2018 Conference Program: Friday

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.
7:00am-6:00pm
Conference Registration (Grand Foyer)
7:00am-9:00am
Continental Breakfast (Grand Foyer)
9:00am-4:30pm
Exhibit Hall (Grand Foyer)
8:00am-10:00am
Conference Panels and Streams: Session 1 (see below for room assignments)
9:45am-10:15am
Coffee Break in Exhibit Hall (Grand Foyer)
Sponsored by the Association for Women in Slavic Studies (AWSS) and the American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL)
10:15am-12:00pm
Conference Panels and Streams: Session 2
10:30-12:15pm
RLJ Editorial Board Meeting (Washington Boardroom)
12:00-1:30pm
North American Association of Teachers of Polish (Lincoln Boardroom)
Translation Workshop (Banneker)
1:30pm-3:30pm
Conference Panels and Streams: Session 3
Advanced Seminar with Monika Greenleaf (Stanford University), "Latency and Season: How Russian Theater Performs in Time" (Declaration A)
SEEJ Editorial Meeting (Washington Boardroom)
3:30pm-4:30pm
Coffee with Leading Scholars: Carol Apollonio, Duke University (Tiber Creek Foyer)
4:00pm-6:30pm
ACTR Board Meeting (Washington Boardroom)
4:30pm-6:30pm
Conference Panels: Session 4
International Association of Teachers of Czech Meeting (Douglass)
Graduate Student Committee (Lincoln Boardroom)
7:00pm-9:00pm
President's Reception and Awards Ceremony (Penn Quarter)

February 2, 8:00-10:00am

Session 1-1 Panel: Pathways to Advanced-Level Proficiency in Russian Media Courses

Location:
Declaration A
Organizer:
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Chair:
Melissa Miller, University of Notre Dame
Panelist:
Larisa Moskvitina, Rice University
Title:
Linguistic and Methodological Foundations for Work with Journalistic Texts in the Russian as a Foreign Language Classroom
Panelist:
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Title:
Listen Up! Scaffolding Listening and Discussion Activities in an Advanced Russian Media Course
Panelist:
Thomas J. Garza, University of Texas - Austin
Title:
See It My Way: Using Global Debate to Train Advanced Proficiency in Russian
Panelist:
Richard Robin, George Washington University
Title:
Developing Listening Comprehension through Targeted Captions in Russian Media Clips
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.
Speakers for presentation projected from a computer

Session 1-2 : Stream 2A: Nabokov (I)

Location:
Banneker
Organizer:
Program Committee
Chair:
Matthew Walker, Middlebury College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Eric Naiman, University of California, Berkeley
Title:
The Poetics of Frigidity: on Transparent Things
Panelist:
Brendan Nieubuurt, Columbia University
Title:
Grin and Bare It: Teeth and the Risks of Narration in Nabokov and his Fiction
Panelist:
Rusina Volkova
Title:
Dead Souls in Nabokov’s Pnin
Discussants:
Stephen H. Blackwell, University of Tennessee
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-3 : Stream 3A: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory (I)

Location:
Declaration B
Organizer:
Program Committee
Chair:
Chloe Kitzinger, Rutgers University, New Brunswick
GROUP PANELISTS:
Panelist:
S. Ceilidh Orr, Willamette University
Title:
“Zachem eto u nas ne odinakovyi pocherk?”: Imitation and alienation in Dostoevsky’s copyist fiction
Panelist:
Daniel Green, Harvard University
Title:
Mimesis, Metonymy, and Metaphor in Clothing in Gogol’s Petersburg Tales
Panelist:
Tim Langen, University of Missouri
Title:
From Realism to Realiorism: Early twentieth-century views of Gogolian mimesis
Discussants:
Anna Berman, McGill University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-4 : Stream 4A: Russian-Language Poetry in Transition (I): Media and Society in Transition

