2017 Conference Program: Saturday

Use the tabs above to view the detailed schedule for each day.
7:00am-5:00pm
Conference Registration (Cyril Magnin Foyer)
7:00am-9:00am
Continental Breakfast (Cyril Magnin Foyer)
8:00am-10:00am
Conference Panels and Streams: Session 5 (see below for room assignments)
9:00am-4:30pm
Exhibit Hall (Cyril Magnin Foyer)
10:00am-10:50am
AATSEEL Members' Meeting (Cyril Magnin I and II)
11:00am-12:00pm
Keynote Address by Michael Katz (Cyril Magnin I and II)
12:00pm-1:00pm
Coffee with Leading Scholars (Serguei Oushakine, Princeton University) (Cyril Magnin Foyer)
1:15pm-3:00pm
Conference Panels: Session 6
Issues in the Field (New Course Proposal Workshop with Ben Rifkin) (Cyril Magnin II)
Read more about Ben's ideas about courses in his blog post, "Growing Our Students' Hearts".
Advanced Seminar with Beth Holmgren: "Performance Studies in Russia and Eastern Europe" (Fillmore)
2:30pm-3:30pm
Coffee and Snack Break in the Exhibit Hall (Cyril Magnin Foyer)
3:15pm-5:00pm
Conference Panels: Session 7
Round Table Conversation with Poetry Translators (Davidson)
Moderator: Caroline Lemak Brickman (UC Berkeley)
Participants: Boris Dralyuk, Alyssa Dinega Gillespie, Ainsley Morse
Invitational Panel: Q&A on Navigating the Slavic Job Market (Mission I)
Teaching Workshop (Pre-Registration Required): "Creating Structured Input Activities for Teaching Grammar in a Communicative Classroom" (Divisadero)
For more info and to pre-register, click here.
5:15pm-7:00pm
Conference Panels and Streams: Session 8
ACTR Members' Meeting (Stockton)
8:00pm-10:00pm
Film Screening: "Finding Babel” (2015), with Grisha Freidin, Introduction, the film director, David Novack and writer Andrei Malaev-Babel (Cyril Magnin I)

February 4, 2017, 8:00-10:00am

Session 5-1 : STREAM 1: The Political in Contemporary Russian Culture B: New Conservative Aesthetics and the Culture Wars

Location:
Mission I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Mark Lipovetsky, Columbia University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Matthew Walker, Middlebury College
Title:
Fascism, Our Contemporary: Some Remarks on Myth, History and Politics in Recent Russian Cinema
Panelist:
Bradley Gorski, Georgetown University
Title:
The Battle for Pre-Modernity: Medieval Festivals in Contemporary Russia
Panelist:
Maria Sidorkina, Yale University
Title:
Deconstructive Conversations
Panelist:
Eliot Borenstein, New York University
Title:
Secret Societies for Creative Anachronism
Discussants:
Timothy Portice, Princeton University

Session 5-2 : STREAM 2: Three Left Panels! OBERIU and its Afterlives in Russian Culture B: Packing and Unpacking the Suitcase - OBERIU as an Unofficial Soviet Tradition

Location:
Powell I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Ania Aizman, University of Michigan
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Geoffrey Cebula, Princeton University
Title:
Lipavsky’s Conversations with Eckermann
Panelist:
Ainsley Morse, Dartmouth College
Title:
Concrete Absurd: Evolving Meanings of OBERIU for Postwar Unofficial Poetry
Panelist:
Rita Safariants, University of Rochester
Title:
The Avant-garde and Late-Soviet Rock-n-roll Culture
Discussants:
Branislav Jakovljevic, Stanford University

Session 5-3 : STREAM 3: Russian Literature of the Anthropocene B: Political Geologies

Location:
Powell II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Elena Fratto, Princeton University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Anindita Banerjee, Cornell University
Title:
Red Allah’s Oil: Petrofuturism in the Shadow of Empire
Panelist:
Caroline Tracey, University of California, Berkeley
Title:
Adapting Phaedra and the Ecofeminism of Marina Tsvetaeva
Panelist:
Elvira Godek-Kiryluk, University of Illinois at Chicago
Title:
Anthropocene for the Skeptic: Valentin Kataev’s Time, Forward!

