2019 Conference Program: Saturday

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.
7:00am-5:00pm
Badge and Program Pickup for Preregistered Attendees & Onsite Registration (Maurepas Prefunction, 3rd floor)
7:00am-8:00am
Continental Breakfast (Ile de France Prefunction, 3rd floor)
8:00am-10:00am
Conference Panels and Streams: Session 5 (see below for room assignments)
9:00am-4:30pm
Exhibit Hall (Ile de France Prefunction, 3rd floor
10:00am-10:50am
AATSEEL Members' Meeting (Ile de France I)
11:00am-12:00pm
Keynote Address: "The Pleasures of Philology" by Yuri Leving (Ile de France I)
1:15pm-3:00pm
Conference Panels: Session 6
Advanced Seminar with Irina Shevelenko (Ile de France I)
2:30pm-3:30pm
Coffee Break in the Exhibit Hall (Ile de France Prefunction, 3rd floor
3:15pm-5:00pm
Conference Panels and Streams: Session 7
5:15pm-7:00pm
Conference Panels and Streams: Session 8
ACTR Membership Meeting (Iris)
Pedagogy Workshop: Open Educational Practices and the Future of the Language Textbook, Christian T. Hilchey (Ile de France I)
7:30pm-9:30pm
Poetry Reading (3rd Floor Bridge) Please join us for a thrilling evening of Russian poetry featuring readings by an array of acclaimed Russian poet-scholars hailing from four countries: Alexander Averbuch (Canada), Polina Barskova (US), Stanislav Lvovsky (UK), Ivan Sokolov (US), Maria Stepanova (Russia). Barskova, Lvovsky and Stepanova will be the subjects of the annual AATSEEL Poetry Translation Workshop, so we may add some English translations to the mix as well. This will be an excellent opportunity to hear work by and pose questions to some of the leading lights of Russian poetry today.

February 9, 2019, 8:00-10:00am

Session 5-1 : Stream 1B: Approaches to teaching Slavic languages: connecting forms and functions and creating meaning (I): Lexis

Location:
Rosalie
Organizer:
Program Committee
Chair:
William J. Comer, Portland State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Six, University of Kansas
Title:
Hen or Egg? Vocabulary versus Syntax in Russian for the Professions.
Panelist:
Lidija Cvikic, Faculty of Teacher Education University of Zagreb
Title:
How can vocabulary determine grammar teaching? An example of the Croatian language
Panelist:
Maria Bondarenko, Université de Montréal
Title:
‘Semantic labels’ as alternative strategy for learning basic verbs of notion at low-proficiency levels of Russian L2 instruction.
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-2 : Stream 2B: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory (I)

Location:
Ile de France II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Kit Pribble, University of California at Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Melissa Frazier, Sarah Lawrence College
Title:
Dostoevskiian Allegory and the Realist Project
Panelist:
Chloe Kitzinger, Rutgers University, New Brunswick
Title:
“V romane nado geroiia”: Realist character-systems in Dostoevsky's Zapiski iz podpol’ia
Panelist:
Lindsay Ceballos, Lafayette College
Title:
Not theatrical, not aesthetic beauty will save the world:' Realistic Symbolism and Naturalism on the Stage
Discussants:
Susan McReynolds, Northwestern University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-3 Roundtable: Stream 3B: Supporting Characters in the Soviet Cinema of 70s-80s (I)

Location:
Ile de France III
Organizer:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Chair:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Discussants:
Natalia Klimova, Princeton University
Tom Roberts, Smith College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-4 : Stream 4B: Inclusive Pedagogies in Slavic Languages (I): Using Technology to Include and Accommodate

Location:
Conde
Organizer:
Program Committee
Chair:
Rachel Stauffer, James Madison University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Hope Wilson, The Ohio State University
Title:
Online paths to cultural and language learning
Panelist:
Irina Kogel, Mount Holyoke College
Title:
The Russian Voices Interview Project: Building Empathy and an Inclusive Classroom Through Video Interviews of Russian Speakers
Discussants:
Jill Martiniuk, University of Houston
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-5 : Stream 5B: Red Migrations: Marxism and Mobility in the early 20th Century (I): Theories of Migration/Theory in Migration