Location:
Penn Quarter A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Stephanie Sandler, Harvard University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Marijeta Bozovic, Yale University
Title:
Dmitry Golynko: Poetry as Monstrology
Panelist:
Ilya Kukulin, National Research University - Higher School of Ec
Title:
2010s' Generation in Contemporary Russian Poetry: Between Social Activism and Subversion of Imagination
Panelist:
Jacob Edmond, University of Otago
Title:
Repetition in Transition: The Samizdat Principle of Russian Digital Poetics
Panelist:
Dirk Uffelmann, University of Passau
Title:
Poetry vs. iRhetoric: Boris Khersonskii’s Facebook
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-5 : Stream 5A: Character Archetypes in the Soviet Cinema of the Post-Thaw Era (I)

Location:
Penn Quarter B
Organizer:
Program Committee
Chair:
Kirsten Rutsala, Virginia Tech
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alexander Prokhorov, College of William and Mary
Title:
From the Soviet Cyborg to the Russian Woman: Rural Film Melodrama of the 1960s and 70s
Panelist:
Elena Prokhorova, College of William and Mary
Title:
Not By Love Alone: Professional Woman as Protagonist in Melodrama of the Early Brezhnev Era
Panelist:
Tatiana MIkhailova, University of Colorado-Boulder
Title:
An Apple from The Rotten Tree: Anti-Heroine in Averbakh's Other People’s Letters (1976)
Discussants:
Tom Roberts, Smith College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-6 : Stream 6A: Corpora in Linguistic Research and Language Teaching (I): Linguistic Worldview in the Light of Parallel Corpora

Location:
Tiber Creek A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Irina Mikaelian, Pennsylvania State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alexei Shmelev, Russian Language Institute of the Russian Academy of Sciences
Title:
Fear and Trembling in Russian in the Light of the Data of Parallel Corpora
Panelist:
Elena Shmeleva, Russian Language Institute of the Russian Academy of Sciences
Title:
Polish Conceptualization of 'Fear' in the Light of the Data of Parallel Corpora
Panelist:
Valentina Apresyan, Higher School of Economics
Title:
Russian syntactic phrasemes with reduplication: a corpus study
Discussants:
Dmitrij Dobrovolskij, Russian Language Institute, Russian Academy of Sciences, and Stockholm University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-7 Panel: Shifting Boundaries of Disciplines, Art, and Life in the Avant-Garde

Location:
Burnham
Organizer:
Anne Burke, Stanford University
Chair:
D. Brian Kim, Stanford University
Panelist:
Bradley Goerne, Concordia University
Title:
Roman Jakobson's Intellectual Promiscuity
Panelist:
Anne Burke, Stanford University
Title:
Pragmatics and Velimir Khlebnikov’s Zangezi
Panelist:
Svetlana Tcareva, Yale University
Title:
Utopia and the Poetics of Hunger: A Reading of Mayakovsky, Kruchenykh, and Khlebnikov
Discussants:
Sarah Pratt, University of Southern California

Session 1-8 Panel: Gender, Politics and Performance - panel sponsored by the Association for Women in Slavic Studies (AWSS)

Location:
Bulfinch
Organizer:
Hana Waisserova, University of Nebraska-Lincoln
Chair:
Colleen Lucey, University of Arizona
Panelist:
Zala Pavšič, ZRC SAZU
Title:
Discourse of Friendship, Discourse of War and the Question of Gender: the Case of the Disintegration of Yugoslavia
Panelist:
Hana Waisserova, University of Nebraska-Lincoln
Title:
Czech(oslovak) Women Dissidents as Pillars of Civic Society: Back Then and Now
Panelist:
Rebekah Switala, University of Texas at Austin
Title:
CEE Performances in Western Gonzo Pornography
Discussants:
Colleen Lucey, University of Arizona
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer

Session 1-9 : 19th-Century Russian Literature: Texts and Contexts

Location:
Latrobe
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Elena Baraban, University of Manitoba
Title:
“Old World Landowners” by Nikolai Gogol and the Decline of Ukrainian Autonomy under Catherine the Great.
Panelist:
Vera Senina, Columbia University
Title:
Narrative Frames, Observation, and Mind-Reading in Gogol's Short Stories
Panelist:
Claire Whitehead, University of St Andrews
Title:
Secular and Divine Justice: The Representation and Function of Religion in Early Russian Crime Fiction
Panelist:
Jonathan Wurl, Stanford University
Title:
Redefining Emancipation: Chernyshevsky’s Feminist Critique of Hegel’s Lectures on the Philosophy of History
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-10 Roundtable: The Present and Future of Online\Hybrid Instruction in Russian and East European Studies: Perspectives from Language and Literature Tracks.