Session 5-4 : STREAM 4: Translation in Slavic Contexts B: Translation and the Russian literary tradition

Location:
Cyril Magnin III
Organizer:
Program Committee
Chair:
Amelia Glaser, UC San Diego
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Maxwell Parlin, Princeton University
Title:
Pasternak's Faithfully Free Translation of Shakespeare's Sonnet 73
Panelist:
Cassio de Oliveira, Portland State University
Title:
Translation as Literary Authorship in Rewritings of Guy de Maupassant by Tolstoi, Bunin, and Babel’
Panelist:
Jinyi Chu, Yale University
Title:
Beyond Good and Evil: Aleksei Remizov's "Chinese Strange Stories"
Discussants:
D. Brian Kim, University of Pennsylvania

Session 5-5 : STREAM 5: Dostoevsky B: The North American Dostoevsky Society

Location:
Fillmore
Organizer:
Program Committee
Chair:
Robin Feuer Miller, Brandeis University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Kathleen Scollins, University of Vermont
Title:
Pronouncing the "New Word": the Bronze Horseman Subtext of Crime and Punishment
Panelist:
Katie Lane, The Ohio State University
Title:
The Art of Literary Creation in The Brothers Karamazov

Session 5-7 : STREAM 7: Women's experience of War on Soviet and Post-Soviet Screen B

Location:
Hearst
Organizer:
Program Committee
Chair:
Marina Rojavin, Bryn Mawr College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Vitaly Chernetsky, University of Kansas
Title:
From Annychka to Liudmyla: Enduring Stereotypes in the Portrayal of Heroic Women in World War II
Panelist:
Tatiana MIkhailova, Columbia University
Title:
(De)marshing Femininity: Dmitry Meskhiev’s Battalion of Death (2015)
Discussants:
Gerald M. McCausland, Defense Language Institute - Washington

Session 5-8 : STREAM 8: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory B

Location:
Divisadero
Organizer:
Program Committee
Chair:
Daniel Brooks, Franklin & Marshall College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Greta Matzner-Gore, University of Southern California
Title:
The revisions to Anna Karenina and the Psychology of Perception
Panelist:
Matthew Mangold, Rutgers University
Title:
The Dreaming Mind in Realist Fiction: Grigorivich and Chekhov
Panelist:
Anastassia Kostrioukova, New York University
Title:
Mimetic Art and Medicine: The Ill Body as a Challenge to Claims to Truth in Late 19th Century Russian Realism and Medical Knowledge
Discussants:
Tatyana Gershkovich, Carnegie Mellon University

Session 5-9 Roundtable: STARTALK: Building bridges between high school and college programs (Part 2)

Location:
Mission II
Chair:
Susan Kresin, University of California - Los Angeles
Discussants:
Evgeny Dengub, Smith College and UMAss Amherst
Kathleen Evans-Romaine, Arizona State University
Svetlana Abramova, University of Washington

Session 5-10 : Aspect

Location:
Stockton
Organizer:
Program Committee
Chair:
Robert Channon, Purdue University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Ilona Starý Kořánová, Filozoficka fakulta UK
Title:
Czech Capacitives: Aspect and Modality
Panelist:
Eun-Ji Song, Seoul National University
Title:
The Competition of Aspect for Verba Dicendi from a Constructional Perspective

Session 5-11 Roundtable: Issues in Language Assessment of Russian Heritage Language Learners