Location:
Frontenac
Organizer:
Program Committee
Chair:
Philip Gleissner, The Ohio State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Serguei Oushakine, Princeton University
Title:
On Circles and Spheres of Soviet Cosmopolitanism
Panelist:
Irina Denischenko, Vanderbilt University
Title:
Hungarian Marxist Theorists in the USSR: Janos Macza and Gyorgy Lukács
Panelist:
Kaitlyn Tucker Sorenson, The University of Chicago
Title:
“Dionysian Socialism?”: Discursive Economies of Theory and Praxis at the Korčula Summer School
Discussants:
Bradley Gorski, Vanderbilt University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-6 : Stream 6B: Spontaneity, Negativity, Anarchism in Russian Culture (I): Anarchism and Russian Letters

Location:
Maurepas
Organizer:
Program Committee
Chair:
Anastasiya Osipova, New York University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Laurel Schmuck, University of Southern California
Title:
Monetizing morality: Tolstoy's language of debt, from liberal economics to anarchy
Panelist:
Katya Jordan, Brigham Young University
Title:
LITERARY JOURNALISM IN IMPERIAL RUSSIA: OF WOMEN, BY WOMEN?
Panelist:
Anthony Topoleski, Northwestern University
Title:
History and the Poetics of Renewal in the Work of Aleksei Parshchikov
Panelist:
Artemy Magun, European University at Saint-Petersburg
Title:
Spontaneity and Negativity in the Work of Viktor Pelevin
Discussants:
Jason Cieply, Williams College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-7 : Stream 7B: The Russian Medical Humanities (I)

Location:
Orleans
Organizer:
Program Committee
Chair:
Melissa Miller, University of Notre Dame
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Natalia Vygovskaia, Brown University
Title:
Becoming the Doctor: Public and Personal in Nikolai Pirogov’s ‘’Questions of Life: diary of an Old Physician’’ and Vikenty Veresaev’s “The Memoirs of a Physician”
Panelist:
Brian R. Johnson, Macalester College
Title:
Stavrogin as Syphilitic in Dostoevsky’s Demons
Panelist:
Frederick White, Utah Valley University
Title:
Pauline Tarnowsky and the Russian Influence on Cesare Lomobroso’s Criminal Woman
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-8 Panel: Dialogue(s) with the Other: Russian literature of the 18th century - the first half of the 19th century in the European context

Location:
Ile de France I
Organizer:
Anastasia Tsylina, Brown University
Chair:
Miroslava Nikolova, Brown University
Panelist:
Evgeniy Matveev, St. Petersburg State University
Title:
Descriptio urbis in St. Petersburg panegyrics by M. V. Lomonosov and A. S. Pushkin
Panelist:
Anastasia Tsylina, Brown University
Title:
The cultural role of John Milton’s "Paradise Lost" in Russian and Czech literature at the end of the 18th century and the early part of the 19th century
Panelist:
Yuliya Volkhonovych
Title:
Pushkin’s Eugene Onegin and Russian Heroides
Discussants:
Jelena Pogosjan, University of Alberta
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-9 Roundtable: An Open Discussion of Formalists in the Classroom

Location:
St. Claude
Organizer:
Ainsley Morse, UC Riverside
Chair:
Ainsley Morse, UC Riverside
Discussants:
Edward Tyerman, University of California, Berkeley
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania
Michael Wachtel, Princeton University
Polina Barskova, Hampshire College
Victoria Somoff, Dartmouth College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 5-10 Roundtable: Innovative Approaches to Teaching Polish Language

Location:
St. Jerome
Organizer:
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Chair:
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Discussants:
Agnieszka Jezyk, University of Illinois at Chicago
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Ewa Pasek, University of Michigan
Izolda Wolski-Moskoff, Ohio State University
Kinga Kosmala, Northwestern University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 9, 2019, 1:15-3:00pm

Session 6-1 : Stream 1B: Approaches to teaching Slavic languages: connecting forms and functions and creating meaning (II): Lexico-grammar