Location:
Tiber Creek B
Organizer:
Liudmila Klimanova, University of Arizona
Chair:
Liudmila Klimanova, University of Arizona
Discussants:
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Beata Gallaher, Independent Scholar
Peter Kaufman, Read Russia Inc.
Shannon Spasova, Michigan State University
Viktorija Lejko-Lacan, University of California Los Angeles
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 1-11 : On the Job Market: Survival Techniques for Grad Students (Organized by the AATSEEL Graduate Student Committee)

Location:
Renwick
Organizer:
Program Committee
Chair:
Victoria Juharyan, Princeton University
Discussants:
Ainsley Morse, UC Riverside
Katherine Reischl, Princeton University
Benjamin Rifkin, Hofstra University
Ilya Vinitsky, Princeton University

February 2, 10:15am-12:00pm

Session 2-1 : Steam 1A: Lower-level language instruction: issues, strategies, techniques

Location:
Declaration A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Katya Nemtchinova, Seattle Pacific University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Joan Chevalier, United States Naval Academy
Title:
Content-Based Instruction for Lower-Level Students?
Panelist:
Veta Chitnev, UBC
Title:
Feminist pedagogy and assessment in the elementary Russian language classroom
Panelist:
Ekaterina Burvikova, UNH
Title:
Using Snapchat at the Elementary Level to Practice Vocabulary and Grammar
Panelist:
Tatiana Hamlet
Title:
Using Games in the Elementary Russia Class
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-2 : Stream 2A: Nabokov (II)

Location:
Banneker
Organizer:
Program Committee
Chair:
Eric Naiman, University of California, Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lisa Pisani, UVA
Title:
Bifurcations of Identity: Essential Temptations of the Modern Primordial and Cultured Savage
Panelist:
Luke Parker, Colby College
Title:
Sons of Rul’: Vladimir Nabokov and Georgy Gessen on 1920s Film
Panelist:
Lisa Ryoko Wakamiya, Florida State University
Title:
Creating the Conditions of their Own Reception: Mimesis and Transmissibility in Nabokov and Benjamin
Discussants:
Marijeta Bozovic, Yale University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-3 : Stream 3A: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory (II)

Location:
Declaration B
Organizer:
Program Committee
Chair:
Chloe Kitzinger, Rutgers University, New Brunswick
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Anne Eakin Moss, Johns Hopkins U, Humanities Center
Title:
Mimetic Intersubjectivity in Chekhov and Gorky
Panelist:
Donna Oliver, Beloit College
Title:
Turgenev’s Heirs in Chekhov’s World: Characters Reading Characters
Panelist:
Tom Roberts, Smith College
Title:
Discourse Twice-Removed: Mimesis and Frame Technology in Leskov's Na kraiu sveta
Discussants:
Carol Apollonio, Duke University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-4 : Stream 4A: Russian-Language Poetry in Transition (II): Poetics in Transition

Location:
Penn Quarter A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Stephanie Sandler, Harvard University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Henrieke Stahl-Schwaetzer, Universität Trier
Title:
Typology of Subject in Contemporary Russian Poetry
Panelist:
Mikhail Pavlovets
Title:
Экспериментальная "метапоэтология" в поисках новых форм современной русскоязычной поэзии
Panelist:
Eva Rottmann, Konstanz University
Title:
Maria Stepanova's Songs of Love and Love Lost: A Reading of '20 sonetov k M
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-5 : Stream 5A: Character Archetypes in the Soviet Cinema of the Post-Thaw Era (II)