Location:
Mission III
Organizer:
Julia Mikhailova, University of Toronto
Chair:
Julia Mikhailova, University of Toronto
Discussants:
Alla Smyslova, Columbia University
Cori Anderson, Rutgers University
Irina Dubinina, Brandeis University
Irina Kogel, Davidson College
Tatiana E. Smorodinska, Middlebury College

February 4, 2017, 1:15-3:00pm

Session 6-1 : Knotty Problems in Slavic Grammar

Location:
Mission I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Irina Mikaelian, Pennsylvania State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Alina Israeli, American University
Title:
Why can’t we teach verbs of motion?
Panelist:
Lenore Grenoble, The University of Chicago and Jessica Kantarovich, The University of Chicago
Title:
A new methodology for reconstructing sociolinguistic variation and language contact
Panelist:
Christina Y. Bethin, Stony Brook University
Title:
Morphology on the Surface: The Belarusian Genitive Plural

Session 6-2 Panel: Current Events and Pop Culture in the Intermediate Russian Classroom: Experiments, Successes and Best Practices

Location:
Powell II
Organizer:
Diana Dukhanova, Brown University
Chair:
Lynne deBenedette, Brown University
Panelist:
Diana Dukhanova, Brown University
Title:
A Russian Life: Biographies as Linguistic and Cultural Teaching Tools in the Intermediate Classroom
Panelist:
Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology
Title:
Keeping the Classroom Current: Incorporating News and Cultural Events in First and Second-Year Russian Curriculum
Panelist:
Ekaterina Burvikova, UNH
Title:
Teaching Russian Through Sitcoms

Session 6-3 Panel: Tolstoy's "Anna Karenina": Minor Characters, Major Impact"

Location:
Davidson
Organizer:
Yuliya Ilchuk, Stanford University
Chair:
Chloe Kitzinger, Rutgers University, New Brunswick
Panelist:
Ruth Wurl, Stanford University
Title:
The Politics of Life and Death: Nikolai Levin and Radicalism in "Anna Karenina"
Panelist:
Vadim Shneyder, University of California, Los Angeles
Title:
Varenka and the Economy of Women's Work in "Anna Karenina"
Panelist:
Yuliya Ilchuk, Stanford University
Title:
"The Labyrinth of Linkages" Decoded: Character Networks in "Anna Karenina"
Discussants:
Greta Matzner-Gore, University of Southern California

Session 6-4 : Musical Motifs in Russian Culture

Location:
Stockton
Organizer:
Program Committee
Chair:
Christina Schwartz, University of California, Berkeley
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Anastasiia Gordiienko, University of Arizona
Title:
Shanson: the Soundtrack of Russian Politics
Panelist:
Ekaterina Fleishman, DLI
Title:
Women Who Rock: Russian Female Rock Singers in Soviet and Post-Soviet Culture

Session 6-5 Panel: Pushkin

Location:
Mission III
Organizer:
Leslie O'Bell, University of Texas-Austin
Chair:
Anna Muza, UC-Berkeley
Panelist:
Gerald E. Mikkelson, University of Kansas
Title:
Peter the Great and Pushkin--Two Revolutionaries?
Panelist:
Katya Hokanson, University of Oregon
Title:
Imperial Pushkin
Panelist:
Leslie O'Bell, University of Texas-Austin
Title:
Eugene Onegin in Process: Canto VII, 1827-28

Session 6-6 Panel: Slavists as Biographers and Scholars of Life-Writing

Location:
Divisadero
Organizer:
Carol R. Ueland, Drew University
Chair:
Sarah Bishop, Willamette University
Panelist:
Carol R. Ueland, Drew University
Title:
Recasting Lives: Biography and Censorship
Panelist:
Michael M Naydan, Pennsylvania State University
Title:
The Ethics of Biography: Writing the Lives of Still Living Authors
Panelist:
Angela Brintlinger, Ohio State University
Title:
Following in the Footsteps: Personal Places and the Biographical Subject
Discussants:
Hilde Hoogenboom, Arizona State University