Location:
Rosalie
Organizer:
Program Committee
Chair:
Irina Six, University of Kansas
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ludmila Kozhevnikova, Smolny College
Title:
Impersonal Constructions in Russian Grammar Classes
Panelist:
Natalia Nekora, Smolny College
Title:
Teaching Time Constructions in Complex Sentences at the Advanced Level
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-2 : Stream 2B: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory (II)

Location:
Ile de France II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Jennifer Flaherty, U.C. Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Kit Pribble, University of California at Berkeley
Title:
The Romantic Artwork as Embodiment: Word and Image in Gogol’s Arabesques
Panelist:
Robyn Jensen, Columbia University
Title:
Competing Realisms in Chekhov's Three Sisters
Panelist:
Olga Zolotareva, Princeton University
Title:
When the Image Responds: The Aura of the Photograph in Aleksandr Ivanov’s “The Stereoscope: A Twilight Story”
Panelist:
Boungsam Jeung, Stanford University
Title:
Lolita in Humbert's Camera Obscura and Lolita in Nabokov's Camera Lucida
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-3 Roundtable: Stream 3B: Supporting Characters in the Soviet Cinema of 70s-80s (II)

Location:
Ile de France III
Organizer:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Chair:
Raymond DeLuca, Harvard University
Discussants:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Tatiana MIkhailova, University of Colorado-Boulder
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-4 Roundtable: Stream 4B: Inclusive Pedagogies in Slavic Languages (II): Roundtable: Supporting Teachers in Creating an Inclusive Environment in a Russian Language Classroom

Location:
Conde
Organizer:
Evgeny Dengub, Smith College and UMAss Amherst
Chair:
Jason Merrill, Michigan State University
Discussants:
Evgeny Dengub, Smith College and UMAss Amherst
Irina Dubinina, Brandeis University
Jason Merrill, Michigan State University
Jill Martiniuk, University of Houston
Natalie McCauley, University of Richmond
Rachel Stauffer, James Madison University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-5 : Stream 5B: Red Migrations: Marxism and Mobility in the early 20th Century (II): Circulating Revolutions: Race and Socialist Migrations

Location:
Frontenac
Organizer:
Program Committee
Chair:
Holly Myers, Columbia University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Katherine Reischl, Princeton University
Title:
Black, White, Red: American Civil Rights in Soviet Color
Panelist:
Bradley Gorski, Vanderbilt University
Title:
Disgust, Hygiene, and Revolution: Langston Hughes and Arthur Koestler in Soviet Central Asia
Discussants:
Edward Tyerman, University of California, Berkeley
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-6 : Stream 6B: Spontaneity, Negativity, Anarchism in Russian Culture (II): Soviet/Post-Soviet Negativity

Location:
Maurepas
Organizer:
Program Committee
Chair:
Ania Aizman, University of Michigan
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Marina Simakova, European University at St. Petersburg
Title:
Between Play and Negation: Lunacharsky’s Subversion of God and Religion of Labour
Panelist:
Matthew Whitley, CUNY Graduate Center
Title:
The Prince’s Many Peoples: Kropotkin and the Ethnographic Search for an “Anarchist Modernity”
Panelist:
Anastasiya Osipova, New York University
Title:
Anarchism’s Pessimistic Hero: Aleksey Borovoy’s Tragic Sensibility
Discussants:
Jonathan Flatley, Wayne State University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-7 : Stream 7B: The Russian Medical Humanities (II)

Location:
Orleans
Organizer:
Program Committee
Chair:
Melissa Miller, University of Notre Dame
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alisa Lin, The Ohio State University
Title:
Theatrical Psychology: Vygotsky, the Stage, and a Theory of Communication
Panelist:
Angela Brintlinger, Ohio State University
Title:
“Sisters, doin’ it for themselves”: The Decentered Female Text of Yuliya Voznesenskaya
Panelist:
William S Nickell, University of Chicago
Title:
Beyond Chekhov and Bulgakov: Other Approaches to the Russian Medical Humanities
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-8 : Advanced Seminar with Irina Shevelenko

Location:
Ile de France I
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Shevelenko, University of Wisconsin - Madison
Title:
Russian Modernist Studies: A Centennial Perspective
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-9 : Teaching the Less Commonly Taught Slavic and East European Languages, Part 1