Location:
Penn Quarter B
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Lilya Kaganovsky, University of Illinois, Urbana-Champaign
Title:
Considerations on Soviet Women’s Cinema: Lana Gogoberidze’s A Few Interviews on Personal Matters (Neskol’ko interv’iu po lichnym voprosam, 1978)
Panelist:
Tim Harte, Bryn Mawr College
Title:
A Compromised Hero: Aleksei German, Sr.’s My Friend Ivan Lapshin and its Bridge to the Past
Panelist:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
Title:
The Bad Good Man on the Soviet Screen of the 70s and 80s
Discussants:
Jason Merrill, Michigan State University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-6 : Stream 6A: Corpora in Linguistic Research and Language Teaching (II): Corpora as a Tool for Analyzing and Teaching Constructions and Collocations

Location:
Tiber Creek A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Elena Shmeleva
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Mikaelian, Pennsylvania State University
Title:
Russian А Viewed through the Prism of Parallel Corpora
Panelist:
Ludmila Pöppel, Stockholm University
Title:
Near-synonymous Russian constructions in parallel corpora and language teaching
Panelist:
Mikhail Kopotev, University of Helsinki
Title:
CoCoCo: a new tool for teaching Russian word combinations
Discussants:
Alexei Shmelev, Russian Language Institute of the Russian Academy of Sciences
A/V Equipment:
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Session 2-7 : Polish Literature and Culture

Location:
Latrobe
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Agnieszka Gutthy, Southeastern Louisiana University
Title:
The unknown Norwid
Panelist:
Lukasz Sicinski, Indiana University
Title:
Depths of Existential Shallowness: Tadeusz Różewicz and the Meaningless
Panelist:
Alexander Lindskog, University of Illinois at Chicago
Title:
Maintaining Unity-in-Plurality: Toward a Reading of Witkacy's Theory of Subjectivity
Panelist:
Justyna Zych, University of Warsaw
Title:
Warsaw as a Window to Polish Culture
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-8 Roundtable: Strategies for Teaching Literature, Culture, and Film in Translation

Location:
Tiber Creek B
Organizer:
Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
Discussants:
Benjamin Rifkin, Hofstra University
Colleen Lucey, University of Arizona
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Kathleen Scollins, University of Vermont
Richard Robin, George Washington University
Thomas J. Garza, University of Texas - Austin
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 2-9 Panel: Graduate Student Committee Invitational Panel: Enthusiasm for the Word: Literary Creation from the Bolsheviks to Post-Soviet Market

Location:
Renwick
Organizer:
Victoria Juharyan, Princeton University
Chair:
Victoria Juharyan, Princeton University
Panelist:
Jason Cieply, Wellesley College
Title:
Revolutionary Enthusiasm and the Dialectics of Skaz
Panelist:
Anastasiya Osipova, New York University
Title:
Tragedy and Tragic Forms in the Soviet Union of the 1930s"
Panelist:
Bradley Gorski, Barnard College
Title:
Бестселлер: The History of a Russian Word”
Discussants:
Eliot Borenstein, New York University
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer

Session 2-10 : Post-Soviet Literature

Location:
Bulfinch
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Elizabeth Richmond-Garza, University of Texas at Austin
Title:
Гамлет. Версия': Russia as Hamlet in the 21st Century
Panelist:
MARIIA GORSHKOVA, University of Missouri-Columbia
Title:
Continuity and Change in Tatiana Tolstaya's Prose: From Print to Facebook
Panelist:
Julia Gerhard, University of Colorado, Boulder
Title:
Living the Dream: Anna Starobinets’ The Living as the Cyberpunk Novel
Discussants:
Benjamin Sutcliffe, Miami University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.
Speakers for presentation projected from a computer

Session 2-11 : Language Teaching Challenges and Strategies

Location:
Burnham
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Irina Six, University of Kansas
Title:
Why Can’t We Teach Verbs of Motion?
Panelist:
Svetlana Sokolova, UiT The Arctic University of Norway
Title:
TOP-Russian: Towards a Tutorial On Russian Aspectual Prefixes
Panelist:
Maia Solovieva, Oberlin College
Title:
Verbs of Motion in the 'Flipped Classroom': Benefits and Challenges
Panelist:
Victoria Hasko, University of Georgia
Title:
The interrelationship between language and thought in processing motion: What eye movements can show us
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.
Speakers for presentation projected from a computer