Session 6-7 Panel: Physiologies of the Text in the 1840s

Location:
Cyril Magnin I
Organizer:
Gabriella Safran, Stanford University
Chair:
Lyubov Golburt, UC Berkeley
Panelist:
Jennifer Flaherty, U.C. Berkeley
Title:
Он всегда попевал вполголоса: Capturing Peasant Voice in Turgenev’s Записки охотника
Panelist:
William S Nickell, University of Chicago
Title:
Tipazh and Politipazh: The Trouble with the Russian Types on Kul’chinskii’s “Omnibus”
Panelist:
Gabriella Safran, Stanford University
Title:
Paper-Making and Turgenev’s Hunter as a Listener
Discussants:
Thomas Newlin, Oberlin College

Session 6-8 Panel: Regifting: Nabokov and His International Audiences

Location:
Powell I
Organizer:
Luke Parker, Colby College
Chair:
Galya Diment, University of Washington
Panelist:
Luke Parker, Colby College
Title:
America Obscura, or Segelkranz and Guinea Pig are Dead
Panelist:
Beci Carver, School of English
Title:
Nabokov’s American Gut
Panelist:
Roman Utkin, Davidson College
Title:
Despair: Nabokov, Fassbinder, and the Postwar Avant-Garde
Discussants:
Eric Naiman, University of California, Berkeley

Session 6-9 Panel: Cultural Fronts of the Cold War

Location:
Cyril Magnin III
Organizer:
Anya Corke, Yale University
Chair:
Isabel Lane, Yale University
Panelist:
Megan Race, Harvard University
Title:
The Prodigal Son Returns: Balanchine in the Soviet Union
Panelist:
Tony Lin, Connecticut College
Title:
American Hero and Soviet Sympathizer? The Case of Van Cliburn
Discussants:
Rita Safariants, University of Rochester

Session 6-10 : Identity, Philosophy and Gnosticism in 19th-Century Slavic Culture

Location:
Mission II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Lindsay Ceballos, Lafayette College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Anna Kovalchuk, University of Oregon
Title:
The Hymen and the Burial Mound: Taras Shevchenko and the Politics and Poetics of National Rebirth
Panelist:
Ellen Langer, University of California
Title:
Who’s Afraid of Jan Neruda? Notable deletions from editions of Povídky malostranské published during the Nazi Occupation
Panelist:
Kit Pribble, University of California at Berkeley
Title:
Beyond Heaven and Earth: Romantic Gnosticism and the Overcoming of Byron in Mikhail Lermontov's Demon

Session 6-11 Panel: New Approaches in Teaching Ukrainian as a Foreign Language

Location:
Hearst
Organizer:
Yuri Shevchuk, Columbia University
Chair:
Yuri Shevchuk, Columbia University
Panelist:
Oksana Lutsyshyna, University of Texas at Austin
Title:
How to Teach Writing in Ukrainian Through Content. Intermediate Level
Panelist:
Oleksandra Wallo, University of Kansas
Title:
Teaching Ukrainian Cases in the North American College Classroom
Panelist:
Yuri Shevchuk, Columbia University
Title:
Teaching Ukrainian in a Shared Language Classroom. Experience of the Shared Course Initiative at Columbia, Yale, and Cornell Universities

February 4, 2017, 3:15-5:00pm

Session 7-1 Roundtable: AATSEEL Graduate Student Committee Invitational Panel: Q&A on Navigating the Slavic Job Market

Location:
Mission I
Organizer:
Daniel Green, University of Cambridge
Chair:
Daniel Green, University of Cambridge
Discussants:
Elena Fratto, Princeton University
Katherine Bowers, University of British Columbia
Sidney Dement, Binghamton University
Tatiana Filimonova, College of Wooster

Session 7-2 Roundtable: The Revised Standards for Learning Russian and K-12 Articulation