Location:
Rex
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
David L. Cooper, University of Illinois
Panelist:
Anna Gąsienica Byrcyn, Saint Xavier University
Title:
Easter traditions in the Polish language class
Panelist:
Christopher Harwood, Columbia University
Title:
Teaching elementary Czech with distance learning technology
Panelist:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Title:
Interactive Prague: Creating culture videos for use with Google Maps
Panelist:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Title:
Old Church Slavic as a window to second Slavic language study
Panelist:
Viktorija Lejko-Lacan, University of California Los Angeles
Title:
Accommodating heritage language speakers in a foreign language class
Panelist:
Edit Nagy
Title:
Online activities and their (pedagogical) effectiveness in a hybrid classroom (Hungarian)
Panelist:
Varvara Ponomareva, Charles University, Faculty of Arts
Title:
Methods of teaching inflection in Czech
Panelist:
Marie Štěpánová, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova/Charles University
Title:
Sociocultural competence in heritage language classes in Czech diasporas: Experience and possible methods of teaching

Session 6-10 Roundtable: Teaching late Soviet literature

Location:
Bacchus
Organizer:
Daniel Brooks, Franklin & Marshall College
Chair:
Daniel Brooks, Franklin & Marshall College
Discussants:
Christina Schwartz, University of California, Berkeley
José Vergara, Swarthmore College
Kathleen Scollins, University of Vermont
Laura Little, Connecticut College
Naomi Caffee, Reed College
Todd P. Armstrong, Grinnell College

Session 6-11 Roundtable: Russian for Professional Purposes

Location:
St. Jerome
Organizer:
Tony Brown, Brigham Young University
Chair:
Katya Jordan, Brigham Young University
Discussants:
Alexander Abashkin, Moscow School of Social and Economic Sciences
Elizaveta Kurganova, The Moscow School of Social and Economic Sciences
Jennifer Bown, Brigham Young University
Tony Brown, Brigham Young University
Valeriya Chekalina, Baltic Centre of Professional Training and Development
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 6-12 : Soviet Literature and Culture

Location:
St. Claude
Organizer:
Program Committee
Chair:
Nina Bond, Franklin & Marshall
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Andrei Gorkovoi, University of Illinois at Chicago
Title:
History and Form: The Search for Authenticity and Artyom Vesyoly’s Russia Washed By Blood
Panelist:
Ekaterina Tikhonyuk, The Ohio State University
Title:
Gone with the Voice: The Strategies of Conformity Under Socialist Realism
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 9, 2019, 3:15-5:00pm

Session 7-1 : Stream 1B: Approaches to teaching Slavic languages: connecting forms and functions and creating meaning (III): Syntax

Location:
Rosalie
Organizer:
Program Committee
Chair:
Maria Shardakova, Bryn Mawr College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ekaterina Vlasova, National Research University Higher School of Economics, Russian Federation
Title:
A corpus-informed approach to teaching Russian predicative number agreement: from implicit learning to explicit instructions
Panelist:
Olesya Kisselev, Pennsylvania State University
Title:
Word order patterns in the writing of L2 and heritage learners of Russian: An exploratory study
Discussants:
Maria Shardakova, Bryn Mawr College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-2 : Stream 2B: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory (III)

Location:
Ile de France II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Chloe Kitzinger, Rutgers University, New Brunswick
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jennifer Flaherty, U.C. Berkeley
Title:
Class Interest and The End of Realism in Nekrasov's Komu na Rusi zhit' khorosho
Panelist:
Donna Tussing Orwin, University of Toronto
Title:
Why Tolstoy’s War Writing Does Not Grow Old
Panelist:
Hilah Kohen, Washington University in St. Louis
Title:
Mobile Mimesis: The Humanist Potentials of Vysotsky in Translation
Discussants:
Gabriella Safran, Stanford University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-3 Panel: Finances, Politics, and Science: Unconventional Uses of Poetry in 18th-Century Russia

