organizer: Elisabeth M. Elliott, Northwestern University
Chair: Jonathan Ludwig, Rice University

Panelist: Tatiana Akishina, University of Southern California

Panelist: Andrea Lanoux, Connecticut College

Panelist: Elena Murenina, East Carolina University

Panelist: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey

Panelist: Mila Saskova-Pierce, University of Nebraska

Panelist: Irina Shchemeleva, Higher School of Economics

AV Equipment:
  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Saturday, January 5, 5:00-7:00pm (SAT D)

SAT D-1: Workshop: Poetry Translation (Plymough Room)

Workshop leader: Sibelan Forrester, Swarthmore College

Featured Poets: Polina Barskova, Anna Glazova, Katia Kapovich, and Irina Mashinski

Featured Translators: Boris Dralyuk, Maria Khotimsky, Ainsley Morse, and Eugene Ostashevsky

Saturday, January 5, 7:00-9:00pm (SAT E)

SAT E-1: Poetry Reading: Poet Scholars/Scholar Poets (Concord Room)

Chair: Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology

Featured Poets: Polina Barskova, Hampshire College; Anna Glazova, Hampshire College; Eugene Ostashevsky, NYU

Sunday, January 6, 9:00-11:00am (SUN A)

SUN A-1 Panel: Silver Age Poetry (Lexington Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Emily Wang, Princeton University

Panelist: Connor Brian Doak, Northwestern University
Title: Tears to Burn Down Cities”: Revolutionary Emotions in Mayakovsky’s Poetry 

Panelist: James McGavran, St. Olaf College
Title: TThe Last Place You’d Look: Humor in Mayakovsky's Political Poemy >

Panelist: Christopher W. Lemelin
Title: From Native Land to No‑Land's‑Man: Marina Tsvetaeva's Renunciation of Homeland 

Panelist: Leeore Schnairsohn, Princeton University
Title: Osip Mandelstam and the Dating of Poetry 

Discussant: Jason Strudler, Princeton University

SUN A-2 Panel: Late Soviet Film (Duxbury Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Elena Clark, UNC Chapel Hill

Panelist: Rita Safariants, Vassar College
Title: Rocking Past the Red Tape: The Rock‑n‑roll Film and the late Soviet Film Industry 

Panelist: Hannah Walters, Boston University
Title:Sergei Parajanov: Brushes with Cultural Autonomy and Political Risk 

Panelist: Olga Klimova, University of Pittsburgh
Title: Disappointed Teenagers: Suicide and Trickery in Ernest Iasan’s Youth Films 

AV Equipment:
  • DVD player and monitor
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-3 Panel: Polina Barskova, Anna Glazova and Maria Stepanova in Contemporary Poetry (Dedham Room)

Organizer: Catherine A. Ciepiela, Amherst College
Chair: Geoffrey Cebula, Princeton University

Panelist: Stephanie Sandler, Harvard University
Title: Anna Glazova, Poems and Photographs 

Panelist: Sibelan Forrester, Swarthmore College
Title: Newest Tradition: Translating Maria Stepanov 

Panelist: Catherine A. Ciepiela, Amherst College
Title: Barskova's Metamorphoses

Discussant: Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-4 Panel: Russian Opera and its Context (Sturbridge Room)

Organizer: Anna Berman, McGill University
Chair: Katherine Bowers, University of Cambridge

Panelist: Emily Frey, University of California, Berkeley
Title: Boris Godunov and the Terrorist

Panelist: Anna Berman, McGill University
Title: Khovanshchina and Musorgsky's Philosophy of Love 

Discussant: Julie A. Buckler, Harvard University

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-5 Panel: Russian Grammatical (Re)Analysis (Concord Room)

Organizer: Program Committee
Chair: Robert Channon, Purdue University

Panelist: Laura A. Janda, Anna Endresen, Julia Kuznetsova, Olga Lyashevskaya, Anastasia Makarova, Tore Nesset, and Svetlana Sokolova, University of Tromsø
Title: Russian “Purely Aspectual” Prefixes are a Verb Classifier System 

Panelist: Irina Mikaelian, Pennsylvania State University and Anna Zalizniak, Russian Academy of Sciences
Title:Русские собирательные числительные: семантика против грамматики 

Panelist: Christina Y. Bethin, SUNY - Stony Brook
Title: Vowel Reduction and Language Change in Russian and Belarusian Verbs 

AV Equipment:
  • Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

SUN A-6 Panel: Technology-Based Learning Opportunities in the Russian-Language Curriculum (Plymouth Room)

Organizer: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Chair: Molly Thomasy Blasing, University of Wisconsin-Madison

Panelist: Benjamin Rifkin, The College of New Jersey
Title: Technology, the Liberal Arts, and the Russian Language Curriculum 

Panelist: Cori Anderson, University of Illinois at Urbana-Champaign and Irina Yampolskaya, Bryn Mawr College
Title: The Wiki in the Russian-Language Curriculum

Panelist: Evgeny Dengub, Amherst College
Title: Telecollaboration in Advanced and Heritage Russian

Panelist: Richard Robin, George Washington University
Title: Google Translator in the Advanced Russian Class

AV Equipment:
  • LCD/computer projector (computer not provided)

SUN A-7 Workshop: Computerized Dynamic Assessment: Diagnosing and Promoting L2 Reading and Listening Comprehension Among American Intermediate University Learners of Russian (Marlborough Room)

Organizer: Rimma Ableeva, University of Georgia

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)

Sunday, January 6, 12:00-2:00pm (SUN B)

SUN B-1: Advanced Seminar: Russian Film (Marlborough Room)

Seminar leader: Yuri Tsivian, University of Chicago

AV Equipment:

  • LCD/computer projector (computer not provided)
  • Audio

SUN B-2: Workshop: Возможности Национального корпуса русского языка (Plymouth Room)

Workshop leader: Ekaterina Rakhilina, Russian Academy of Sciences

SUN B-3 Panel: South Slavic and Southeast European Linguistics (Sturbridge Room)

Organizer: Program Committee
Chair: E. Wayles Browne, Cornell University

Panelist: James Joshua Pennington, University of Pittsburgh
Title:Wackernagel’s Looking Glass: the Mirror Principle and Bosnian-Croatian-Serbian Adjectival Allomorphy

Panelist: Natasha Todorovich, University of Illinois at Chicago
Title: From Aspect to Mood With(out) Tense

Panelist: Jelena Runic, University of Connecticut
Title: PCC Effects in Slavic and Romanian: A Morphological Account