Location:
Cyril Magnin II
Organizer:
Jane W. Shuffelton, Brighton High School, retired
Discussants:
Jane W. Shuffelton, Brighton High School, retired
Thomas J. Garza, University of Texas - Austin

Session 7-3 Panel: Love, Literature, and Late Tolstoy

Location:
Stockton
Organizer:
Victoria Juharyan, Middlebury College
Chair:
Jesse Stavis, Bryn Mawr College
Panelist:
David Herman, University of Virginia
Title:
The Hesitations of Tolstoy's Death of Ivan Il'ich
Panelist:
Victoria Juharyan, Middlebury College
Title:
Love and Knowledge in Tolstoy's Resurrection
Panelist:
Victoria Somoff, Dartmouth College
Title:
Tolstoy and Folklore: The Case of The Forged Coupon
Discussants:
William S Nickell, University of Chicago

Session 7-4 : Early Twentieth-Century Russian Literature and Art

Location:
Cyril Magnin III
Organizer:
Program Committee
Chair:
Julia Vaingurt, University of Illinois at Chicago
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Juliette Stapanian-Apkarian, Emory University
Title:
Un-framing the Earth: “Ecotones” and The Art of Elena Guro and Liubov Popova
Panelist:
Rachael Lee, Harvard University
Title:
Approaching Non-Event Violence in Fiction: A Study of Babel’s Kaleidoscope
Panelist:
Stephen Tullock, Harvard University
Title:
The Word as Body and the Body of the Word: Sigizmund Krzhizhanovsky’s “Avtobiografia trupa”
Discussants:
Alexander Lindskog, University of Illinois at Chicago

Session 7-5 : Late Twentieth-Century Literature

Location:
Mission III
Organizer:
Program Committee
Chair:
Rachel Stauffer, James Madison University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Benjamin Sutcliffe, Miami University
Title:
The Body Remembers: Loss, Recollection, and Sincerity in Trifonov’s Late Works
Panelist:
Inessa Gelfenboym, University of Southern California
Title:
Teleology as Eternal Return in Vladimir Voinovich's Moscow 2042
Panelist:
Nadezhda Vinogradova, Northwestern University
Title:
The Metaphysics of Punctuation in Joseph Brodsky’s Lithuanian Nocturne
Panelist:
Karen von Kunes, Yale University
Title:
Milan Kundera and Wang Xiaobo: Sexuality as an Expresion of Rebellion Against Opressive Authority

Session 7-6 Roundtable: In Memoriam: Charles (Chuck) Gribble

Location:
Hearst
Organizer:
George Fowler, Slavica Publishers; and Indiana University
Chair:
Robert Channon, Purdue University
Discussants:
Angela Brintlinger, Ohio State University
Elizabeth Blake, Saint Louis University
George Fowler, Slavica Publishers; and Indiana University
Katia McClain, Univ of California - Santa Barbara
Robert Channon, Purdue University

Session 7-7 : East-European and Eurasian Cinema

Location:
Fillmore
Organizer:
Program Committee
Chair:
Jennifer Zale, Indiana University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Tatiana Melnikova, Ohio State University
Title:
Art and Its Functions in Polanski’s Films
Panelist:
Elena Monastireva-Ansdell, Colby College
Title:
Renegotiating the ‘Communal Apartment’: Migration and Identity in Contemporary Eurasian Cinema

Session 7-8 : Early Twentieth-Century Russian Literature and Culture

Location:
Mission II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Colleen McQuillen, University of Southern California
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Stephen H. Blackwell, University of Tennessee and Erika Knowles, University of Tennessee
Title:
Tolstoy, Shklovsky, and the Image of Creativity in Nabokov
Panelist:
Margarita Marinova, Christopher Newport University
Title:
The Spanish Knight Among the Soviet People: Dramatic Re-accentuations of Don Quixote as a Doomed Performer
Panelist:
Anna Aydinyan, Kenyon College
Title:
The “Treacherous Eunuch” in Pursuit of Freedom