February 2, 1:30-3:30pm

Session 3-1 : Advanced Seminar with Monika Greenleaf

Location:
Declaration A
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Monika Greenleaf, Stanford University
Title:
Latency and Season: How Russian Theater Performs in Time
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-2 : Stream 2A: Nabokov (III)

Location:
Banneker
Organizer:
Program Committee
Chair:
Lisa Ryoko Wakamiya, Florida State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Stephen H. Blackwell, University of Tennessee
Title:
“Memory and material in "Sounds," "The Circle," and "Lantern Slides": Three transforming images
Panelist:
Elizabeth Geballe, Indiana University
Title:
Nabokov's Sideshow
Panelist:
Erika Knowles, University of Tennessee
Title:
War and Peace in 1914: Nabokov's 'Sounds
Discussants:
Luke Parker, Colby College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-3 : Stream 3A: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory (III)

Location:
Declaration B
Organizer:
Program Committee
Chair:
Molly Brunson, Yale University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Zachary King, University of Chicago
Title:
Sympathetic Things: Architectonics and Empathy in Russian Suprematism
Panelist:
Emily Wang, University of Notre Dame
Title:
Emotional Truth vs. Emotional Authenticity: The Decembrists and Pushkin Debate Affective Realism
Discussants:
Tatyana Gershkovich, Carnegie Mellon University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-4 : Stream 4A: Russian-Language Poetry in Transition (III): Signifying and Resisting Transition

Location:
Penn Quarter A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Henrieke Stahl-Schwaetzer, Universität Trier
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Thomas Epstein, Boston College - A&S Honors
Title:
Resisting Poetry: the Case of Alexander Skidan
Panelist:
Rainer Grübel, University of Oldenburg
Title:
Poetry as dream and dreams in the poetry of Gennadij Ajgi
Panelist:
Nataliya Karageorgos, Graduate Center CUNY
Title:
From Seraphim to Signifiers: Arkadii Dragomoshchenko’s Metapoetic Gestures in 1985
Panelist:
Stephanie Sandler, Harvard University
Title:
The Poet’s Freedom: Olga Sedakova
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-5 Roundtable: PUBLISHING UKRAINIAN LITERATURE AND SCHOLARSHIP IN TRANSLATION

Location:
Tiber Creek B
Organizer:
Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Chair:
Olha Tytarenko, University of Nebraska-Lincoln

Session 3-6 : Stream 6A: Corpora in Linguistic Research and Language Teaching (III): Thorny Issues of Russian Grammar as Reflected in Learner Corpora

Location:
Tiber Creek A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Valentina Apresyan, Higher School of Economics
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ekaterina Vlasova, Higher School of Economics
Title:
On agreement between the quantitative subject and the verb in academic essays of Russian bilingual students
Panelist:
Olga Eremina, National Research University - Higher School of Economics
Title:
IMPORTANCE OF RUSSIAN CORPORA IN CONTROL OF L2 ACQUISITION: RUSSIAN INDEFINITE PRONOUNS
Panelist:
Ekaterina Schnittke, National Research University, Higher School of Economics
Title:
Sequence of Tenses in Russian? A Corpus-based Study of Tense Choice in Complement Clauses
Discussants:
Mikhail Kopotev, University of Helsinki
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.
Speakers for presentation projected from a computer

Session 3-7 Roundtable: Imagining Automata in Late Imperial and Early Soviet Russia

Location:
Latrobe
Organizer:
Gabriella Safran, Stanford University
Discussants:
Alexandar Mihailovic, Hofstra University
Dragan Kujundzic, University of Florida
Gabriella Safran, Stanford University
Mikhail Gronas, Dartmouth College
A/V Equipment:
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)

Session 3-8 : Teaching the Less Commonly Taught Slavic and East European Languages