Location:
Ile de France III
Organizer:
Alexander Averbuch, University of Toronto
Chair:
Yuliya Ilchuk, Stanford University
Panelist:
Lyubov Golburt, UC Berkeley
Title:
The “Matter” of Poetry: Pyotr Slovtsov’s Scientific Lyric
Panelist:
Alexander Averbuch, University of Toronto
Title:
I Pay in Verse Cash: The Mercantile Muse in 18th-Century Russia
Panelist:
Kelsey Rubin-Detlev, University of Southern California
Title:
Women’s Claims to Political Relevance in Eighteenth-Century Poetry
Discussants:
Marcus C. Levitt, University of Southern California
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-4 : Stream 4B: Inclusive Pedagogies in Slavic Languages (III): Classroom Strategies for Inclusivity and Accommodation

Location:
Conde
Organizer:
Program Committee
Chair:
Natalie McCauley, University of Richmond
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Mark Hopkins, Bard College at Simon's Rock
Title:
Speaking from Silence: Breath-focused Practices for the Abatement of Anxiety in the Language Classroom
Panelist:
Lynne deBenedette, Brown University
Title:
Teaching the Whole Russian Language Class: Diverse Learners, Activity Design and Classroom Interaction
Discussants:
Thomas J. Garza, University of Texas - Austin
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-5 : Stream 5B: Red Migrations: Marxism and Mobility in the early 20th Century (III): Creating the Space of/for Socialism

Location:
Frontenac
Organizer:
Program Committee
Chair:
Bradley Gorski, Vanderbilt University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Holly Myers, Columbia University
Title:
Larisa Reisner in Afghanistan: Revolutionary, Writer, and Diplomat
Panelist:
Elise Thorsen, Novetta
Title:
The Hazards of Russianizing Marxism: The Case of The Lay of Ulialaev
Panelist:
Philip Gleissner, The Ohio State University
Title:
Red Migration of Texts: Socialist Networks for the Circulation of Literature in Translation
Discussants:
Katerina Clark, Yale University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-6 Roundtable: Stream 6B: Spontaneity, Negativity, Anarchism in Russian Culture (III): Roundtable: Directions in Research on Anarchism in Russian Culture

Location:
Maurepas
Organizer:
Ania Aizman, University of Michigan
Chair:
Daniil Leiderman, Texas A&M
Discussants:
Anastasiya Osipova, New York University
Ania Aizman, University of Michigan
Jonathan Flatley, Wayne State University
Nina Gurianova, Northwestern University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-8 : Teaching the Less Commonly Taught Slavic and East European Languages, Part 2

Location:
Rex
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Panelist:
Holly Raynard, University of Florida
Title:
Performance-based assessment
Panelist:
Marija Rosic, University of Michigan
Title:
Orthography and orthoepy in Bosnian/Croatian/Serbian as a foreign Language
Panelist:
Yulia Semyachkina, Charles University
Title:
A contrastive approach to teaching in closely related languages
Panelist:
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Title:
Advanced Polish through contemporary culture: a topical syllabus for mixed-proficiency groups
Panelist:
Karen von Kunes, Yale University
Title:
The old and the new: the use of Anglicisms as an effective way to learning Czech
Panelist:
Olena Sivachenko, University of Alberta
Title:
Incorporating a blended-learning model into the Ukrainian language course for beginners
Panelist:
Ewa Pasek, University of Michigan
Title:
Between Russian and English: Designing OPI assessment questions for Slavic LCTLs

Session 7-9 : Joseph Brodsky: Texts and Contexts

Location:
Ile de France I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Gabriella A. Ferrari, Princeton University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Miroslava Nikolova, Brown University
Title:
Faces (and Spaces) of Exile: Examining Motifs in Joseph Brodsky's and Anna Akhmatova's Late Poetry
Panelist:
Yuri Leving, Dalhousie University
Title:
Visual Perspective in Joseph Brodsky’s Graphic Art and Poetry
Panelist:
Zakhar Ishov, Uppsala University
Title:
“Prosody & Politics, or the poet’s take on Russian-Polish love-hate relationship: Joseph Brodsky on free verse in translations of Zbigniew Herbert.”
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-10 Panel: Graduate Invitational Panel: Feeling Across Borders in 19th-century Russia