Session 7-9 : Silver Age Perspectives on the Golden Age

Location:
Cyril Magnin I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Jonathan Stone, Franklin & Marshall College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Elizabeth Geballe, Indiana University
Title:
Fictions of Freedom: Bunin's Liberation of Tolstoy
Panelist:
Lindsay Ceballos, Lafayette College
Title:
Merezhkovskii’s Dostoevskian Response to Tolstoyan Death in “Smert'”
Panelist:
Tim Langen, University of Missouri
Title:
Ivanov's Gogol and the Supra-Individual

Session 7-10 Roundtable: Taking Russian Study Abroad Programs Outside Russia: Challenges, Approaches and Reflections on Practice

Location:
Powell II
Organizer:
Veronika Egorova, Harvard University
Chair:
Evgeny Dengub, Smith College and UMAss Amherst
Discussants:
Lawrence Mansour, US Military Academy
Margaret Stephenson, American Councils for International Education:ACTR/ACCELS
Nyusya Milman-Miller, Virginia Tech
Oksana Willis, Bucknell University
Olga Mukhortova, University of Pittsburgh
Renee Stillings, The School of Russian and Asian Studies
Sergey Simonov, Learn Russian in the European Union
Veronika Egorova, Harvard University

Session 7-11 Panel: Implementation of Technology-Enhanced PBLL and Online Intercultural Exchanges in College-Level Russian Courses

Location:
Powell I
Organizer:
Liudmila Klimanova, University of Arizona
Chair:
Liudmila Klimanova, University of Arizona
Panelist:
Laura Little, Connecticut College
Title:
Global Russian, Local Classrooms: Telecollaboration Projects at Connecticut College
Panelist:
Maria Bondarenko, Université de Montréal and Valentina Vinokurova, University of Arizona
Title:
Learning Russian in Montreal: a comparative evaluation of two online intercultural exchange projects with elements of PBL
Panelist:
Liudmila Klimanova, University of Arizona
Title:
Intercultural Learning and The CULTURA project
Panelist:
Jennifer Bown, Brigham Young University
Title:
Assessing student performance in online exchanges

February 4, 2017, 5:15-7:00pm

Session 8-1 : STREAM 1: The Political in Contemporary Russian Culture C: The Protest Art

Location:
Cyril Magnin I
Organizer:
Program Committee
Chair:
Serguei Oushakine, Princeton University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Zhanna Budenkova, University of Pittsburgh
Title:
Russian Protest Art: The Grotesque Body That Saves the Nation
Panelist:
Kiun Hwang, University of Pittsburgh
Title:
Political and Artistic Claims on the Wall
Panelist:
Christina Schwartz, University of California, Berkeley
Title:
The Ascension of Unskilled Labor: Critical Aesthetic Strategies from Prigov to Voina

Session 8-2 : STREAM 2: Three Left Panels! OBERIU and its Afterlives in Russian Culture C: "Can it be o poets/your songs have all been sung" - Russian Poetry after OBERIU

Location:
Cyril Magnin II
Organizer:
Program Committee
Chair:
Oleg Minin, Bard College
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Maria Vassileva, Harvard University
Title:
“A quiet nuclear explosion”: Maria Stepanova reads Aleksandr Vvedensky
Panelist:
Michael Weinstein, Harvard University
Title:
Speech At the Word's End: The Persona Poem After Vvedensky
Panelist:
Laura Little, Connecticut College
Title:
How Osya Learned to Write: Vladimir Ufliand's Brodsky Legends
Discussants:
Geoffrey Cebula, Princeton University