Location:
Penn Quarter B
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
Masako Fidler, Brown University
Panelist:
Aleksandar Boskovic, Columbia University
Title:
Emojination: using pictographs in teaching BCS speaking skills
Panelist:
Marija Rosic, University of Michigan
Title:
Teaching the Balkan Culture in B/C/S classes
Panelist:
Anna Szawara, University of Illinois at Chicago
Title:
Blending 101: Suggestions for online activities and assessments
Panelist:
Viktorija Lejko-Lacan, University of California Los Angeles and Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Title:
Promoting Slavic and East European languages through collaborative course design
Panelist:
Christopher Caes, Columbia University
Title:
DeNTaL, PTaK, ERFV!: Mnemonics in the Polish-Language Classroom
Panelist:
David Danaher, University of Wisconsin-Madison, Slavic Langs
Title:
Film-Texts as Teaching Aids in Second through Fourth Semester Czech
Panelist:
Anna Gasienica-Byrcyn, Saint Xavier University
Title:
Readings with Idioms in the Third Year Polish Language Class
Panelist:
Christopher Harwood, Columbia University
Title:
Interactive Internet Resources for Practical Tasks in Czech
Panelist:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Title:
Reality Czech Interviews – Unscripted Content as Models for Developing Proficiency
Panelist:
Agnieszka Jezyk, University of Illinois at Chicago
Title:
Mapping San Escobar: Polish Current Affairs in the Language Classroom in the Times of Global Media
Panelist:
Kinga Kosmala, Northwestern University
Title:
Applying ACTFL proficiency guidelines in speaking and listening to first- and second-year curriculum task design
Panelist:
Ewa Pasek, University of Michigan
Title:
Do They Really Think this Way?! Dealing with Different Cultural Values in the Foreign Language Classroom

Session 3-9 Panel: Fictionalizing the Woman Poet in Literature, Theater, and Film

Location:
Burnham
Organizer:
Olga Peters Hasty, Princeton University
Chair:
Carol R. Ueland, Drew University
Panelist:
Olga Peters Hasty, Princeton University
Title:
Upstaging the Woman Poet: Leonid Grossman’s Vtornik u Karoliny Pavlovoi
Panelist:
Monika Greenleaf, Stanford University
Title:
"Voice and Voice-Over: How Tsvetaeva and Szymborska's Poems Sound and Behave in Russian and Polish Song and Film"
Panelist:
Olga Partan, College of the Holy Cross
Title:
"Mirrors": A Portrayal of Marina Tsvetaeva on the Post-Soviet Screen
Discussants:
Sibelan Forrester, Swarthmore College
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 3-10 : Linguistics 1

Location:
Bulfinch
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ronelle Alexander, Univ of California - Berkeley
Title:
Demystifying Bulgarian Dialectology
Panelist:
Izolda Wolski-Moskoff, Ohio State University
Title:
Diglossia in Polish Heritage Speakers
Panelist:
Christina Y. Bethin, Stony Brook University
Title:
Stress and Gender in Belarusian Nouns
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

February 2, 4:30-6:30pm

Session 4-1 Roundtable: In Memoriam: Emilia Pavlovna Hramova

Location:
Banneker
Organizer:
Benjamin Rifkin, Hofstra University
Chair:
Benjamin Rifkin, Hofstra University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-2 Panel: Universal Linguistic Microcosms? Artificial Languages in Czech Literature

Location:
Declaration A
Organizer:
Laura A. Janda, University of Tromsoe
Chair:
David Danaher, University of Wisconsin-Madison, Slavic Langs
Panelist:
Masako Fidler, Brown University and Vaclav Cvrcek, Faculty of Arts, Charles University
Title:
Ptydepe and Chorukor: Artificial languages and socialist discourse
Panelist:
Laura A. Janda, University of Tromsoe
Title:
Constructing Linguistic Reality: The Yggur Language
Panelist:
Andrei Rogatchevski, UiT - the Arctic University of Norway
Title:
A FICTIONAL LANGUAGE IN FICTION: THE CASE OF YGGURŠTINA
Discussants:
Michal Ajvaz
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-3 Roundtable: Mastering Language Skills through Play in the Classroom

