2018 Conference Program: Sunday

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.
7:00am-8:00am
Continental Breakfast (Grand Foyer)
8:00am-10:00am
AATSEEL Executive Council Meeting (Washington Boardroom)
8:00am-10:00am
Conference Panels: Session 9 (see below for room assignments)
10:00am-11:00am
AATSEEL Program Committee Meeting (Washington Boardroom)
10:15am-12:00pm
Conference Panels: Session 10 (see below for room assignments)

February 4, 8:00-10:00am

Session 9-1 : Linguistics Workshop

Location:
Tiber Creek B
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Mikhail Kopotev, University of Helsinki
Title:
Workshop: Language Corpora in Class: A Resource for Russian Language Teachers
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer

Session 9-2 : Heredity and Identity

Location:
Banneker
Organizer:
Program Committee
Chair:
Katya Jordan, Brigham Young University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Anja Jovic-Humphrey, University of Wisconsin-Madison
Title:
The Postcolonial Balkans
Panelist:
Irina Vasilyeva Meier, University of New Mexico
Title:
“Siblings by Blood, Terrorists by Choice”: Exploring Sibling Ties Within Chechen Terrorist Movements
Panelist:
Olga Lyanda-Geller, Purdue University
Title:
Lost and Found: Crypto-Jews in Russia
A/V Equipment:
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Session 9-3 Roundtable: Online Language Instruction: Trends, Challenges, Strategies

Location:
Declaration A
Organizer:
Anna Dvigubski, United Nations
Chair:
Veta Chitnev, UBC
Discussants:
Anna Dvigubski, United Nations
Izolda Wolski-Moskoff, Ohio State University
Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University
Linc JEPSON
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 9-4 Panel: GLOBAL EFFECTS ON CZECH LITERATURE AND CULTURE II

Location:
Latrobe
Organizer:
Karen von Kunes, Yale University
Chair:
Karen von Kunes, Yale University
Panelist:
Jakub Říha, Institute of Czech literature of the CAS
Title:
Jan Neruda’s Poetry and the European Versification
Panelist:
Jan Culik, University of Glasgow
Title:
The Current Crisis in the Czech Republic and the Role of Literature
Panelist:
Veronika Tuckerova, Harvard University
Title:
Czech Literature in Translation

Session 9-5 Roundtable: Teaching Inclusively in Culture/Lit Courses for Non-Majors

Location:
Burnham
Organizer:
Martha M. F. Kelly, University of Missouri
Chair:
Martha M. F. Kelly, University of Missouri
Discussants:
Emily Wang, University of Southern California
Kristin Torres, University of Missouri
Roman Utkin, Davidson College

Session 9-6 Panel: North American Dostoevsky Society

Location:
Tiber Creek A
Organizer:
Susan McReynolds, Northwestern University
Chair:
Robin Feuer Miller, Brandeis University
Panelist:
Erica Drennan, Columbia University
Title:
To America or Siberia? Binaries and Porous Boundaries in Crime and Punishment
Panelist:
Molly Rose Avila, Columbia Univeristy
Title:
A Calligraphic Gaze
Discussants:
Amy Ronner, St. Thomas University School of Law

Session 9-7 Panel: Colonial Fantasies: Sexuality, Orientalism, and Travel in Ukrainian and Russian Modernism

Location:
Declaration B
Organizer:
Alexander Averbuch, University of Toronto
Chair:
Mariia Nesterenko, University of Tartu
Panelist:
Alexander Averbuch, University of Toronto
Title:
Orientalism and Homoeroticism in Ukrainian Modernist Poetry: Ahatanhel Krymsʹkyi in Lebanon
Panelist:
Alexander Markin, Slavisches Seminar
Title:
Sexual Perversion in Russian Orientalist Modernist Poetry: the Case of Mikhail Kuzmin
Panelist:
Elena Vasileva, University of Toronto
Title:
Life-Creation and Sexuality in Nabokov’s The Gift and Akhmatova’s Poem Without a Hero
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 9-8 Panel: Imagining the Foreign: Russian (anti-) exoticism in Global Context

Location:
Bulfinch
Organizer:
Jinyi Chu, Stanford University
Chair:
D. Brian Kim, Stanford University
Panelist:
John Stachelski, Yale University
Title:
Turning Toward the Sun Ascending: Segalen and Leontiev’s Orientalist Modernisms
Panelist:
Jinyi Chu, Stanford University
Title:
Globalizing a Style: Nikolai Gumilev, Ezra Pound, and Chinese Poetry in the 1910s
Panelist:
Edward Tyerman, University of California, Berkeley
Title:
The Exotic as Fetish: Sergei Tret’iakov, China, and Anti-Ekzotika Discourse in the 1920s
Panelist:
Jae Kyu Lee, Northwestern University
Title:
Viktor Pelevin's Buddha and the Post-Soviet Quest for Identity
Discussants:
susanna lim, University of Oregon

Session 9-9 : 20th-Century Russian Literature and Culture

Location:
Penn Quarter A
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Jillian Costello, Stanford University
Title:
Soul is Matter: Platonov in the Scientific Discourse of the Early 20th Century
Panelist:
Karina McCorkle, University of California at Berkeley
Title:
"Proiskhodiat novye chudesa": The New Soviet Miracle in Master i Margarita
Panelist:
Julia Kobrina-Coolidge, California State University, Chico
Title:
Berlin as a Setting in Vladimir Nabokov’s Russian Prose
Panelist:
Adrien Smith, Stanford University
Title:
Velikii kombinator: Ostap Bender and Southern Jewish Style in the Late Soviet Union
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 9-10 Panel: Cultural and Temporal Crossings throughout Russian Poetry