Session 8-3 : STREAM 3: Russian Literature of the Anthropocene C: Other Natures

Location:
Divisadero
Organizer:
Program Committee
Chair:
Anindita Banerjee, Cornell University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Vasilina Orlova, University of Texas-Austin
Title:
Gifts of Nature: Everyday life, Geoengineering and the Industrial Spectacle in Soviet Siberia
Panelist:
Isabel Lane, Yale University
Title:
Geologic Time, Radioactive Half-Life: Long Temporalities in Russian and American Nuclear Fiction
Panelist:
Christopher Pike, Northwestern University
Title:
Of Entropy and “Hairy Paws;” A Vision of Biocentric Freedom in Evgenii Zamiatin’s We
Panelist:
Alec Brookes, Memorial University of Newfoundland
Title:
Following Nabokov’s Butterflies While Looking for Life in the Other-than-Anthropocene

Session 8-4 Roundtable: STREAM 4: Translation in Slavic Contexts C: Roundtable on Cross-Disciplinary Teaching and Research in Translation Studies and Slavic Studies: State of the Field 

Location:
Powell II
Organizer:
Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology
Chair:
Maria Khotimsky, Massachusetts Institute of Technology
Discussants:
Amelia Glaser, UC San Diego
Brian James Baer, Kent State University
Harsha Ram, University of California at Berkeley
Sibelan Forrester, Swarthmore College

Session 8-5 : STREAM 5: Dostoevsky C: Roundtable

Location:
Davidson
Organizer:
Program Committee
Chair:
Susan McReynolds, Northwestern University
Discussants:
Brian Armstrong, Augusta University
Katherine Bowers, University of British Columbia
Flávio Ricardo Vassoler do Canto, Northwestern University
Richard Weisberg

Session 8-6 Panel: Teaching Russian Grammar (Dedicated to the memory of Professor Frank J. Miller)

Location:
Powell I
Organizer:
Anna Kudyma, UCLA
Chair:
Lynn Visson, Hippocrene Books
Panelist:
William J. Comer, Portland State University
Title:
Matching Activities to Topics: The Challenges of Teaching Russian Grammar at the Beginning Level.”
Panelist:
David W. Gasperetti, Univ. of Notre Dame
Title:
Teaching Grammar Outside the Time Allotted: A Case Study of В пути in Intermediate Russian
Panelist:
Jason Galie, Defense Language Insitute--Washington
Title:
Fluency at the Advanced Level Without Emphasis on Vocabulary?
Panelist:
Anna Kudyma, UCLA
Title:
Teaching Russian Grammar at the Advanced Level: From Linguistic to Discourse Competence
Discussants:
Lynne deBenedette, Brown University

Session 8-7 : STREAM 8: Mimesis in Russian Art and Aesthetic Theory C

Location:
Cyril Magnin III
Organizer:
Program Committee
Chair:
Greta Matzner-Gore, University of Southern California
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Daniel Brooks, Rutgers University
Title:
Iurii Annenkov: Mimesis in Visual and Verbal Portraiture
Panelist:
Alisa Lin, The Ohio State University
Title:
Stanislavsky’s Humans and Meyerhold’s Puppets: Mimetic Bodies in the Russian Modernist Theater
Panelist:
Pavel Khazanov, Rutgers University
Title:
Looking Sincere: Vladimir Sappak’s Theory of Anti-Stalinist Subjectivity for the TV Era
Discussants:
Chloe Kitzinger, Rutgers University, New Brunswick

Session 8-8 : Language-Teaching Tools

Location:
Fillmore
Organizer:
Program Committee
Chair:
David Prestel, Michigan State University
GROUP PANELISTS:
Panelist:
Holly Raynard, University of Florida
Title:
Content-based instruction for the multi-level LCTL classroom
Panelist:
Natalia Nekora, Smolny College
Title:
The Specifics of the Functional Approach in the Study of Russian Grammar.
Panelist:
Maria Ortenberg, DLIFLC
Title:
GLOSS: A Versatile Language-Teaching Tool
Panelist:
Anna Alsufieva, Portland State University
Title:
The Functioning of Explanatory Complex Sentences (ECS) with the Conjunction ‘chto’ in Written Texts of L2 and Heritage Learners of Russian (Advanced Level)