Location:
Tiber Creek B
Organizer:
Olha Tytarenko, University of Nebraska-Lincoln
Chair:
Megan Luttrell, University of Kansas
Discussants:
ALBINA KHABIBULINA, The University of Georgia
Amber Aulen, University of Toronto
Catherine Spitzer
Kristin Bidoshi, Union College
Olha Tytarenko, University of Nebraska-Lincoln
Veta Chitnev, UBC
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer
Set-up for LCD/computer projector: screen, power supply, cart (for those individuals who will bring their own projector and computer)
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-4 : Russian and East European Cinema

Location:
Penn Quarter B
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Robert Efird, Virginia Tech
Title:
The Image as Chiasm: Reconsidering Time in Ivan's Childhood and Solaris
Panelist:
Kirsten Rutsala, Virginia Tech
Title:
Families Lost and Found: Orphans and Orphanhood in Zviagintsev’s Vozvrashchenie and Kravchuk’s Italianets
Panelist:
Anastasiia Gordiienko, Ohio State University
Title:
Agency of Objects in Selected Roman Polanski’s Films
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-5 : Performances and Performers in Russian and Polish Literature

Location:
Penn Quarter A
Organizer:
Program Committee
Chair:
Molly Thomasy Blasing, University of Kentucky
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alisa Ballard, The Ohio State University
Title:
Body and Object: The Phenomenology of Set Design in Hamlet at the Moscow Art Theater (1912)
Panelist:
Victoria Kononova, Lawrence University
Title:
“True Berendeevshchina” on Stage: Konstantin Stanislavsky Produces Ostrovsky’s The Snow-Maiden
Panelist:
Aleksandra Kremer, Harvard University
Title:
Polish Poetry in Performance
Discussants:
Andrzej Brylak, University of Illinois at Chicago
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-6 : Art Under Duress: War, Death, and Trauma in Slavic Culture

Location:
Burnham
Organizer:
Program Committee
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Daniel Bush, Stanford University
Title:
"Setting the Record Straight": Lieutenants' Prose and Mimetic Adequacy in Representations of the Second World War
Panelist:
Natalia Vygovskaia, Brown University
Title:
Social Cataclysm through the Doctor’s Eyes: Vikenty Veresaev ‘’V tupike” – as the Diagnostic Narrative
Panelist:
Meghan Murphy-Lee, University of Wisconsin - Milwaukee
Title:
The Influence of Slavic Conceptions of the Afterlife and Death on The Belief in the Undead in Slavic Culture
A/V Equipment:
Speakers for presentation projected from a computer
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-7 Roundtable: Promoting “Advanced” to “Superior” language acquisition: Flagship best practices

Location:
Latrobe
Organizer:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Chair:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Discussants:
Anna Alsufieva, Portland State Universitty
Anna Tumarkin, UW-Madison
Irina Walsh, Bryn Mawr College
Karen Evans-Romaine, University of Wisconsin
Olga E. Kagan, UCLA
Tim Harte, Bryn Mawr College
William J. Comer, Portland State University
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-8 Panel: Association for Women in Slavic Studies - Sponsored Panel: Gender and Language in Eastern Europe

Location:
Declaration B
Organizer:
Jonathan Wurl, Stanford University
Chair:
Olga Peters Hasty, Princeton University
Panelist:
Jonathan Wurl, Stanford University
Title:
Enter paper title
Panelist:
Lenora Murphy, Stanford University
Title:
Enter paper title
Panelist:
Mateusz Swietlicki, University of Wroclaw
Title:
Enter paper title
Discussants:
Colleen Lucey, University of Arizona
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.

Session 4-9 Forum: Getting the Most from Video - Finding, Adapting and Delivering Content to Our Students

Location:
Tiber Creek A
Organizer:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
Panelists:
Christian Hilchey, University of Texas at Austin
A/V Equipment:
LCD/computer projector (computer not provided). Presenters wishing to bring their own projector should select the option for Set-up for LCD/computer projector.