Location:
Penn Quarter B
Organizer:
Alexander Droznin, Harvard University
Chair:
Sara Jo Powell, Harvard University
Panelist:
Laura Christians, Princeton University
Title:
Displacement in Time: Exile in the Poetry of Anna Akhmatova
Panelist:
Alexander Droznin, Harvard University
Title:
The Syllabicist Abroad: Antioch Kantemir’s Anacreontics and the Classical Greek Monodic Lyric
Panelist:
Chiara Benetello, princeton university
Title:
Cultural and Stylistic Mediation: Translating Boris Pasternak's Poetry into Italian
Discussants:
Olga Peters Hasty, Princeton University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 4, 10:15am-12:00pm

Session 10-1 Panel: Russian Lyric in a Comparative Context

Location:
Tiber Creek B
Organizer:
Daniel Brooks, Rutgers University
Chair:
Stephanie Sandler, Harvard University
Panelist:
Caroline Lemak Brickman, UC Berkeley
Title:
"Originals That Read Like Translations: Sergei Zavialov, Anne Carson, and the Anthological Tradition"
Panelist:
Daniel Brooks, Rutgers University
Title:
"Kak budu odinok v svoem grobu: Tiutchev's Anti-Elegies"
Panelist:
Dominick Lawton, University of California Berkeley
Title:
Mourning the Elegy: OBERIU's Nature Lyric
Panelist:
Michael Wachtel, Princeton University
Title:
Ivan Konevskoi’s “Starres Ich”

Session 10-2 Panel: The Works and Days of Konstantin Vaginov

Location:
Tiber Creek A
Organizer:
Geoffrey Cebula, Princeton University
Chair:
Philip Redko, Harvard University
Panelist:
Ainsley Morse, UC Riverside
Title:
Vaginov and the Novel
Panelist:
Charles Swank, Princeton University
Title:
Collecting and Cataloging in Konstantin Vaginov’s Garpagoniana
Panelist:
Geoffrey Cebula, Princeton University
Title:
Feasting in Times of Plague: Bad Taste in Bambocciata
Discussants:
Anthony Anemone, The New School

Session 10-3 Panel: Teaching from the Intermediate/1 to Advanced/2 Levels of Proficiency: Practices from the Flagship Programs

Location:
Declaration A
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Panelist:
Anna Kudyma, UCLA
Title:
Teaching Reading: Online Reading in Russian
Panelist:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Title:
An Integrated Approach to Teaching Listening
Panelist:
Snezhana Zheltoukhova, University of Wisconsin Madison
Title:
“A Student-Led Approach to Flagship Conversation-Based Tutoring"
Discussants:
William J. Comer, Portland State University
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Session 10-4 Panel: Gendering Space in Contemporary Post-Soviet Culture: Literature, Cinema, Drama. Association for Women in Slavic Studies - Sponsored Panel.

Location:
Declaration B
Organizer:
Elizaveta Mankovskaya, Princeton University
Chair:
Bradley Gorski, Barnard College
Panelist:
Elizaveta Mankovskaya, Princeton University
Title:
Reimagining Revolution: Gender and Urban Space in Turmoil in Dmitry Bykov’s "Orthography" (2003) and Boris Akunin’s "Aristonomia" (2012)
Panelist:
Tatiana Efremova, New York University
Title:
Indestructible Objects: The Afterlife of the Soviet Female Subject in the Post-Soviet Fantasies of Nation-Building
Panelist:
Daria Ezerova, Yale University
Title:
Women on the Margins: Provincial Space and Gendered Subjectivity in the Plays of Vasilii Sigarev
Discussants:
Kevin M. F. Platt, University of Pennsylvania
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.
Speakers for presentation projected from a computer

Session 10-5 : Dostoevsky: Texts and Contexts

Location:
Banneker
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Maria Whittle, University of California Berkeley
Title:
Still Dreaming: Spatiotemporal Practice in Dostoevskii’s Belye Nochi
Panelist:
Vladimir Ivantsov, Williams College
Title:
“Awfully Fond of Children”: Children and the Exit from the Underground in Dostoevsky’s Notes from Underground
Panelist:
Saera Yoon, UNIST
Title:
Another Loveless Father: Grigory in Dostoevsky’s The Brothers Karamazov

Session 10-6 : Russian and Early Soviet Film

Location:
Penn Quarter A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Elizabeth Papazian, University of Maryland
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Randall Rowe, The Ohio State University
Title:
Y/Our Land and Y/Our People: Filmic Constructions of Soviet National Identity 1926 and 1944
Panelist:
Dustin Condren, Stanford University
Title:
“Is This Reality or a Dream?”: Eisenstein’s Precariously Comedic MMM
Panelist:
Yelena Severina, Slavic, East European, and Eurasian Languages & Cultures
Title:
Performing History: Neo-Medievalism in Russian Silent Film
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 10-7 : Words and Language in 20th-Century Russia

Location:
Penn Quarter B
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Iana Omelianenko, University of Toronto
Title:
No Language – No Community: The impact of homophobia on the development of LGBTQ Related Language in Russia
Panelist:
Valentina Apresyan, Higher School of Economics and Mikhail Gronas, Dartmouth College
Title:
A cognitive interpretation of a new trope at the intersection of metaphor and metonymy
Panelist:
David Parker, University of California Berkeley
Title:
Latin, Greek, and Aramaic: Master as Translator in The Master and Margarita
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 10-8 Roundtable: ISSUES IN CONTEMPORARY SLAVIC TRANSLATION STUDIES: PRACTICE AND THEORY

Location:
Burnham
Organizer:
Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Chair:
Michael M Naydan, Pennsylvania State University