Location:
St. Claude
Organizer:
Jinyi Chu, Stanford University
Chair:
Jinyi Chu, Stanford University
Panelist:
Emily Wang, University of Notre Dame
Title:
Identifying Emotional Communities in the Age of Pushkin
Panelist:
Victoria Juharyan, Princeton University
Title:
Emotions and Cognition in Dostoevsky’s ‘A Dream of a Ridiculous Man
Panelist:
D. Brian Kim, University of Pennsylvania
Title:
Tolstoy and the Translatability of Aesthetic Experience
Discussants:
Ilya Vinitsky, Princeton University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 7-11 : Bulgakov and Nabokov

Location:
St. Jerome
Organizer:
Program Committee
Chair:
Daniel Brooks, Franklin & Marshall College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Nataliya Shpylova-Saeed, Indiana University
Title:
The City that Inspires: Mikhail Bulgakov's Kyiv Narrative
Panelist:
Maria Whittle, University of California Berkeley
Title:
Heroes in Exile: Narrating the Stalinist Subject in The Master and Margarita
Panelist:
Marina Minskaya
Title:
My strangely loved land
Panelist:
Rusina Volkova
Title:
“Abdication! One third of the alphabet!”: Night Dreams in Nabokov’s Pnin
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 9, 2019, 5:15-7:00pm

Session 8-1 Panel: Open Educational Practices and the Future of the Language Textbook

Location:
Ile de France I
Organizer:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Chair:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Panelist:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Title:
Pedagogy Workshop: Open Educational Practices and the Future of the Language Textbook
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-2 Roundtable: Alternative Career Paths: Options and How Tos

Location:
Ile de France II
Organizer:
David L. Cooper, University of Illinois
Discussants:
Christine Dunbar, Columbia University Press
Clark Troy, Red Reef Advisors
David L. Cooper, University of Illinois
Philip Gleissner, The Ohio State University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-3 Panel: Poetry and Politics

Location:
Ile de France III
Organizer:
Liana Battsaligova, Yale University
Chair:
Marlow Davis, Columbia University
Panelist:
Matthew McWilliams, Yale University
Title:
Flânerie, Russian Style: Benjamin’s ‘Panoramic Literature’ and Nekrasov’s About the Weather
Panelist:
Spencer Small, Yale University
Title:
Unbound Time in Poetic Space: Compiling Temporality and Universality in Anna Akhmatova’s Poetic Cycles
Panelist:
Nadia Hoppe, University of Illinois Urbana-Champaign
Title:
Socialist Realism in Circles: The Toilet in Venedikt Erofeev’s Moskva-Petushki
Panelist:
Liana Battsaligova, Yale University
Title:
Archival Impulse in the Poetry of Protest: Pavel Arseniev
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-4 : Early Soviet Art and Culture

Location:
Conde
Organizer:
Program Committee
Chair:
Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Juliette Stapanian-Apkarian, Emory University
Title:
“Eye-Tunes” of the Avantgarde: Early Futurist “Writing” as Audio-Video Montage
Panelist:
Anna Aydinyan, Kenyon College
Title:
Saving the Persian Princess: Stepan Razin in the Creative Work of Russian Formalists and Futurists
Panelist:
Tomi Haxhi, Columbia University
Title:
Lady Chatterley's Lover and the Russian Attitude toward Sex: From Tolstoyan Abstinence to Soviet Sexlessness
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-5 Roundtable: Crime and Punishment: Issues of Teaching and Translation

Location:
Frontenac
Organizer:
Carol Apollonio, Duke University
Chair:
Robin Feuer Miller, Brandeis University
Discussants:
Carol Apollonio, Duke University
Kate Holland, University of Toronto
Katherine Bowers, University of British Columbia
Val Vinokur, The New School
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-6 : Topics in Study Abroad and Language Immersion

Location:
Maurepas
Organizer:
Program Committee
Chair:
Olga Thomason, University of Georgia
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jill Neuendorf, Georgetown University
Title:
Examining the Identity of American Students of Russian in Study Abroad
Panelist:
Anastasiya Lakhno, UNG
Title:
Assessing Language and Beyond Through Study Abroad Online Journaling
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-7 Panel: Recovering the Hellenic in Russian Literature

Location:
Bacchus
Organizer:
D. Brian Kim, University of Pennsylvania
Chair:
Lindsay Ceballos, Lafayette College
Panelist:
Emily Wang, University of Notre Dame
Title:
Pavel Katenin's Invalid Gorev and the Challenges of Community
Panelist:
D. Brian Kim, University of Pennsylvania
Title:
"We Are Hellenes": Syncretism and Aesthetics in Kuzmin's Wings
Panelist:
Caroline Lemak Brickman, UC Berkeley
Title:
Inquiry & Quest: Mandelstam's Hellenic Poems
Discussants:
Irina Shevelenko, University of Wisconsin - Madison

Session 8-8 Panel: From the Tractor to the Farthest Reaches of the Galaxy: Science Fiction and the Soviet Temporal Imagination

Location:
Orleans
Organizer:
Matthew Schantz, Harvard University
Chair:
Sibelan Forrester, Swarthmore College
Panelist:
Matthew Schantz, Harvard University
Title:
Returning to Orbit: Shifting Temporalities in Soviet Science Fiction
Panelist:
Alejandra Isabel Otero Pires, University of Illinois at Urbana-Champaign
Title:
The Tractor as Novum: Science Fictionality, Socialist Realism, and the Soviet Experience
Panelist:
Alexandra Melnikova, University of Wisconsin Madison
Title:
Turning the Rivers Backwards: Temporal Aspects in Kir Bulychev’s The Chronos River
Discussants:
Yvonne H. Howell, University of Richmond
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-9 Panel: Literature and Ethnography

Location:
Rosalie
Organizer:
Jennifer Wilson, University of Pennsylvania
Chair:
Natalie Kononenko, University of Alberta
Panelist:
Emily Laskin, UC Berkeley
Title:
Steppe Realism: The Foreign and the Domestic in Nikolai Karazin's Turkestan Novels
Panelist:
Helen Stuhr-Rommereim, University of Pennsylvania
Title:
Writing Access to Peasant Reality: Nikolai Uspensky’s Documentary Fiction
Panelist:
Susanna Weygandt, Saint Louis University
Title:
After Realism: Documentary Affect in the Literature of Fact of Sergei Tret'iakov and the Factographers of the 1920’s, and Beyond
Discussants:
Gabriella Safran, Stanford University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-10 Panel: Anglo-Irish Fathers and Russian Sons

Location:
Endymion
Organizer:
José Vergara, Swarthmore College
Chair:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania
Panelist:
Galya Diment, University of Washington
Title:
H. G. Wells and Early Soviet Science Fiction
Panelist:
Sergey Karpukhin, University of Wisconsin-Madison
Title:
Addition and Subtraction: The Strange Case of Joseph Brodsky and Samuel Beckett
Panelist:
José Vergara, Swarthmore College
Title:
Border Crossings: Mikhail Shishkin Reads James Joyce
Discussants:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania

Session 8-11 Panel: Designing a Language Curriculum toward Advanced Oral and Cultural Proficiency

Location:
St. Claude
Organizer:
Constantine Muravnik, Yale University
Chair:
Constantine Muravnik, Yale University
Panelist:
Constantine Muravnik, Yale University
Title:
Content and Language Integrated Learning for Achieving Advanced Proficiency in Third Year Russian
Panelist:
Svetlana Tcareva, Yale University
Title:
Additional Digital Resources in Russian Study Abroad Programs
Panelist:
Basil Bessonoff, GS USA
Title:
Preparing Students for Immersion Study Abroad: Challenges and Prospects
Panelist:
Minjin Hashbat, Yale University
Title:
A Shared Classroom Initiative for Collaborative Teaching and Learning
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 8-12 Panel: Female Bodies/Female Voices: Projection, Performance, and Participation in Russian Media

Location:
St. Jerome
Organizer:
Ana Berdinskikh, Yale University
Chair:
Chloe Papadopoulos, Yale University
Panelist:
Ana Berdinskikh, Yale University
Title:
Blockade Airwaves: the Poetry and Performance of Olga Bergholz
Panelist:
Megan Race, Harvard University
Title:
Broadcasting Bodies: Ballet on Television During the Cold War
Panelist:
Daria Ezerova, Davidson College
Title:
(Ethno-)Gender Trouble in Kantemir Balagov’s Closeness (2017)
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.